پسرخوانده وودی آلن از پدرش در برابر اتهام سوء‌ استفاده جنسی دفاع کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption وودی آلن همواره اظهار بی‌گناهی کرده است

موسی فارو، پسرخوانده وودی آلن، کارگردان مشهور آمریکایی، از پدرش در برابر اتهام سوء رفتار جنسی که اخیرا توسط دیلن فارو، دیگر فرزندخوانده وودی آلن مطرح شده بود، دفاع کرده و آن را "تحریکی از سوی مادر خوانده‌اش" دانست.

موسی‌فارو، ۳۶ ساله، در گفتگو با مجله پیپل گفته مادر خوانده‌اش میا فارو، که زمانی از هنرپیشگان معروف فیلم‌های وودی آلن بود، این اتهام‌ها را برای مقابله با آقای آلن، که سالها شریک سابق زندگی‌اش بود، استفاده کرده است.

دیلن فارو به تازگی دوباره اتهام سوء رفتار جنسی پدرش با او در دوران کودکی را مطرح کرده است. با وجود این، بازپرسان پس از بررسی ادعاهای او قرار پیگردی برای وودی آلن صادر نکردند.

وودی آلن این اتهامات را غیرواقعی و شرم آور خوانده است.

موسی فارو به مجله پیپل گفته مادرش همیشه علیه پدرشان سخن می‌گفته و به نظر او مادرش موضوع سوء رفتار جنسی با دیلن را بهانه قرار داده تا از عشق و ازدواج وودی آلن با سون-یی انتقام بگیرد.

سون-یی هم یکی دیگر از فرزندخوانده‌های میا فارو بود که او پیش از وودی آلن و هنگامی که با آندر پِروین، پیانیست آلمانی- آمریکایی زندگی می‌کرد سون-یی را به فرزندخواندگی قبول کرده بود. بعدها سون-یی با آقای آلن رابطه عاشقانه برقرار کرد و با او ازدواج کرد. این دو همچنان شریک زندگی یکدیگرند.

در سال ۱۹۹۲ و زمانی که ادعای سوءاستفاده آلن از دیلن برای نخستین بار مطرح شد، از وودی آلن در ارتباط با اتهام آزار جنسی کودکان تحقیق به عمل آمد، اما او هیچ‌گاه متهم به ارتکاب این جرم نشد.

لزلی دارت، مدیر برنامه‌های وودی آلن هفته گذشته گفته بود"وقتی برای اولین بار این ادعا مطرح شد، تحقیقات جامعی از سوی هیئت کارشناسان مستقلی که از سوی دادگاه انتخاب شده بودند صورت گرفت".

خانم دارت در ادامه گفت: "کارشناسان به این نتیجه رسیدند که شواهد معتبری در خصوص سوءاستفاده جنسی وجود نداشت و دیلن فارو قادر نبود میان واقعیت و خیال فرقی قائل شود. احتمالا دیلن فارو از سوی مادرش هدایت می‌شده است."

حق نشر عکس AFP
Image caption اخبار جدایی میا فارو و وودی آلن در سال ۱۹۹۲ سر خط رسانه‌های جهان شد

در سال ۱۹۹۲ هیئتی از روانشناسان که از سوی پلیس و دادستانان آمریکا مسئول رسیدگی به این پرونده بود، اعلام کرد که دیلن مورد سوءاستفاده قرار نگرفته است.

این پرونده وقتی بحث‌برانگیز شد که بعدها یکی از دادستانان گفت که "شواهدی احتمالی" برای متهم کردن وودی آلن وجود داشت، اما او این کار را به منظور محافظت از کودک انجام نداده بود.

وودی آلن که همواره اظهار بی‌گناهی کرده است، پیش‌تر میا فارو را متهم می‌کرد که این ادعا ساخته ذهن فارو در پی جدایی پر سر و صدای این دو نفر در سال ۱۹۹۲ بوده است.

با این حال، دیلن فارو در نامه‌ جدید و سرگشاده خود که در نیویورک تایمز منتشر شده، نوشته: "محبوب‌ترین فیلم وودی آلن برای شما کدام‌ است؟ پیش از آنکه پاسخ دهید، باید بدانید که وقتی من هفت ساله بودم، وودی آلن من را به اتاق زیر شیروانی تاریک در طبقه دوم خانه‌مان، که شبیه کمد بود برد و به روی شکم خواباند و در حالی که من را به بازی با قطار برقی برادرم مشغول می‌کرد، مورد سوءاستفاده جنسی قرار داد."

خانم فارو که اکنون با نام دیگری در فلوریدا زندگی می‌کند می‌گوید که پس از آن دچار سوءتغذیه شده و به خود آسیب می‌رسانده است.

او گفته است که تصمیم برای شکستن سکوتش آن هم پس از دو دهه، به مناسبت نامزدی تازه‌ترین ساخته وودی آلن (جاسمین غمگین) برای سه جایزه اسکار بوده است.

روزنامه معتبر نیویورک تایمز اعلام کرده که آماده انتشار پاسخ وودی آلن به این نامه است.

همزمان، میا فارو، اظهارات موسی را "خیانت به خواهرش" دانسته و گفته از "حقیقتی" که دخترش به آن پی برده حمایت می‌کند.

مطالب مرتبط