اعلام برندگان سی و دومین جشنواره فیلم فجر

حق نشر عکس Fars

سی و دومین جشنواره فیلم فجر که از ۱۲ بهمن آغاز شده بود، سه شنبه شب، ۲۲ بهمن در برج میلاد تهران با اهدای جوایز به منتخبان بخش مسابقه این جشنواره پایان یافت.

مطابق آرای هیات داوران، سیمرغ بلورین بهترین فیلم به "آذر، شهدخت، پرویز و دیگران" به تهیه کنندگی بهروز افخمی و جمال ساداتیان رسید و همین فیلم، سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه را هم دریافت کرد.

همچنین، جایزه بهترین کارگردانی به احمدرضا درویش برای فیلم "رستاخیز" تعلق گرفت و فیلم‌های سینمایی "خط ویژه" و "شیار ۱۴۳" به عنوان فیلم های منتخب تماشاگران معرفی شدند.

از سوی دیگر، سیمرغ های بهترین بازیگر نقش اول زن و مرد، به ترتیب به مریلا زارعی برای فیلم "شیار ۱۴۳" و رضا عطاران برای فیلم "طبقه حساس" رسیدند؛ و جوایز ویژه هیات داوران را نرگس آبیار برای فیلم "شیار ۱۴۳" و حمید نعمت‌الله کارگردان برای فیلم "آرایش غلیظ" به خود اختصاص دادند.

در بخش نگاه نو (نخستین ساخته کارگردانان) جمشید محمودی برای فیلم سینمایی "چند متر مکعب عشق" سیمرغ بهترین کارگردانی و برادرش نوید محمودی، تهیه کننده این فیلم جایزه گرفتند. در همین بخش، هومن سیدی نیز جایزه ویژه هیات داوران را دریافت کرد.

سایر سیمرغ های بلورین اعلام شده توسط هیات داوران، به شرح زیر بودند:

بهترین موسیقی متن: استفان واربک برای فیلم "رستاخیز"

بهترین تدوین: مهدی حسینی‌وند برای فیلم "چ"

بهترین فیلم‌برداری: حسین جعفریان برای فیلم "رستاخیز"

بهترین صدای فیلم: بهمن اردلان علیرضا علویان برای فیلم "چ"

حق نشر عکس 1
Image caption چ بازگشت ابراهیم حاتمی کیا به سینمای جنگ است

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: بابک حمیدیان برای فیلم های "چ" و "رستاخیز"

بهترین جلوه‌های ویژه بصری: هادی اسلامی برای فیلم "چ"

بهترین جلوه‌های ویژه میدانی: حمیدرضا سلیمانی برای فیلم های "رستاخیز" و "چ"

بهترین چهره‌پردازی: محسن موسوی برای فیلم "رستاخیز"

بهترین طراحی صحنه و لباس: مجید میرفخرایی برای فیلم "رستاخیز" و شراره سروش برای فیلم "همه چیز برای فروش"

بهترین دستاورد فنی- هنری (در قسمت فیلم های مستند): مهدی نورمحمدی برای فیلم "در پناه بلوط"

بهترین پژوهش و تحقیق (در قسمت فیلم های مستند):: سیدغلامرضا نعمت‌پور و لاله روزگرد برای فیلم "برای گونگادین بهشت نیست"

بهترین کارگردانی (در قسمت فیلم های مستند):: محسن استادعلی برای فیلم "جایی برای زندگی"

جایزه ویژه (در قسمت فیلم های مستند):: مجتبی میرطهماسب برای فیلم "شش قرن و شش سال"

بهترین فیلم (در قسمت فیلم های مستند): "خاطراتی برای تمام فصول" به تهیه‌کنندگی مرتضی رزاق‌کریمی

شروع با تاخیر

حق نشر عکس 1
Image caption چند متر مکعب عشق

به گزارش خبرگزاری های ایران این مراسم با تاخیر حدود ۴۵ دقیقه ای آغاز شد.

در این جشنواره که با سخرانی علی جنتی، وزیر ارشاد آغاز شد، چند چهره دولتی از جمله حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس جمهور، حسین فریدون، دستیار رئیس جمهور، محمد نهاوندیان، معاون رئیس جمهور و عباس آخوندی، وزیر شهرسازی نیز حضور داشتند.

آقای جنتی در بخشی از سخنانش گفت: " این دوره از جشنواره از نظر تعدد مضامین یکی از متنوع‌ترین دوره‌های جشنواره به شمار می‌آید و سلایق مختلف را مورد توجه قرار داده است. در این میان نباید از ایده‌های بکر سازمان سینمایی برای رونق دوباره سینما غافل ماند. "

فهرست کامل نامزدهای بخش سودای سیمرغ

اجرای این برعهده محمدرضا شهیدی فر، مجری برنامه پارک ملت و از مجریان سرشناس تلویزیون بود. پیش از این قرار بود حسین پاکدل، از مجریان و مدیران سابق صدا و سیما مجری اختتامیه این دوره باشد اما به او گفته شد اجازه ندارد امسال مجری مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر باشد.

آقای پاکدل که چند دوره مجری مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر بوده به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: "از ۱۰ روز پیش برای اجرای اختتامیه جشنواره فیلم با من صحبت شد و من تمام برنامه‌هایم را تغییر دادم تا بتوانم در خدمت دوستان باشم؛ اما یک‌باره گفتند تلویزیون با شما مشکل دارد و به همین دلیل، موضوع منتفی شد."

جشنواره فیلم فجر که مهمترین رویداد سینمایی سال در ایران است از سال ۱۳۶۱ زیر نظر وزارت ارشاد برگزار می‌شود و به همین دلیل در سال‌های گذشته بسیاری از سینماگران و کارشناسان آن را "دولتی" می‌خوانند.

فیلم "رستاخیز" که ماجرای روز عاشورا و کشته شدن امام سوم شیعیان را به تصویر کشیده، در یازده بخش نامزد دریافت جایزه بود و از این رو در صدر جدول نامزدهای سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر قرار گرفته است.

پس از آن فیلم "چ" درباره مصطفی چمران، یکی از فرماندهان نظامی ایران که در جنگ با عراق کشته شد، با هشت نامزدی در رده دوم فهرست نامزدهای "سودای سیمرغ" (مسابقه سینمای ایران) قرار داشت.