تهران و مادرید در پرتو دو نور؛ دو پایتخت در قاب

حق نشر عکس BBC World Service

پنجاه عکس از تهران در کنار پنجاه عکس از مادرید قرار گرفته تا مجموعه ای کم سابقه را شکل داده و در قالب کتابی با نام "تهران و مادرید در پرتو دو نور" در اسپانیا انتشار یابد.

عکسهای این مجموعه کار دو هنرمند اسپانیایی و ایرانی وابسته به دو نسل و فرهنگ متفاوت است با زاویه دیدی شبیه به یکدیگر از دریچه دوربین خویش پایتخت کشورهای خود را به تصویر کشیده اند.

از یک سو رائول کانسیو ( Raul Cancio ) عکاس برجسته اسپانیا با ۷۰ سال سن و از سوی دیگر نگار کامخواه ۲۲ ساله است که به تازگی گرافیک را در دانشگاه هنر تهران به پایان برده است.

عکسهایی از مجموعه تهران و مادرید در پرتو دو نور

کانسیو علاوه بر ۵۰ سال فعالیت به ویژه در زمینه عکسهای خبری، از بنیانگذاران مدرسه روزنامه نگاری ال پاییس و گروه عکاسی در دانشگاههای مادرید است. سه جایزه بزرگ ملی که مهمترین جوایز اسپانیا است نیز از جمله دست آوردهای این هنرمند است .

نگار کامخواه نیز پیش از این نیز دو نمایشگاه عکس با عنوان "صنعتگر ایرانی" در مادرید پایتخت اسپانیا برپا کرده است.

کتاب "تهران و مادرید در پرتو دو نور" با همکاری موسسه فرهنگی – اجتماعی تریتوما ( tritoma) اسپانیاست که با پشتیبانی سازمان گردشگری آیتو ایران به بار نشسته است.

حق نشر عکس s
Image caption نگار کامخواه به تازگی گرافیک را در دانشگاه هنر تهران به پایان برده است

تریتوما پیش از این نیز کتاب عکس "نیویورک و مادرید " اثر رائول کانسیو را به چاپ رسانده است.

رائول کانسیو در باره این کار می گوید: "هدف ما تهیه مجموعه یی عکس از دیدنیهای و ساختمانهای دو شهر نبوده چون این گونه عکسها در کارت پستالها و کتابهای بسیاری به زیبایی چاپ شده است. من و نگار در پی آن بوده ایم که گزارشی تازه از دو شهر را که در دو نقطه دور از هم قرار دارد ، ارایه کنیم."

وی در باره ارتباط با همکار ایرانی خود گفت: "جالب اینجاست که من هنوز نگار را ندیده ام و باهم صحبت نکرده ایم اما امکانات ارتباطی امروز این زمینه را فراهم آورد تا در طول یک سال با یکدیگر محصول مشترکی را تهیه و عرضه کنیم."

این کتاب این هفته مادرید رونمایی شد و رافائل فراگواس، نویسنده و روزنامه نگار پرسابقه و آنخل دل ریو، تاریخ نگار رسمی مادرید به همراه رائول کانسیو در باره آن سخن گفتند.

رافائل فراگواس در دهه ۱۹۸۰ بارها برای پوشش اخبار ایران به تهران سفر کرده بود و ماه گذشته نیز کتابی پژوهشی در باره تاریخ و شخصیتهای مادرید منتشر کرد.

فراگواس با ذکر خاطراتی از سفرهای خود به تهران گفت: "تهران و مادرید هر دو شهرهای پر رمز و رازی هستند و این کتاب ما را به تامل در رویدادهای روزمره این دو شهر وامی دارد."

فراگواس از رائول کانسیو به عنوان برجسته ترین عکاس رسانه ای اسپانیا نام برد و گفت که وی در این کتاب تصویری به روز از مادرید را ارائه کرده است.

حق نشر عکس 21
Image caption میدان حسن آباد در تهران

فراگواس کار نگار کامخواه را ستود و گفت که این هنرمند جوان پابه پای "استاد کانسیو" گام برداشته و تصویری که از تهران ارایه کرده واقعی و شفاف است و بسیاری از ذهنیت های نادرست در باره این شهر بزرگ را می زوداید.

آنخل دل ریو که سالهاست در باره مادرید پژوهش می کند گفت: "با دیدن این کتاب دریافتم که هنوز بسیاری نکات را در باره مادرید نمی دانم رائول با عکسهای خود به ما یاد می دهد چگونه به این شهر نگاه کنیم."

وی گفت که هرگز تهران را ندیده ولی با عکسهای نگار جریان زندگی در این شهر را احساس کرده است.

آنخل دل ریو می گوید که شرایط جغرافیایی مادرید و تهران سبب شده تا در بسیاری از مواقع سال، شباهتهای اقلیمی بین این دو شهر وجود داشته باشد و هر دو شهر از نور ویژه ای بهره می برند و آشکارا رائول و نگار از این نور برای آفرینش اثر مشترک خویش استفاده کرده اند.

خیابانها، رستوران و قهوه خانه ها، فروشگاههای نوین و بازارهای سنتی، میدانها و پارکها و غروب خورشید در دو شهر از جمله اهداف مشترک دوربینهای رائول و نگار بوده است.

حق نشر عکس 1
Image caption میدان اورینته در مادرید

"تهران و مادرید، در پرتو دو نور" مورد توجه روزنامه ال پاییس، پرخواننده ترین روزنامه اسپانیا نیز قرار گرفته است. ال پاییس با عنوان "خواهر خواندگی تهران و مادرید از راه نور" مطلب مشروحی را همراه با عکس به چاپ رساند.

ال پاییس در این باره می نویسد: "گاهی شهرها آنقدر متفاوت به نظر می رسند که ایجاد نوعی هارمونی بین آنها غیر ممکن به نظر می رسد. با اینحال نور معجزه می کند، سایه ها هم همچنین. رائول کانسیو استاد عکاسی خبری اسپانیا با بهره گیری از شگفتی هایی که نور و سایه در نگاه انسان می آفرینند روایتی تصویری را از مادرید نقل کرده که آن را به تهران پایتخت ایران پیوند می دهد و همکار جوان او نگار کامخواه این نگاه را تکمیل ساخته است... دو هنرمند با دوربینهای خود پلی پر شور از زیبایی و همگون بین دو شهر آفریده اند."

ال پاییس ادامه می دهد با وجود فاصله قابل توجه زمانی و مکانی، تهران مجموعه ای از شباهت های فوق العاده یی را با مادرید داراست. هر دو شهر در دامنه های کوهستان بزرگی هستند ، یکی در آغوش البرز با قله شکوهمند دماوند و دیگری در کنار کوهستان گوادرراما با قله زیبای پنیالارا. تهران و مادرید هر دو از شخصیت نورانی مشابهی برخوردارند زمانی که بهاران و خزان با نور و سایه خود خیابانها ، میادین و زوجها را در برمی گیرند.

در پیشگفتار این کتاب آمده است: "نکته جالبی است که یکی از کهن ترین گزارشهای موجود از شهر تهران متعلق به "روی گونزالو دکلاویخو" اهل مادرید است که ششصد سال پیش از تهران گذر کرده است. کلاویخو فرستاده پادشاه وقت منطقه کاستیلاسپانیا به دربار تیمور گورکانی است که در سال ۱۴۰۴ به تهران می رسد. وی در گزارش خود می نویسد :'تهران شهری است بسیار بزرگ بدون دیوار و بارو. منزلگاهی است لذتبخش با تمام امکانات آسایش اما می گویند هوایش برای سلامتی خوب نیست و تابستانهایش بسیار گرم است'."

این کتاب ۱۱۲ صفحه دارد و دیباچه، پیشگفتار و زیرنویس های عکسهای این کتاب به زبانهای اسپانیایی و انگلیسی چاپ شده است.

حق نشر عکس 1
Image caption پارک ملت تهران

مطالب مرتبط