۲۱ کیلو لاغری؛ متیو مک‌کاناهی از 'کلوپ مشتریان دالاس' می‌گوید

متیو مک کاناهی از پیامدهای غیر مترقبه کاهش وزن شدید برای ایفای نقش یک فرد مبتلا به ایدز در فیلم کلوپ مشتریان دالاس می گوید. وی به خاطر ایفای این نقش در بخش بهترین بازیگر مرد نقش اصلی جوایز اسکار نامزد شده است.

داستان این فیلم در سال ۱۹۸۵ آغاز می شود. پزشکان به رون وودروف شخصیت ۳۵ داستان که برق‌کش و از سوارکاران برنامه های نمایشی در ایالت تگزاس است، می گویند که به ایدز مبتلا شده و فقط یک ماه زنده خواهد ماند.

این ماجرا حقیقی است و شخصیت اصلی آن هفت سال بعد به خاطر عوارض ابتلا به ایدز در سال ۱۹۹۲ درگذشت.

متیو مک کاناهی که برای ایفای این نقش حدود ۲۱ کیلو وزن کم کرده بود می گوید: "این مرد از روی خشم و به هر طریق و وسیله ممکن می خواست خودش را حفظ کند و زنده بنماند. او قانون را زیرپا گذاشت، داروهایی را که در آن زمان قانونی نبودند به شکل قاچاق به کشور وارد می کرد و به مرور تبدیل شد به یک فروشنده دارو در بازار سیاه."

فیلم کلوپ مشتریان دالاس به کارگردانی ژان مارک والی براساس داستان زندگی واقعی رون وودروف ساخته شده است. وی در ماههای پایان عمر خود این ماجراها را برای فیلمنامه نویس، کریگ بورتن، تعریف کرده بود ولی در عمل ساخت فیلم بیش از ۲۰ سال بعد اتفاق افتاد.

عنوان فیلم در حقیقت اشاره به افرادی است که از رون وودروف و همکار وی که یک زن ترانس مبتلا به ایدز است دارو می خرند. کلوپی که به این شبکه مشتریان داروهای غیرقانونی ایدز می فروخت بارها مورد حمله پلیس و ماموران اداره کنترل دارو قرار گرفت.

متیو مک کاناهی می گوید:" رون برای کمک به زنده ماندن این افراد نمی توانست معجون شفابخشی پیدا کند. ولی داروهایی که می فروخت به این افراد کمک می کرد که مدت طولانی تری زنده بمانند و در آن مدت وضعیت جسمی بهتری داشته باشند."

متیو مک کاناهی و جیردلتو که نقش زن همکار وی را ایفا می کند هر دو به ترتیب در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی و بهترین بازیگر مرد نقش مکمل در جوایز اسکار امسال نامزد شده اند و گفته می شود که جزو بهترین شانس های دریافت جایزه هستند.

یکی از نکاتی که در مورد این دو هنرپیشه جلب توجه کرده است کاهش وزن شدید آنهاست. متیو مک کاناهی می گوید که برای مدتی طولانی فقط یخ می جویده و به همین خاطر می بینیم که در اکثر صحنه های فیلم وی حدود ۲۰ کیلو از وزن طبیعی اش کمتر است.

وی می افزاید: " من سعی کردم این کاهش وزن را به سالم ترین روش ممکن انجام دهم. به دیدار یک متخصص تغذیه رفتم و به خودم چهار ماه فرصت دادم تا وزن لازم را کم کنم. برای خودم برنامه غذایی ویژه ای داشتم. درست عین ساعت کار می کرد و هر هفته حدود یک کیلو و نیم کم می کردم. بالاخره به وزن مورد نظرم رسیدم که حدود ۲۱ کیلو کمتر از وزن اصلی من بود."

اما این کاهش وزن شدید عواقب غیرمنتظره ای هم داشت؟

متیو مک کاناهی می گوید: "نکته تعجب آور این بود که تمام نیرو و انرژی ای که من از گردن به پایین از دست می دادم به گردن به بالا منتقل می شد. ذهنم مرتب کار می کرد و به قول معروف هایپر شده بودم. شب ها حداقل سه ساعت کمتر می خوابیدم. از گردن به بالا انرژی فوق العاده ای داشتم و این واقعا برایم غیرمنتظره بود."

به گفته وی ، رون وودروف شخصیت حقیقی داستان هم دقیقا همین حالت را پیدا کرده بود. وی می افزاید: "بدن او به مرور داشت مضمحل و نابود می شد ولی از گردن به بالا مثل یک بچه عقاب گرسنه بود که با چنگ و دندان خودش را به زندگی می آویخت. او چه از نظر جسمی و چه از نظر روحی و رفتاری واقعا گرسنه، گرسنه زندگی بود."

متیو مک کاناهی برای نزدیک شدن به شخصیت حقیقی داستان از نوار ویدئویی مصاحبه ها با رون وودروف استفاده کرده است. وی می افزاید: " او مثل پزشکان و یا دانشمندان در مورد این بیماری و داروها صحبت می کرد، بعد تئوریهای توطئه مربوط به بیماری ایدز را تشریح می کرد و با گفتن یک لطیفه وسط این حرفها رشته افکارش و مسیر گفتگو را فراموش می کرد."

خانواده رون وودروف به وی اجازه دادند که دفترچه خاطرات وی را که تا سال ۱۹۸۵ نوشته بود، مطالعه کند.

متیو مک کاناهی در این مورد می گوید: "قبل از اینکه به ایدز مبتلا شود خیلی از شبهای تعطیل را تنها می گذراند و همین موضوع سلاح مخفی من شد. من بر همین اساس مونولوگهای شخصیت فیلم را تنظیم کردم. خانواده اش خیلی صادقانه و بدون اینکه بخواهند از او تعریف و تمجید کنند شخصیت وی را برایم توضیح دادند."

Image caption جیرد لتو ( چپ) و متیو مک کاناهی ( راست) برای ایفای نقش خود وزن زیادی کم کردند

متیو مک کاناهی و ایمی آدامز هر کدام در دو فیلم بازی کرده اند که در اسکار امسال در بخش بهترین فیلم نامزد شده اند. چنین تقارنی در تاریخ جوایز اسکار خیلی کم پیش آمده است.

متیو مک کاناهی علاوه بر ایفای نقش اصلی در فیلم کلوپ مشتریان دالاس، نقش کوتاه ولی بسیار پرجاذبه ای هم در فیلم گرگ وال استریت دارد. ایمی آدامز هم علاوه بر ایفای نقش اصلی در فیلم کلاهبرداری آمریکایی در فیلم او هم بازی کرده است.

از متیو مک کاناهی پرسیدیم که در مورد موفقیت های اخیرش چه احساسی دارد؟ در جواب گفت:" واقعا عالی است و خیلی خوشحالم. من به همه فیلمهایی که توانستم در آنها نقشی ایفا کنم، از ماد گرفته تا گرگ وال استریت و کلوپ مشتریان دالاس افتخار می کنم."

به گفته وی ساخته شدن فیلم کلوپ مشتریان دالاس یک معجزه کوچک بود. این فیلم ظرف ۲۵ روز و با بودجه نسبتا کمی، کمتر از پنج میلیون دلار، ساخته شده است. با این همه در شش بخش جوایز اسکار نامزد شده و تا اوایل ماه فوریه فقط در سینماهای آمریکا بیش از ۲۲ میلیون دلار فروش داشته است.

متیو مک کاناهی می گوید:" این فیلم یک داستان زنده است، توانسته است با مردم ارتباط نزدیکی برقرار کند و برای آنها به یک موضوع خودمانی و شخصی بدل شده است و من به این خاطر واقعا افتخار می کنم."