تذکر رئیس صدا و سیما در مورد سریال تلویزیونی 'سرزمین کهن'

حق نشر عکس non
Image caption تجمع امروز الیگودرز - عکس از بهنام

کمال تبریزی، کارگردان سریال تلویزیونی "سرزمین کهن" در نامه‌ای به علی دارابی، معاون رئیس سازمان صدا و سیما در امور سیما اعلام کرد که در ساخت این سریال تلویزیونی قصد بی‌احترامی به ایل بختیاری را نداشته است.

آقای تبریزی در این نامه که به گفته خبرگزاری نسیم آن را همراه با عباس سلیمی نمین از فعالان سیاسی اصولگرا نوشته، گفته است که اگر بخش‌های پخش شده این سریال،"موجب رنجش خاطر هموطنان عزیز بختیاری شده است؛ مراتب عذرخواهی خود را اعلام می‌کنیم."

عزت الله ضرغامی، رئیس صدا و سیمای ایران نیز در نامه‌ای به معاون تلویزیونی خود نوشته است که "ایجاد کوچکترین بدبینی و بی‌اعتمادی نسبت به قوم بختیاری در رسانه ملی قابل تحمل نیست و باید از این رنجش‌خاطر به خداوند بزرگ پناه برد."

سریال تلویزیونی "سرزمین کهن"، به کارگردانی کمال تبریزی، در یک هفته گذشته جنجال‌برانگیز شده است.

شماری از شهروندان ایرانی از تبار بختیاری این سریال را "توهین‌آمیز" تلقی کرده و در اعتراض به آن دست به تجمع زده‌اند.

معترضان می‌گویند این سریال تاریخ را تحریف می‌کند و به اعتبار شخصیت‌های برجسته ایل بختیاری همچون سردار اسعد بختیاری ضربه می‌زند.

یکی از دلایل اعتراضات این است که فامیلی یک خانواده در این سریال "بختیاری" است. به نظر بعضی بینندگان این خانواده نقشی منفی دارند.

کمال تبریزی، کارگردان این سریال، پیشتر گفته بود که نباید درباره نقش‌های مننفی و مثبت زود قضاوت کرد و تاکید کرده بود که "اسامی شخصیت‌های این سریال صرفا نام خانوادگی افراد است و اشاره‌ای به هیچ یک از اقوام غیور و دلاور کشور ندارد."

با این وجود بنا به گزارش‌ها اعتراض‌ها در روزهای گذشته در چند شهر غرب و جنوب غربی ایران، همچون الیگودرز، ایذه، دزفول و مسجدسلیمان ادامه داشته است.

حق نشر عکس non
Image caption تجمع امروز الیگودرز - عکس از بهنام

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که خود اهل مسجدسلیمان است، در این باره به عزت‌الله ضرغامی، رئیس صدا و سیما، نامه نوشته است. خبرهایی درباره ارجاع موضوع به شورای عالی امنیت ملی نیز منتشر شده است.