پخش سریال 'سرزمین کهن' از تلویزیون ایران متوقف شد

حق نشر عکس tv3.ir
Image caption عکس از وبسایت شبکه ٣ صدا و سیما

پخش سریال تلویزیونی "سرزمین کهن" از تلویزیون ایران متوقف و ادامه پخش آن به نتیجه تحقیقات صدا و سیما درباره دیدگاه مخاطبان به این سریال موکول شده است.

محمدتقی سهرابی، مدیرکل روابط عمومی رادیو و تلویزیون دولتی ایران، گفته است که عزت‌الله ضرغامی، رئیس صدا و سیما، هیاتی را مامور به تحقیق در این باره کرده است. این هیات به برخی استان‌ها می‌روند و با "امامان جمعه، مسئولان استان‌ها و منتقدان" گفتگو می‌کنند.

به گفته او "ادامه پخش این سریال منوط به نتیجه تحقیقات و تحقق کامل دستورات قبلی رئیس محترم سازمان خواهد بود."

سریال تلویزیونی "سرزمین کهن"، به کارگردانی کمال تبریزی، در یک هفته گذشته جنجال‌برانگیز شده است.

شماری از شهروندان ایرانی از تبار بختیاری این سریال را "توهین‌آمیز" تلقی کرده و در اعتراض به آن دست به تجمع زده‌اند.

معترضان می‌گویند که این سریال تاریخ را تحریف می‌کند و به اعتبار شخصیت‌های برجسته ایل بختیاری همچون سردار اسعد بختیاری ضربه می‌زند.

کمال تبریزی، کارگردان سریال تلویزیونی "سرزمین کهن" در نامه‌ای به علی دارابی، معاون رئیس سازمان صدا و سیما در امور سیما اعلام کرده است که در ساخت این سریال تلویزیونی قصد بی‌احترامی به ایل بختیاری را نداشته است.

آقای تبریزی در این نامه که به گفته خبرگزاری نسیم آن را همراه با عباس سلیمی نمین، از فعالان سیاسی اصولگرا نوشته، گفته است که اگر بخش‌های پخش شده این سریال،"موجب رنجش خاطر هموطنان عزیز بختیاری شده است؛ مراتب عذرخواهی خود را اعلام می‌کنیم."

عزت الله ضرغامی، رئیس صدا و سیمای ایران نیز در نامه‌ای به معاون تلویزیونی خود نوشته است که "ایجاد کوچکترین بدبینی و بی‌اعتمادی نسبت به قوم بختیاری در رسانه ملی قابل تحمل نیست و باید از این رنجش‌خاطر به خداوند بزرگ پناه برد."

کمال تبریزی، کارگردان این سریال، پیشتر هم گفته بود که نباید درباره نقش‌های منفی و مثبت زود قضاوت کرد و تاکید کرده بود که "اسامی شخصیت‌های این سریال صرفا نام خانوادگی افراد است و اشاره‌ای به هیچ یک از اقوام غیور و دلاور کشور ندارد."

با این وجود بنا به گزارش‌ها اعتراض‌ها در روزهای گذشته در چند شهر غرب و جنوب غربی ایران، همچون الیگودرز، ایذه، دزفول و مسجدسلیمان ادامه داشته است.

پیشتر خبرهایی حاکی از ارجاع موضوع به شورای عالی امنیت ملی نیز منتشر شده بود.