دستور پخت همبرگر مورد علاقه ارنست همینگوی

حق نشر عکس Getty
Image caption علاقه وافر ارنست همینگوی به خوردن و نوشیدن معمولا در آثار وی منعکس شده است

ارنست همینگوی، نویسنده سرشناس آمریکایی را به خاطر داستان های گیرا، نقش او در ادبیات انگلیسی زبان دهه های میانی قرن بیستم و جایزه نوبل ادبیات می شناسند.

ولی به گفته کسانی که از نزدیک با وی آشنا بودند و از روی خاطرات و نامه نگاریهای نویسنده می توان دید که در کنار ادبیات، وی عاشق همه لذت های زندگی بوده است. از نوشیدن و هم صحبتی با دوستان گرفته تا جهانگردی و سفر به نقاط زیبا و بکر طبیعی و البته لذت بردن از غذا و دقت در پخت و پز.

چند روز پیش کتابخانه جان اف کندی که بخشی از یادداشت ها و نامه نگاری‌های ارنست همینگوی در آنجا نگهداری می شود، طرز پخت همبرگر مورد علاقه این نویسنده را در نسخه ای دیجیتال منتشر کرد.

ساندرا اسپانیر، ویراستار ارشد آثار همینگوی در این کتابخانه می گوید که از روی این متن کوتاه می توان نکات فراوانی را در مورد ارنست همینگوی و مری همسر چهارم او دریافت.

ارنست همینگوی در بخشی از کتاب خود با عنوان "ضیافت متحرک" (در ایران: پاریس جشن بیکران) در سالهای جوانی و دوران اقامتش در پاریس در دهه ۱۹۲۰ نوشته بود: "ما خیلی خوب و با قیمتی بسیار اندک خوردیم و نوشیدیم و در عشق و صفا در کنار هم خوابیدیم".

این کتاب که در حقیقت دفترچه خاطرات دوران اقامت وی در پاریس است به صورت دستنوشته باقی مانده بود تا اینکه چند سال پس از مرگ نویسنده در سال ۱۹۶۴ منتشر شد.

در متن یک صفحه ای که ارنست همینگوی طرز پخت همبرگر مورد علاقه خود را توصیف می کند، می توان دید که او ترجیح می دهد که گوشت نیم پز و آبدار باشد. علاوه بر این می بینیم که به سس سویا و نصف قاشق چایخوری ادویه تندی به نام می ین هم اشاره می کند.

حق نشر عکس John F. Kennedy Presidential Library
Image caption همینگوی سالها در کوبا زندگی کرد

ساندرا اسپانیر می گوید: " از روی این متن می توان دید که همینگوی به پخت و پز غذای چینی علاقه زیادی داشت و یکی از رستوان‌های مورد علاقه او در محله چینی های شهر هاوانا بود."

اما در طرز پخت همبرگر مورد علاقه او علاوه بر ادویه و سس سویا؛ انواع و اقسام مزه های دیگر نیز افزوده می شود، از چاشنی های هندی گرفته تا جعفری و حتی شراب قرمز.

ساندرا اسپانیر می گوید: "ترکیب این همه مزه، سس و ادویه به خوبی سلیقه همینگوی در خورد و خوراک را نشان می دهد. در عین حال نشانه بارزی است از اینکه او دوست داشت از همه لذت های زندگی بهره مند شود، از ساده ترین گرفته تا لوکس ترین و عالی ترین. به عنوان مثال او از غذا خوردن در یک قایق ماهیگیری کوبایی به اندازه یک شام مفصل و تشریفاتی در هتل پنج ستاره ریتس در شهر پاریس لذت می برد."

علاقه وافر ارنست همینگوی به خوردن و نوشیدن معمولا در آثار وی منعکس شده است. در بعضی از نوشته های وی می توان دید که چگونه با تمام دقت، ظرافت و هیجان یک بشقاب کلوچه و یا جرعه ای از آب کمپوت گلابی را توصیف می کند.

در کتاب "ضیافت متحرک" که پس از مرگ نویسنده منتشر شد، وی با چنان عشق و حرارتی لحظه خوردن صدف همراه با شراب خنک را توصیف می کند گو اینکه لذتی بزرگتر از این در دنیا وجود ندارد.

مری همسر چهارم و آخر ارنست همینگوی در حاشیه دستور پخت همبرگر مورد علاقه آن ها می نویسد که قبل از پیاده روی های طولانی و جستجو برای شکار پرندگان در دشت های آیداهو و یا وایومینگ، آنها این همبرگرها را می خوردند تا توان پیاده روی های طولانی را داشته باشند.

به گفته ساندرا اسپانیر، مری این دستور پخت همبرگر را در زمان حیات همسرش برای یک دانشنامه آشپزی که به مناسبت روز جهانی زن منتشر شده بود، نوشته است.

خانه دوم ارنست همینگوی در دهه های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ کوبا بود و او مدت طولانی در شهر هاوانا زندگی می کرد. پس از مرگ وی در سال ۱۹۶۱ با توجه به تیره شدن روابط دولتهای آمریکا و کوبا، همسرش مری برای رفتن به کوبا و جمع آوری دست نوشته ها و اشیا شخصی همسرش با مشکل روبرو شد.

حق نشر عکس a
Image caption ارنست همینگوی متولد ۲۲ ژوئیه ۱۸۹۹ در سن ۶۲ سالگی در ۲ ژوئیه ۱۹۶۱ خودکشی کرد

جان اف کندی و فیدل کاسترو شخصا در این ماجرا دخالت کردند تا شرایط برای سفر او فراهم شود. همین موضوع نشان می دهد که چرا در سالهای بعد از درگذشت ارنست همینگوی کتابخانه جان اف کندی به جمع آوری و نگهداری آثار این نویسنده توجه ویژه ای نشان داد.

دستور پخت این همبرگر نیز از جمله مواردی است که در کوبا باقی مانده بود و مری همینگوی در جریان آن سفر تاریخی توانست آن را به آمریکا بازگرداند.

ارنست همینگوی متولد ۲۲ ژوئیه ۱۸۹۹ در سن ۶۲ سالگی در ۲ ژوئیه ۱۹۶۱ خودکشی کرد.

در سال ۱۹۵۳ جایزه ادبی پولیتزر و در سال ۱۹۵۴ جایزه نوبل ادبیات را برد.

از آثار معروف او می توان به وداع با اسلحه، زنگها برای که به صدا در می آیند، برف های کلیمانجارو و پیرمرد و دریا اشاره کرد که از روی همه آنها فیلم های سینمایی ساخته شده است.

او چهار بار ازدواج کرد و سه فرزند داشت.

پخت همبرگر به روش همینگوی

مواد لازم

گوشت چرخ کرده گاو: حدود نیم کیلو

سیر رنده شده: دو حبه

پیاز خرد شده: دو عدد

سس ایندیا: دو قاشق

کَبَر (Capers): دو قاشق غذاخوری

ادویه بوموند: نصف قاشق چایخوری

ادویه می ین: نصف قاشق چایخوری

شراب سفید یا قرمز: یک سوم فنجان

روغن مایع: یک قاشق غذاخوری

دستور پخت

گوشت را با چنگال پخش کنید، به آن سیر، پیاز و ادویه خشک را اضافه کنید و با کمک چنگال و یا با دست به خوبی در گوشت مخلوط کنید. گوشت را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در یخچال بگذارید و در این مدت می توانید میز را بچینید و سالاد را حاضر کنید. انواع چاشنی های مورد علاقه خودتان و اگر دوست دارید شراب را به گوشت اضافه کنید و بگذارید که با حوصله برای ۱۰ دقیقه دیگر گوشت به خوبی جا بیافتد.

بعد با دست مخلوط آبدار و پر و پیمانه را درست کنید. قطر همبرگرها باید دو تا سه سانتیمتر باشد. حالت آن نرم ولی شل و آبکی نباشد.

وقتی که روغن به خوبی در ماهیتابه داغ شد، البته نباید به مرحله سوختن و دود کردن برسد، همبرگرها را بگذارید در ماهیتابه و بعد از حدود یک دقیقه حرارت را کم کرده و بگذارید که همبرگرها به مدت ۴ دقیقه بپزند. بعد ماهیتابه را از روی اجاق بردارید، همبرگرها را زیر و رو کرده و مجددا آن را بگذارید روی اجاق. مثل دفعه قبل ابتدا به مدت یک دقیقه با حرارت زیاد و پس از آن به مدت ۳ دقیقه با حرارت کم بگذارید که گوشت سرخ شود.

هر دو طرف همبرگر باید برشته و قهوه ای و داخل آن باید آبدار و صورتی رنگ باشد.

l

مطالب مرتبط