اعضای گروه پوسی رایوت پس از بازداشتی ده ساعته آزاد شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption نادژدا تولوکونیکوا و ماریا آلیوخینا دو سال پیش به جرم "اوباشگری" و "توهین به مقدسات" به تحمل دو سال حبس محکوم شده بودند، اما اخیرا آزاد شدند

دو نفر از اعضای گروه موسیقی پوسی رایوت که در روز دوشنبه در سوچی، محل برگزاری بازی‌ های المپیک زمستانی ۲۰۱۴ بازداشت شده بودند، آزاد شدند.

نادژدا تولوکونیکوا و ماریا آلیوخینا به ظن سرقت بازداشت شده بودند.

این دو پس از آزادی از پاسگاه پلیس در سوچی، همراه با دو زن دیگری در حالی که نقاب های مشهور خود را بر چهره داشتند، یکی از ترانه های جدید اعتراضی‌شان با عنوان "پوتین به تو یاد می دهیم که عاشق میهنت باشی" را می خواندند.

نادژدا تولوکونیکوا به گزارشگران گفته است: "الان این منطقه (سوچی) هم اشغال شده است. زیرا شهر تحت کنترل کامل امنیتی و پلیسی است."

"ما یکشنبه رسیدیم اینجا و تمام مدت تحت بازداشت بودیم. حتی زمانی که رانندگی می کردیم و در خیابان ها قدم می زدیم. بنابراین هر زمان در پی آن بودند که ما را دستگیر کنند."

خانم تولوکونیکوا گفته است که ۱۰ ساعت در بازداشت پلیس بودند. او می گوید که در اعتراض به حکومت به المپیک سوچی آمده اند.

اما به گفته او "هیچ جایی برای اعتراض سیاسی اینجا نیست و هر انتقادی که کنید بازداشت می شوید".

Image caption نادژدا تولوکونیکوا در پاسگاه پلیس در سوچی تحت بازداشت بوده اند

نادژدا تولوکونیکوا و ماریا آلیوخینا دو سال پیش به جرم "اوباشگری" و "توهین به مقدسات" به تحمل دو سال حبس محکوم شده بودند که در ماه دسامبر ۲۰۱۳ آزاد شدند.

یکاترینا ساموت‌سویچ، عضو دیگری از این گروه هم محکومیت مشابهی داشت، اما چندی بعد درخواست تجدیدنظر کرد و آزاد شد. محکومیت او تعلیق شد چون هنگام اجرای این آهنگ همراه دو نفر دیگر نبود.

اعضای گروه پوسی رایوت در ماه فوریه ۲۰۱۲ و در حالی که نقاب به صورت داشتند، به کلیسای جامع مسکو وارد شدند و آهنگی اعتراضی علیه ولادیمیر پوتین اجرا کردند.

این دو بلافاصله پس از آزادی در اواخر سال گذشته خواهان تحریم بازی های المپیک زمستانی شدند.

اوایل ماه فوریه امسال شش عضو این گروه موسیقی در نامه ای سرگشاده نوشتند که نادژدا تولوکونیکوا و ماریا آلیوخینا دیگر اجازه ندارند خود را از اعضای گروه پوسی رایوت بدانند.

اعضای گروه نوشته بودند که این دو آرمان‌ها و اهداف گروه را از یاد برده اند.

گروه های حقوق بشری و معترضان به دولت روسیه در ماه های گذشته خواهان تحریم بازی‌ های المپیک زمستانی بوده اند.

این بازی هادر حال حاضر تحت تدابیر شدید امنیتی در حال برگزاری است.

مطالب مرتبط