دیدار از نمایشگاه نامزدهای جوایز اسکار برای بهترین طراحی لباس

Image caption مایکل ویلکینسون طراح لباس فیلم کلاهبرداری آمریکایی مقابل لباس بازیگران فیلم

پنج لباس بدن نمای ایمی آدامز از فیلم کلاهبرداری آمریکایی در کنار مانکن مصنوعی که کت و شلوار مخمل جگری پولیستر کریستین بیل را به تن کرده، و کمی جلوتر از مانکن زنانه قدبلندی که پیراهن پوست پلنگی جنیفر لارنس را برتن دارد، از اولین چیدمان هایی است که توجه بازدیدکننده "نمایشگاه نامزدهای جوایز اسکار برای بهترین طراحی لباس" را به خود جلب می کند.

کمی دورتر از این مجموعه مد متعلق به دهه ۱۹۷۰ میلادی آمریکا، برده های ۱۸۵۰ در جامه های مندرس و کلاه های حصیری ایستاده اند. در کنار آنها ارباب ها، در لباس هایی از پارچه های گرانقیمت انگلیسی، فرانسوی و کفش های خوشدوخت ایتالیایی به نقطه نامعلومی در فضای روبرو خیره شده اند.

این تنها گوشه هایی از نمایشگاهی است که امسال برای بیست و دومین سال پیاپی در موزه انستیتوی مد و طراحی هنرهای تصاویر متحرک شهر لس آنجلس برگزار می شود. نمایشگاهی که از یازدهم فوریه، در روزهای پیش از برگزاری مراسم اهدای جوایز اسکار، آغاز شده و تا ۲۶ آوریل ادامه خواهد داشت.

هر سال بیش از ۱۰۰ جامه طراحی شده از جمله لباس های پنج نامزد جوایز اسکار در رده بندی بهترین طراحی لباس برای فیلم، در این نمایشگاه که گروهی از طراحان سرشناس و هنرجویان انستیتوی مد و طراحی نقش برگزارکننده آن را برعهده دارند به نمایش درمی آید.

در محوطه وسیع نمایشگاه، ده ها لباس به یادماندنی دیگر از فیلم هایی چون مردآهنی و عطش مبارزه: اشتغال در نزدیکی مانکن بی سر آبراهام لینکلن و خانم لینکلن که لباس خاکستری راهراه پف دارش محوطه اطراف آن دو را پوشانده قرارداده شده است.

امسال هم چون سال های گذشته، موزه که کارخود را در سال ۱۹۹۲با نمایشگاه "جامه های کهکشانی: لباس های ۶ فیلم جنگ ستارگان" آغاز کرده است، لباس نامزدهای جوایز اسکار را در مرکز ثقل این نمایشگاه قرار داده است.

لباس های فیلم های کلاهبرداری آمریکایی، ۱۲ سال بردگی، گتسبی بزرگ، زن نامرئی و استاد بزرگ که در کنار آن هم جامه های برنده بهترین طراحی لباس سال ۲۰۱۳، از فیلم آنا کارنینا قرار گرفته است.

پاتریشیا نوریس ۸۲ ساله ، مسن ترین طراح نامزد رده بندی بهترین طراحی لباس است که ۳۵ سال پس از اولین نامزدی اش، امسال با فیلم ۱۲ سال بردگی به صحنه اسکار بازگشته است.

نوریس که علاقه خاصی به تاریخ دارد، پس از پژوهش و همفکری با کارگردان فیلم، استیو مک کوئین، این لباس ها را به صورتی که در فیلم می بینیم طراحی کرده است: "می دانید که برده ها را لخت و عریان به آمریکا می آوردند. دلیلش هم این بود که می خواستند هیچ ارتباطی بین آن ها و گذشته شان وجودنداشته باشد. بعد هم چون ارباب ها مسئول نگهداری از برده هایشان بودند، طبیعتا به جای تهیه لباس های نو، البسه کهنه خودشان را به آنها می بخشیدند. به این ترتیب من فکر کردم لباس های برده های فیلم باید دست دوز و حداقل ۱۰ یا ۲۰ سال قدیمی تر از لباس هایی باشد که بر تن ارباب هایشان می بینیم."

Image caption پاتریشیا نوریس ۸۲ ساله ، مسن ترین طراح نامزد رده بندی بهترین طراحی لباس است که ۳۵ سال پس از اولین نامزدی اش، امسال با فیلم '۱۲ سال بردگی' به صحنه اسکار بازگشته است.

کوین جونز، سرپرست کیوریتورهای نمایشگاه می گوید همکارانش معمولا از ماه ها پیش از اعلام اسامی نامزدهای جوایز اسکار می توانند حدس بزنند کدام فیلم نامزد جایزه خواهد شد: "شاید فکر کنید ما ارتباط سری با رای دهندگان اسکار داریم و در ملاقات های زیرزمینی و اسرارآمیز این اطلاعات را به دست می آوریم. اما اصلا اینطور نیست. اطلاعات ما بر اساس حدس و گمان و شاید هم مقداری شانس است."

آقای جونز و دیگر دست اندرکاران موزه، در طول سال، فیلم های مختلف را تماشا می کنند و از دیدگاه طراحی لباس آنها را ارزیابی می کنند. این کارشناسان غالبا می توانند حدس بزنند کدام فیلم ممکن است برای بهترین طراحی لباس انتخاب شود: "چشم ما با طراحی و مقوله مد به خوبی آشناست و به همین دلیل هم دیدگاه ما اغلب با نظر رای دهندگان آکادمی اسکار همخوانی پیدا می کند."

تنوع لباس های امسال

در نمایشگاه امسال تنوع زیادی بین لباس های عرضه شده به چشم می خورد. از جامه های انگلیسی دهه ۱۸۵۰ تا لباس های دهه ۱۹۳۰ چین و ۱۹۷۸ نیویورک که هریک بنا برگفته کوین جونز نشان از توجه خاص طراحان به واقعگرایی و کوشش آنها برای نزدیک ترشدن به فضای حقیقی دوران های مختلف دارد.

"امروزه دیگر لباس های فیلم صرفا بخاطر اینکه داستان آن به دوران قدیم بر می گردد و یا وقایع آن در قرن ۱۸ یا ۱۹ میلادی اتفاق افتاده ارزیابی نمی شود. برای مثال برخی از لباس های فیلم کلاهبرداری آمریکایی اصل است و به همان زمان تعلق دارد و این مسئله بخوبی در فیلم قابل تشخیص است. این همان عاملی است که ظرافت طبع و ذکاوت طراح رابه نمایش می گذارد."

مایکل ویلکینسون طراح لباس استرالیایی فیلم کلاهبرداری آمریکایی که در شب افتتاحیه نمایشگاه دربین مدعوین حضور داشت می گوید تماشای طراحی هایش درمحل موزه برایش بی اندازه هیجان انگیز است: "این که همه این لباس ها دریک ردیف کنار هم چیده شده اند برایم جالب است چون موقع فیلمبرداری هیچ وقت نمی توانید مثلا همه پنج لباس ایمی آدامز را یکجا و در کنار هم تماشا کنید."

درمیان لباس های ایمی آدامز یک پیراهن شب لمه طلائی جلب نظر می کند که در فیلم زیر یک پالتو پوست واقعی پوشیده شده بود. یا لباس دور پیچیدنی فیروزه ای رنگی که با یک کیف پوست ماری "گوچی" همراه شده است. مایکل ویلکینسون می گوید لباس موردعلاقه خود او لباس شب سنگ دوزی شده نقره ای رنگی است که جلوی سینه باز و بدن نمایی دارد.

"من این یکی را مخصوص ایمی طراحی کرده ام. ما می دانستیم که وقتی در صحنه ای از فیلم او با این لباس وارد محل مهمانی باشکوهی در یک هتل گرانقیمت نیویورک می شود باید همه نگاه ها را به خودش جلب کند. این پارچه با شفافیت و چسبندگی که دارد حالت دراماتیکی ایجاد می کند و در عین حال بدن را با ظرافت به نمایش می گذارد. من فکر می کنم صحنه ورود ایمی به این ضیافت در این لباس یکی از صحنه های فراموش نشدنی فیلم بود."

مایکل ویلکینسون که پیش از این برای فیلم "میراث ترون" و هر دو فیلم های خون آشامی "گرگ و میش"هم جامه های ویژه ای طراحی کرده است می گوید به شدت تحت تاثیر هنر ویلیام چانگ رقیب جوایز اسکار خود و طراح لباس های فیلم "استادبزرگ" قرارگرفته است.

"ماجراهای این فیلم در چین اتفاق می افتد. در شمال و جنوب چین در دهه ۳۰ و ۴۰ میلادی و این طراح با مهارت کم نظیری توانسته تفاوت های این دو منطقه را بوسیله طراحی لباس به نمایش بگذارد. او از پارچه های نایاب و فوق العاده زیبا استفاده کرده و کارش مثل یک کلاس درس آموزنده است. در این نوع فیلم ها با تم هنرهای رزمی، جنس پارچه باید بتواند به حرکات پرواز مانند بازیگران کمک کند. من خیلی خوشحالم که او توانسته به مدارج بالای طراحی و نامزدی جایزه اسکار برسد."

از دیگر لباس های قابل توجه نمایشگاه، جامه مرد آهنی و یکی دیگر از طراحی های آقای ویلکینسون، لباس ملیله دوزی و تکه دوزی شده جنیفر لارنس در نسخه تازه ای از فیلم عطش مبارزه است. همچنین یک جفت لباس پفی ازفیلم آنا کارنینا که طراح آن ژاکلین دوران سال گذشته جایزه بهترین طراحی لباس فیلم را به خاطر آن به دست آورد.

در پاسخ به این سئوال که چه کسی برنده اسکار بهترین طراحی لباس فیلم امسال خواهد شد، سخنگوی جمع کیوریتورها می گوید: "ما رابطه بسیار نزدیک و دوستانه ای با همه این طراحان داریم و حاضر نیستیم با حدس و گمان های پیش از اعلام اسامی برندگان، این روابط را به هیچ عنوان به خطر بیندازیم."