گونتر گراس: به همکاران افغان ارتش آلمان پناهندگی بدهید

حق نشر عکس
Image caption گونتر گراس در سال ۱۹۹۹ برنده جایزه نوبل ادبیات شد

عده‌ای از نویسندگان آلمانی، از جمله گونتر گراس، نویسنده نامی برنده جایزه نوبل، از پارلمان آلمان خواسته‌اند به آن عده از شهروندان بومی که با ارتش آلمان در افغانستان همکاری کرده‌اند، پناهندگی اعطا کند.

آنها در بیانیه‌ای که روز یکشنبه، ۲۳ فوریه، در رسانه‌های جمعی منتشر شد، گفته‌اند: "بی‌توجهی پارلمان به خطری که جان این عده را تهدید می‌کند، لکه ننگ دیگری را بر تاریخ آلمان خواهد نشاند."

گونتر گراس و ۹ نویسنده نامی دیگر در فراخوان خود نوشته‌اند که نجات جان همکاران بومی ارتش آلمان در افغانستان، تنها عملی انسانی و خیرخواهانه نیست، بلکه وظیفه‌ای تاریخی است که امروز در برابر دولت آلمان قرار گرفته است.

نویسندگان آلمانی در فراخوان خود یادآور شده‌اند که با بیرون رفتن ارتشیان آلمان از خاک افغانستان در سال آینده، جان افرادی که در ۱۲ سال گذشته با ارتش آلمان همکاری داشتند، به خطر می‌افتد و آنها از هم‌اکنون در ترس و وحشت به سر می‌برند.

نویسندگان آلمانی در فراخوان خود نوشته‌اند، در صورتی که افراد افغان از دولت آلمان پناهندگی دریافت نکنند، جان آنها و خانواده‌هاشان را در افغانستان خطر جدی تهدید می‌کند و "بی تردید به دست طالبان کشته خواهند شد".

بنیامین لبرت، نوربرت نیمان و فریدون زعیم اوغلو از دیگر نویسندگان سرشناس آلمانی این فهرست ده نفره هستند.

پناهندگی برای بیش از هزار 'خائن'

حق نشر عکس AP
Image caption هنوز نزدیک به سه هزار نیروی آلمانی در افغانستان هستند

نیروهای طالبان افراد بومی را که به عنوان راهنما، نگهبان، خدمتکار و مترجم با نیروهای خارجی همکاری دارند "کافر حربی" و "خائن" می‌دانند و قتل آنها را واجب می‌شمارند.

در افغانستان حدود ۱۳۵۰ نفر افراد بومی با ارتش و سایر بنیادهای آلمانی کار می‌کنند. نویسندگان آلمانی می‌گویند که از این عده تنها ۱۵۰ نفر به آلمان آمده‌اند و بقیه اجازه سفر به آلمان ندارند.

ماموریت نیروهای بین‌المللی در افغانستان تا پایان سال جاری ۲۰۱۴ میلادی به پایان می‌رسد.

ارتش آلمان از سال ۲۰۰۲ با پنج هزار سرباز در این عملیات شرکت کرد. از این عده هنوز نزدیک به سه هزار نفر در افغانستان هستند که بیشتر آنها به تدریج خاک آن کشور را ترک می‌کنند. از آغاز سال ۲۰۱۵ تنها ۸۰۰ ارتشی آلمانی برای خدمات آموزشی و فنی در افغانستان باقی خواهند ماند.

به تازگی نگرانی از وضعیت همکاران محلی ارتش آلمان به رسانه‌های عمومی و همچنین پارلمان این کشور راه یافته است.

حدود دو هفته پیش فیلم آلمانی "میان دو دنیا" در جشنواره فیلم برلین به نمایش در آمد و به زودی به روی پرده سینما خواهد آمد. در مرکز توجه فیلم سرنوشت جوانی افغان به نام طارق قرار دارد که با نیروهای آلمانی همکاری می‌کند. در پایان فیلم طارق به خاطر همکاری با نیروهای خارجی به قتل می‌رسد.

مطالب مرتبط