درون لووین دیویس؛ گفت‌وگو با برادران کوئن

حق نشر عکس AFP
Image caption از فیلم های قبلی برادران کوئن می توان به فارگو، بارتون فینک و لبوفسکی بزرگ اشاره کرد

همزمان با اکران فیلم "درون لووین دیویس" اثر جدید برادران کوئن، فرصتی دست داد تا با آنها در مورد این فیلم، اجرای زنده موسیقی در سال‌های ابتدای دهه ۱۹۶۰ وعلاقه آنها به صفحه های گرامافون صحبت کنیم.

برادران کوئن، مشهورترین برادران عرصه سینمای امروز جهان، حدود ۳۰ سال است که مشغول فیلمسازی هستند. تازه ترین اثر آنها به نام "درون لووین دیویس" در حقیقت مرثیه ای است برای دوره ای از سبک موسیقی فولک که در اوایل دهه ۱۹۶۰ در شهر نیویورک پا گرفت و روی هنرمندانی که پس از آن مشهور شدند تاثیر فراوانی برجای گذاشت.

در این فیلم که تمام داستان آن در طول زمستان سال ۱۹۶۱ در شهر نیویورک اتفاق می افتد، اسکار ایساک نقش لوین دیویس خواننده و ترانه سرای یک گروه موسیقی فولک را بازی می کند که پس از مرگ عضو دیگر گروه، برای کسب درآمد و تامین زندگی خود با مشکلات فراوانی روبرو می شود.

این فیلم در جوایز اسکار امسال در دو بخش بهترین فیلمبرداری و بهترین ترکیب صدابرداری نامزد شده است. برادران کوئن که به موسیقی علاقه فراوانی دارند برای ساختن این فیلم از کتاب خاطرات یک موسیقی دان به نام دیو ون رونک الهام گرفته اند که در آن روی عوالم نوآوران موسیقی جدید آمریکا قبل از دوران شهرت باب دیلن تمرکز کرده است.

ایتان کوئن که معمولا تهیه کنندگی فیلم های این گروه دو نفره را بر عهده دارد، می گوید: "مردم به خوبی دوران شروع کار باب دیلن را می شناسند. ما به جای این دوران نسبتا آشنا، علاقه‌مند بودیم که دوره های قبلی و ناشناخته تر شکل گیری موسیقی جدید آمریکا را محور داستان قرار دهیم."

حق نشر عکس AP
Image caption بخش زیادی از داستان فیلم در طول زمستان سال ۱۹۶۱ در نیویورک اتفاق می افتد

در فیلم "درون لووین دیویس" برادران کوئن باری دیگر با تی بون بورنت تهیه کننده مشهور موسیقی در آمریکا همکاری کرده اند. او نیز یک تهیه کننده سرشناس بریتانیایی در زمینه موسیقی فولک - راک به نام مارکوس موفارد را به همکاری در این فیلم دعوت کرده است.

در این فیلم علاوه بر اسکار ایساک که نقش شخصیت اصلی فیلم یعنی لووین دیویس را بازی می کند، کری مولیگان، جاستین تیمبرلیک و جان گودمن که در اکثر فیلمهای برادران کوئن بازی می کند، شرکت دارند.

فیلم با صحنه ای شروع می شود که لویون دیویس شخصیت اصلی فیلم، در یک کلوپ شبانه در محله گرینیچ ویلج (Greenwich Village) شهر نیویورک ترانه غمناک "مرا دار بزن، مرا دار بزن" را اجرا می کند. نکته جالب این است که در شروع فیلم وی تمام ترانه را به صورت زنده اجرا می کند.

همین هنرنمایی در آغاز فیلم سطح عالی بازیگری برای بقیه فیلم را مشخص و تثبیت می کند.

جوئل کوئن می گوید: "این فکر را از مدت ها پیش داشتیم. می خواستیم با اجرای کامل ترانه به صورت زنده به بیننده این را القا کنیم که گو اینکه در محل اجرای زنده یک برنامه موسیقی هستند و آنچه روی صحنه اتفاق می افتد دقیقا همان چیزی است که مردم روی پرده سینما خواهند دید. به نظر ما اگر قرار است فیلم در مورد یک خواننده و یا نوازنده باشد فقط پخش قسمتی از آهنگ و یا چند لحظه از نوازندگی او کافی نیست."

جوئل کوئن می داند که تام هوپر کارگردان بریتانیایی نیز در فیلم اخیر خود که بازگویی دیگری از داستان مشهور بینوایان بود همین روش را به کار برده است.

او می افزاید: "مردم دوست دارند که روش‌های دیگری از پخش موسیقی و یا اجرای ترانه ها را در فیلم ببینند. شاید در فیلم بینوایان هم هدف آنها همین بوده و نمی خواستند که ترانه های متن فیلم را خواننده ها لب خوانی کنند."

در طول داستان درون لووین دیویس شخصیت اصلی از یک سو باید با یک گربه فراری و بی خانمان سرو کله زده و از آن نگهداری کند و از سوی دیگر متوجه می شود که رابطه عاشقانه کوتاه مدت وی با همسر دوستش به باردار شدن آن زن جوان منجر شده است. همزمان با همه این ماجراها یک سفر طولانی زمینی از نیویورک به شهر شیکاگو برای اجرای برنامه هم اتفاق می افتد که در پایان ناموفق می ماند.

برادران کوئن تاکید می کنند که صرفا به این دلیل که لووین دیویس، خواننده ای که شخصیت اصلی فیلم است، نمی تواند آثار خود را به شکلی نمایشی و جذاب اجرا کند نباید تصور کرد که هنرمند ضعیفی است.

حق نشر عکس AP
Image caption اسکار ایساک در نقش لووین دیویس همراه با گربه ای که به مونس او بدل می شود

جوئل کوئن می گوید: "همه می دانیم که تعداد زیادی از افراد بسیار با استعداد به دلایل مختلف نتوانسته اند موفقیت کسب کنند و این موضوع برای ما خیلی جالب بوده. برای ما معمولا شخصیت هایی جالب اند که در حق آنها ظلم زیادی شده است."

پرداختن به این مسئله و تمرکز روی یک چنین شخصیتهایی در فیلمهای برادران کوئن تا چه حد عمدی و آگاهانه است؟

ایتان کوئن می گوید: "این حالت به شکل خود به خودی اتفاق می افتد. وقتی که مشغول ساختن فیلم هستیم آگاهانه به این موضوع فکر نمی کنیم ولی معمولا سعی می کنیم نگاه تحلیلی و کاملی به گذشته شخصیت ها داشته باشیم."

جوئل کوئن می افزاید:"می شود گفت که شخصیت اصلی این فیلم به شخصیت فیلم "مرد جدی" (فیلم دیگری از برادران کوئن) بی شباهت نیست. چون درتمام طول داستان دردسر و مشکلات زیادی روی او آوار می شود."

یکی از چالش های بزرگ در ساخت این فیلم پیدا کردن فرد مناسب برای ایفای نقش لووین دیویس بود.

ایتان کوئن با خنده می گوید: "ما با تعداد زیادی از نوازنده ها وخواننده ها مصاحبه کردیم که تجربه خیلی جالبی بود. هرکدامشان یک ترانه می خواندند و بعد یک صحنه درام و یا قسمتی از دیالوگ های داستان را اجرا می کردند. خیلی ناامید کننده بود. کار آنها به عنوان هنرپیشه واقعا افتضاح بود. به همین خاطر تصمیم گرفتیم روی هنرپیشه ها تمرکز کنیم. اسکار ایساک تقریبا اواخر جستجوی ما پیدا شد و خوشبختانه برای هر دو منظوری که می خواستیم کارش عالی بود."

حق نشر عکس Getty
Image caption بازیگران فیلم در جشنواره فیلم برلین

موسیقی متن فیلم "درون لووین دیویس" چندین ترانه را شامل می شود از جمله ترانه ای به اسم " آقای کندی، ازت خواهش می‌کنم" که ملودی و ترانه آن به خاطر این فیلم بازنوشته شده و در صحنه ای از فیلم اسکار ایساک، جاستین تیمبرلیک و آدام درایور آن را به صورت زنده اجرا می کنند.

برادران کوئن حقوق معنوی اجرای جدید این ترانه را علاوه بر جاستین تیمبرلیک و تی بون بورنت، با اد راش و جورج کرومارتی تقسیم کرده اند که در سال ۱۹۶۱ ترانه ای را با همین اسم ساخته و عرضه کرد. به خاطر همین موضوع ترانه " آقای کندی، ازت خواهش می کنم" در بخش موسیقی متن جوایز اسکار امسال در نظر گرفته نشد.

اما خود برادران کوئن تا چه حد به موسیقی فولک علاقمند هستند و با چه وسیله ای به این موسیقی گوش می دهند؟

جوئل کوئن می گوید که در سالهای اخیر بیش از گذشته به گرامافون و صفحه های گرامافون علاقمند شده است.

او می گوید:"من به نوع صدای صفحه های گرامافون و پشت و رو کردن صفحه ها بعد از اینکه هر طرف آن تمام می شود، خیلی علاقمند شده ام. الان در خانه ام فقط یک گرامافون دارم و جالب اینکه قیمت این صفحه ها خیلی خیلی ارزان است."