اعضای آکادمی اسکار چگونه به فیلمها رأی می‌دهند؟

حق نشر عکس AP
Image caption جری فریدمن به شدت تحت تاثیر صحنه آغاز فیلم جاذبه قرار گرفت. ویلیامز نیز به توجه ویژه فیلمساز به قوانین فیزیک در فضا اشاره می کند

غروب یکشنبه دوم مارس به وقت آمریکا بزندگان هشتاد و ششمین دوره جوایز اسکار در ۲۴ بخش اعلام خواهند شد. در این گزارش از دو عضو آکادمی، یک کارگردان و یک مدیر صدابرداری، می پرسیم که چگونه و بر اساس چه معیاری بهترین ها را انتخاب می کنند.

جری فریدمن کارگردان و عضو آکادمی روز ۱۴ فوریه و قبل از دادن رای نهایی خود به نامزدهای اسکار امسال گفت:" احتمالا در روزهای آینده من یکی دو روز را به فقط به تماشای فیلم ها اختصاص خواهم داد."

جری فریدمن همچون شش هزار عضو دیگر آکادمی که هر یک به بخشی و رشته ای از فیلمسازی تعلق دارند، در ماههای اخیر دی وی دی نزدیک به سیصد فیلم بلند که هر کدام می توانستند در بخش بهترین فیلم رقابت کنند را دریافت کرده است.

در نهایت پنجاه فیلم از میان این مجموعه برای دریافت جایزه در بخشهای مختلف اسکار امسال نامزد شدند. برخی از آنها مثل فیلم باد برمی خیزد فقط در بخش فیلم انیمیشن بلند نامزده شده و برخی دیگر مثل ۱۲ سال بردگی در ۱۲ بخش یا جاذبه در ۱۰ بخش جوایز اسکار نامزد شده اند.

راسل ویلیامز، مدیر صدابرداری، که برای فیلم های رقص با گرگ ها" و شکوه جایزه اسکار گرفته است، می گوید که اگر هر پنج فیلم نامزد شده در هریک از بخش ها را ندیده باشد در آن بخش رای نخواهد داد.

او می افزاید:" البته شاید آن فیلمی که من آن را ندیده ام حقیقتا مستحق رای مثبت باشد."

جری فریدمن و راسل ویلیامز در گفتگو با بی بی سی توضیح دادند که هنگام دادن رای خود برای انتخاب برنده اسکار در هر فیلم به دنبال چه چیزهایی هستند و چه نکاتی را در نظر می گیرند.

چگونه می توانید همه این فیلم ها را تماشا کنید؟

حق نشر عکس ncrdt
Image caption راسل ویلیامز: سازندگان فیلم کاپیتان فیلیپس صداهای محیط و فضای یک کشتی قاره پیما را به خوبی به تماشاگر القا می کنند

اعضای آکادمی از امتیازات ویژه ای برخوردارند. به عنوان مثال ورود مجانی و نامحدود به تمام سالن های سینما در سراسر آمریکا، دعوت به جلسات اکران ویژه و پر زرق و برق و بالاخره حجم زیادی از دی وی دی و حتی فیلمنامه همه فیلمهای سال که برای آنها ارسال می شوند.

جری فریدمن می گوید:"من ساعت های زیادی نشسته ام و فیلم ها را تماشا کرده ام. این فیلم ها را در طول سال دریافت می کنم به همین خاطر حتی قبل از اعلام نامزدهای هر سال من اکثر این فیلم ها را دریافت می کنم، تمام فیلمهایی را که به بازار می آیند."

چگونه به عنوان عضو صاحب رای آکادمی انتخاب شدید؟

طبق مقررات و اساسنامه آکادمی هر فردی برای عضویت در این آکادمی باید به نوعی در صنعت فیلمسازی فعال باشد و "سطح بسیار عالی از کیفیت و صلاحیت را داشته باشد".

نویسندگان، تهیه کننده ها و کارگردانها حداقل باید دو فیلم بلند در کارنامه خود داشته باشند و بازیگران حداقل در سه فیلم نقش ایفا کرده باشند.

اعضایی که قرار است به آکادمی بپیوندند باید توسط اعضای فعلی دعوت شده و مورد حمایت قرار بگیرند. و برنده جایزه اسکار به شکل اتوماتیک برای عضویت در آکادمی مورد توجه قرار می گیرد و بسیاری از آنها به عضویت آکادمی درمی آیند.

هر عضو آکادمی می تواند بین یک تا ده فیلم را در بخش بهترین فیلم اسکار نامزد کند. اما در بخش های دیگر جوایز اسکار فقط اعضایی که دست اندرکار همان بخش هستند می توانند همه رشته های خود را نامزد کنند. به عنوان مثال فقط آن گروه از اعضای آکادمی که کارگردان هستند می توانند فیلم ها را در بخش بهترین کارگردان نامزد کنند.

در هر یک از بخش های جوایز اسکار پنج نامزد معرفی می شود به غیر از بخش بهترین فیلم که تعداد آن می تواند به ده فیلم برسد.

شما در هر فیلم به چه نگاه می کنید و به چه گوش می دهید؟

راسل ویلیامز می گوید:"من دوست دارم که فیلم مرا به سفری ببرد، دوست دارم که چیزهای جدیدی در مورد این دنیا یاد بگیرم. مثل همه، من هم دوست دارم که فیلم، مرا به خودش جذب کند. اگر در همان تماشای اول چنین فرصتی بیابم که با خودم فکر کنم که کارگردان چطور این یا آن صحنه را خلق کرد یا مثلا صدابرداری چگونه انجام شده، مسلما آن فیلم به نتیجه مطلوب نرسیده؛ چون من را به حد کافی جذب خودش نکرده است."

جری فریدمن می گوید:" من به کیفیت و اصالت ( اوریجینال بودن) فیلم دقت می کنم و اینکه چگونه من را به عنوان یک هنرمند می تواند تحت تاثیر قرار بدهد و یا تکان دهد. در مورد بعضی از فیلمها به سادگی می توان گفت که بسیار متفاوت و تاثیر گذار خواهند بود."

اعضای آکادمی معمولا برای رای دادن در بخش هایی مثل ترکیب صدابرداری، تدوین، فیلمبرداری و گریم مجبورند یک فیلم را چندین بار تماشا کنند.

سیاستهایی که می توانند روی رای تاثیر بگذارند کدامند؟

حق نشر عکس russelwilliams
Image caption راسل ویلیامز می گوید که اگر در اولین تماشای یک فیلم به صدا و سایر جنبه های فنی فکر کند، آن فیلم موفق نبوده است

هر شرکت یا استودیوی فیلمسازی با کارزارهای تبلیغاتی فعال و گسترده ای سعی می کند محصول خود را بهتر از سایرین جلوه دهد. به این خاطر تبلیغات گسترده ای را در سرانه های عمومی پیش می برند، به اشکال مختلف اکران های ویژه و پر سر و صدایی برگزار می کنند و دی وی دی و فیلمنامه محصولات خود را در بین صاحبنظران و اهل فن توزیع می کنند.

جری فریدمن می گوید: "ما را با ارسال ای میل بمباران می کنند. هدف آنها این است که ما مرتب به فیلم های آنها فکر کنیم. از هر گونه ارتباط و شخص واسطه ای استفاده می کنند تا با تو ملاقات کنند."

البته طبق مقررات آکادمی، شرکت های فیلمسازی و تهیه کنندگان فیلم هایی که نامزد شده اند فقط در حد محدود و کنترل شده ای می توانند با اعضای آکادمی تماس بگیرند یا حمایت آنها را درخواست کنند. زیر پا گذاشتن این مقررات ممکن است به مجازات و تنبیه منجر شود.

به عنوان نمونه آکادمی اسکار امسال نامزدی یکی از موارد در بخش بهترین ترانه اوریجینال را لغو کرد. دلیل آن این بود که سازنده این آهنگ شخصا با اعضای آکادمی تماس گرفته و از آنها خواسته بود که به ترانه او گوش بدهند.

این آهنگساز که ترانه ای به اسم "تنها ولی نه کاملا تنها" را برای فیلمی با همین نام ساخته است، در جمع سازندگان موسیقی فیلم در هالیوود چهره شناخته شده ای است.

آکادمی اسکار در بیانه خود به این مناسبت نوشت:" آقای بروتون در مورد نحوه برخورد خود با اعضای این آکادمی بایست احتیاط و دقت بیشتری می کرد. چون نحوه برخورد وی طوری بود که گویا با استفاده از موقعیت خود می خواهد روی تصمیم دیگران تاثیر بگذارد."

آیا طرح ادعاهای مربوط به سوء استفاده جنسی وودی آلن از دختر خوانده اش، اتهاماتی که وودی آلن آن را به شدت تکذیب کرده و هیچگاه قانونا اثبات نشده اند، روی اقبال فیلم او یعنی جاسمین غمگین در اسکار امسال تاثیر خواهد گذاشت؟

حق نشر عکس nocrdt
Image caption کیت بلانشت با بازی در فیلم جاسمین غمگین به کارگردانی وودی آلن در بخش بهترین بازیگر زن نامزد شده

جری فریدمن :"من بعید می دانم که خیلی ها این موضوع را دخالت بدهند. ولی مطمئن نیستم که این موضوع روی رای دادن به کیت بلانشت که در بخش بهترین بازیگر زن نامزد شده، تاثیر نگذارد."

چه عاملی می تواند بازی یک هنرپیشه را لایق اسکار کند؟

جری فریدمن:"من معمولا به کسی رای می دهم که تصنع زیادی در بازی او نباشد و بتوان دید که از بازی کردن در آن فیلم واقعا لذت برده است. البته اگر کار بازیگر عالی باشد ولی فیلم نتواند آن را خوب برجسته کند ممکن است روی رای تاثیر بگذارد."

شما قاعدتا رای و انتخاب خود از نامزدان اسکار را نخواهید گفت ولی ...

راسل ویلیامز می گوید که فضای فیلم کاپیتان فیلیپس تا حد زیادی با صدا، مکالمه های رادیویی، سر و صدای موتور خانه کشتی، برخورد امواج دریا به بدنه قایق های نجات خلق شده است. او می افزاید :" برای اینکه حالت طبیعی چنین فضاهایی به تماشاگر القاء شود کار بسیار زیادی انجام شده است."

به اعتقاد وی در فیلم جاذبه فیلمساز سعی کرده تمام ریزه کاریهای مربوط به قوانین فیزیک فضایی را رعایت کند. حتی در یکی از صحنه های فیلم می بینیم که یک ماهواره در فاصله نزدیکی از قهرمان داستان منفجر می شود بدون آنکه صدای آن شنیده شود.

راسل ویلیامز می گوید: "خلق چنین صحنه ای، تصور اینکه خود قهرمان داستان هم می توانست تحت تاثیر این انفجار قطعه قطعه شود ولی حتی صدای آن را هم نشوند بسیار وحشتناک تراست."

جری فریدمن نیز می گوید:"فیلمهای ۱۲ سال بردگی و جاذبه هر دو فیلم های بسیار مهم و تاثیر گذاری هستند." او می افزاید که صحنه آغاز فیلم جاذبه که حدود پانزده دقیقه نمای دوری از کره زمین و ماهواره های گرداگرد آن را نشان می دهد به شدت وی را تحت تاثیر قرار داده است.

سابقا فیلمبرداری چنین صحنه هایی ممکن نبود، چون زمانی که هنوز نوار فیلم از جنس سلولوید ساخته می شد یک نوار کامل فیلم فقط گنجایش ضبط ۱۰ دقیقه را داشت.

جری فریدمن می گوید:"هر از چند گاه یک بار یک ابتکار و یا تغییر جدید توجه شما به عنوان فیلمساز را جلب می کند. و امسال فیلمهای بسیار خوبی نامزد شده اند. شاید بهترین سال اسکار طی چند دهه اخیر باشد."