اسکار ۲۰۱۴: چرا کلاهبرداری آمریکایی دست خالی برگشت

حق نشر عکس Reuters
Image caption جنیفر لارنس یکی از نامزدهای اصلی در بخش بهترین بازیگر زن نقش مکمل نتوانست به یک اسکار واقعی برسد

در مراسم جوایز اسکار امسال فقط چند مورد تعجب آور را شاهد بودیم.

فیلم سنگین و درام تاریخی ۱۲ سال بردگی جایزه بهترین فیلم را دریافت کرد و جاذبه علاوه بر جایزه بهترین کارگردان به خاطر ویژگی های تکنیکی خارق العاده اش تعداد زیادی از جوایز فنی را به دست آورد.

پیروزی کیت بلانشت در بخش بهترین بازیگر زن تقریبا تضمین شده بود و هنرنمایی متیو مک کاناهی در فیلم باشگاه مشتریان دالاس اسکار بهترین بازیگر مرد نقش اصلی را ربود.

فهرست کامل نامزدها و برنده ها را اینجا ببینید

اما فیلم کلاهبرداری آمریکایی که در ده بخش، از جمله هر چهار بخش بازیگری نامزد شده بود دست خالی از مراسم اسکار بازگشت. این فیلم در جوایز بفتا، جوایز سینمایی بریتانیا، خوب درخشید ولی در خود آمریکا سر این فیلم و دو فیلم تماما آمریکایی دیگر یعنی گرگ وال استریت و درون لوین دیویس بی کلاه ماند.

کارشناسان سینما در این مورد چه می گویند.

دیو کالهون، سردبیر بخش سینمای مجله بریتانیایی تایم آوت

معمولا فیلم های کمدی در جوایز اسکار موفقیت زیادی ندارند و هر دو فیلم کلاهبرداری آمریکایی و گرگ وال استریت به خاطر جنبه های کمدی و سرگرم کننده موفقیت تجاری خوبی داشتند.

در برابر فیلمهای جدی و سنگینی که از نظر سیاسی و یا فرهنگی نوعی تابوشکنی و نقد گذشته تلقی می شوند مثل فیلم ۱۲ سال بردگی، یا در برابر فیلم هایی که از نظر هنر و تکنیک فیلمسازی بسیار نوآور و خلاق هستند مثل فیلم جاذبه، فیلم های کمدی و سرگم کننده معمولا شانس زیادی در اسکار ندارند.

به نظر من این نکته که این دو فیلم تماما آمریکایی بودند روی آرای ضعیف آنها تاثیری نداشته است. به عنوان مثال در سالهای گذشته فیلم هایی نظیر سخنرانی پادشاه و یا آرتیست که هیچکدام آمریکایی نبودند جایزه بهترین فیلم سال را گرفتند. در سالهای اخیر آکادمی اسکار از میهن پرستی مطلق تبعیت نمی کند.

ولی اعضای آکادمی می خواهند که رای آنها در درجه اول روی صنعت سینما و در مقیاس وسیعتر روی جهان به طور کلی تاثیر گذار باشد. از روی تعداد فراوان نامزدی ها برای فیلم کلاهبرداری آمریکایی می توان گفت که اعضای آکادمی از تماشای آن لذت زیادی برده اند. ولی دست نیافتن این فیلم حتی به یک جایزه اسکار نشان می دهد که تاثیر و جذابیت های آن کوتاه مدت بوده و به سرعت از حافظه آکادمی پاک شده است.

فیلم گرگ وال استریت که از همان آغاز اختلاف های زیادی را برانگیخت و در میان اعضای آکادمی و منتقدان هم موافقان و هم مخالفان زیادی داشت، فقط در پنج بخش نامزد شده بود و موضوع داستان آن تاحدی بحث برانگیز بود.

علاوه بر این حدس می زنم که بسیاری از اعضای آکادمی معتقدند که این فیلم مارتین اسکورسیزی به فیلمهای قبلی او مثل کازینو و یا رفقای خوب شباهت زیادی داشته بدون آنکه لزوما در یک چنان سطح عالی ای باشد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption لئوناردو دی کاپریو در بخش بهترین بازیگر مرد نقش اصلی به متیو مک کاناهی باخت

جیمی گراهام، سردبیر مجله توتال فیلم

فیلم کلاهبرداری آمریکایی مثل فیلم جاذبه در ده بخش نامزد شده بود ولی دربخش های مهم جوایز اسکار امسال همواره انتخاب دوم و یا سوم بود. این بد شانسی ایمی آدامز بود که در بخش بهترین بازیگر زن نقش اصلی می بایست با کیت بلانشت رقابت می کرد. جنیفر لارنس، بازیگر دیگر فیلم کلاهبرداری آمریکایی نیز در بخش بهترین بازیگر زن نقش مکمل به خاطر اسکاری که سال پیش به خاطر بازی در فیلم دفترچه امید بخش دریافت کرده بود امسال شانس زیادی نمی توانست داشته باشد.

از ابتدا مشخص بود که در بخش بهترین بازیگر زن نقش مکمل رقابت اصلی بین جنیفر لارنس و لوپیتا نیونگ بازیگر فیلم ۱۲ سال بردگی خواهد بود. ولی اسکار سال گذشته جنیفر لارنس باعث شد که امسال اعضای آکادمی یک مقدار در مورد او سخت گیری کنند. دریافت دو اسکار در سن ۲۳ سالگی شاید زیاد منصفانه نباشد.

دو بخش دیگر از جوایز اسکار که فیلم کلاهبرداری آمریکایی شانس زیادی داشت فیلمنامه اوریجینال و طراحی لباس بود. در این دو زمینه نیز به فیلم های او و گتسبی بزرگ باخت. در هر دو بخش رقابت بسیار شدید بود و به هیچ وجه از قبل نمی شد حدس زد که کدام فیلم این جوایز را خواهد برد.

شاید نیاوردن رای در این بخشها دهن کجی آکادمی به فیلم کلاهبرداری آمریکایی بوده و شاید هم با تعداد آرای بسیار کمی از رقبای خود در این بخشها شکست خورده باشد.

آنتونیا ک کیرک، مجله فیلم ۲۰۱۴

فیلمهای کمدی به ندرت در اسکار جوایز مهم را دریافت می کنند. فکر می کنم آخرین باری که یک فیلم از ژانر کمدی جایزه بهترین فیلم را برد در اسکار سال ۱۹۷۸ و فیلم آنی هال بود.

آکادمی اسکار ترجیح می دهد که فیلمهای جدی و تاریخی این جایزه را ببرند و یا فیلمهای تاریخی که براساس شخصیت افراد مهم و سرشناس ساخته شده اند. مثلا ایفای نقش خواننده نابینای آمریکایی ری چارلز توسط جیمی فاکس، ایفای نقش آبراهام لینکلن توسط دانیل دی لوئیس و یا ایفای نقش ترومن کاپوتی توسط فیلیپ سیمورهافمن.

معمولا یک چنین فیلم ها و یک چنین نقش هایی جایزه های مهم را دریافت می کنند.

اما نکته جالب این است که تقریبا تمام ده فیلمی که در بخش بهترین فیلم جوایز اسکار نامزد شده بودند از نظر تجاری و فروش موفقیت خوبی داشتند.

من شخصا آرزو داشتم که فیلم جدید برادران کوئن یعنی درون لوین دیویس حداقل در رشته های بیشتری نامزد می شد چون واقعا فیلم خارق العاده ای است. تمام هزینه ساخت این فیلم حدود ده میلیون دلار بوده که در مقایسه با سایر فیلمها واقعا رقمی نیست. اما از همه نظر فیلم بسیار کامل و جالبی است.

به اعتقاد من بزرگترین نتیجه منفی اسکار امسال این بود که این فیلم هیچ جایزه ای نبرد.