عصبانیت وزیر فرهنگ ایتالیا از یک تبلیغ اسلحه در آمریکا

حق نشر عکس ap
Image caption پیکره داود که میکل آنژ آن را در سالهای میان ۱۵۰۱ - ۱۵۰۴ میلادی از سنگ مرمر تراشیده است، از شاهکارهای دوره رنسانس محسوب می‌شود

وزیر فرهنگ ایتالیا از تبلیغ یک شرکت آمریکایی ساخت اسلحه که در آن یکی از مجسمه‌های میکل آنژ اسلحه در دست نشان داده شده، به شدت انتقاد کرده و آن را "توهین آمیز و غیرقانونی" ارزیابی کرده است.

داریو فرانچسینی، وزیر فرهنگ ایتالیا، روز شنبه (هشتم مارس - ۱۷ اسفند) با انتقاد شدید از ساخت تبلیغ شرکت اسلحه‌سازی آرمالایت که در ایالت ایلینوی آمریکا مستقر است، خواستار جمع آوری و حذف این تصویر شده است و گفته ایتالیا رسما شکایت خواهد کرد.

تصویر مورد انتقاد وزیر فرهنگ ایتالیا، مجسمه داود اثر میکل آنژ، مجسمه ساز برجسته ایتالیایی را نشان می‌دهد با اسلحه‌ای در دست از نوع AR-۵۰A۱ که ۳۰۰۰ دلار قیمت دارد. شعار این تبلیغ هم چنین است: "این یک اثر هنری است".

وزیر فرهنگ ایتالیا در توییتی نوشته: "نشان دادن تصویر داود (مجسمه) در حالی که اسلحه به دست دارد هم توهین‌آمیز است و هم مغایر قانون. ما از شرکت آمریکایی شکایت خواهیم کرد و خواهیم خواست که فورا این تصویر را حذف کند."

همزمان، کریستینا آچیدینی، از مدیران مرکز میراث فرهنگ و هنر ایتالیا هم با انتشار اخطاریه قانونی خطاب به شرکت آرمالایت، خواستار برچیده شدن این تبلیغ شده است و گفته این تبلیغ تصویر مجسمه داود را "مخدوش" می کند.

دولت ایتالیا اعلام کرده است مالکیت حقوق معنوی و مادی مجسمه داود را برای مصارف بازرگانی در اختیار خود دارد.

مدیر گالری آکادمیا فلورانس، جایی که مجسمه داود در آن نگهداری می‌شود هم گفته مطابق قانون تخریب پنداره‌ای و مفهومی یک اثر هنری مجاز نیست و در این مورد بخصوص، نه تنها چنین اتفاقی روی داده که عملی "کاملا غیرقانونی" روی داده است.

پیکره داود که میکل آنژ آن را در سالهای میان ۱۵۰۱ - ۱۵۰۴ میلادی از سنگ مرمر تراشیده است، از شاهکارهای دوره رنسانس محسوب می‌شود.