مراکش، جهان شرق برای سینمای جهان

حق نشر عکس s
Image caption سر در موزه سینما در شهر ورزازات

تام هنکس، هنرپیشه نامدار بار دیگر در فیلمی از توم تیکور بازی می‌کند، و این بار نیز به همراه سینماگر آلمانی هالیوود به مراکش می‌رود.

خبرگزاری آلمان اطلاع داده است که اکیپ سازنده فیلم به مراکش رفته و فیلمبرداری تا نیمه ماه آوریل در آنجا ادامه خواهد داشت.

کار تازه توم تیکور "هولوگرامی برای شاه" یا "تصویری سه‌بعدی برای پادشاه" نام دارد، که فیلمنامه آن را خود کارگردان بر پایه رمان پرفروشی از دیو اگرز، نویسنده آمریکایی، نوشته است. فیلم محصول مشترک هالیوود و سینمای آلمان محسوب می‌شود.

این دومین فیلمی است که هنرپیشه ۵۷ ساله برای کارگردان ۴۸ ساله بازی می‌کند. پیش از این آنها در فیلم "اطلس ابر"، محصول سال ۲۰۱۱، همکاری داشتند، فیلمی پرسروصدا که توفیق زیادی به دنبال نداشت.

فیلم روایت سرگذشت بازرگانی به نام الن کلی است که پس از در جستجوی پول و ثروت عازم عربستان سعودی می‌شود. او امیدوار است به ثروتی کلان برسد تا هم خود را از ورشکستگی و بحران مالی برهاند و هم هزینه تحصیلات دخترش را بپردازد.

گفته می‌شود که صحنه‌های داخلی فیلم در آلمان، در استودیوهای برلین و براندنبورگ، جلوی دوربین می‌رود، اما بیشتر صحنه‌های خارجی فیلم در مراکش فیلمبرداری می‌شود.

فیلم "اطلس ابر"، کار قبلی تیکور و هنکس نیز در مراکش فیلمبرداری شده بود، کشوری که امروزه برای هالیوود شناسنامه شرق شده است.

دکور شرق آماده برای سینما

حق نشر عکس Getty
Image caption مارلن دیتریش در نمایی از فیلم مراکش

کشور مراکش برای عالم سینما پیشینه‌ای دراز دارد. تا کنون صدها فیلم، با پس‌زمینه داستانی شرقی، در این کشور ساخته شده که برخی از آنها شهرت فراوان دارند.

دو نمونه برجسته و قابل ذکر عبارتند از: فیلم "مراکش" (۱۹۳۰) به کارگردانی یوزف فون اشترنبرگ، که در آن مارلن دیتریش در یکی از اولین فیلم‌های آمریکایی خود در کنار گاری کوپر ظاهر شد.

فیلم دیگر "کازابلانکا" (۱۹۴۲) به کارگردانی مایکل کورتیز است، با بازی همفری بوگارت و اینگرید برگمن، که بسیاری ازمنتقدان آن را محبوب‌ترین فیلم تاریخ سینما دانسته‌اند.

علاقه هالیوود به مراکش در طول دهها سال همچنان ادامه داشته و در سال‌های گذشته بیشتر هم شده است.

چشم‌اندازهای بیابانی و گسترده مراکش، به ویژه در شنزارهای پهناور پیرامون شهر ورزازات، هوای ملایم و آفتاب درخشان، تنوع طبیعی با ترکیبی از کویر و کوهستان، شهرهایی با ساختار و باروهای قدیمی که نمودی قرون وسطایی دارند و برای تماشاگر غربی "فضای هزار و یک شب" را مجسم می‌کنند.

به علاوه هزینه‌ها در این کشور برای تهیه‌کنندگان خارجی مناسب است: نیروی کار ارزان و دستمزد سیاهی لشکرها پایین است و دولت مراکش نیز حداکثر همکاری را با گروه‌های فیلم سازی نشان می‌دهد.

'هالیوود افریقا'

حق نشر عکس s
Image caption ورودی يک سالن سينما در شهر فاس

در سال‌های گذشته بسیاری از سینماگران در مراکش کار کرده‌اند، از لوییس تیگ که فیلم "جواهر نیل" (۱۹۸۵) را در مراکش ساخت و استیون سامرز، سازنده "مومیایی" محصول ۱۹۹۹، تا ریدلی اسکات با فیلم‌های "گلادیاتور" (۲۰۰۰)، "سقوط شاهین سیاه" (۲۰۰۱) و "قلمرو بهشت" (۲۰۰۵) و الخاندرو ایناریتو که در سال ۲۰۰۶ فیلم سینمایی " بابل" را با بازی برد پیت و کیت بلانشت در مراکش فیلمبرداری کرد.

سینماگران نامداری مانند مارتین اسکورسیزی، الیور استون ولفگانگ پیترسن نیز بارها به مراکش سفر کرده و از شرایط مناسب کار در این کشور تعریف کرده‌اند.

فیلم سینمایی "شاهزاده ایران" محصول سال ۲۰۰۸ در فضای افسانه‌ای ایران باستان می‌گذرد، اما مایک نیوول فیلمبرداری آن را در مراکش انجام داد.

یکی از آخرین فیلم‌هایی که در مراکش تهیه شد، فیلم سینمایی "طبیب" یا "پزشک" است به کارگردانی فیلیپ اشتولتسل که در آن بن کینگزلی، بازیگر بریتانیایی، نقش ابن سینا، فیلسوف و دانشمند ایرانی را ایفا کرده است. فیلم بر پایه رمانی است از نوا گوردون، داستان‌نویس امریکایی، که در ایران به نام "حکیم" ترجمه و منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری "الجزیره" سالانه بیش از ۳۰ اثر خارجی در مراکش فیلمبرداری می‌شود، که روی هم سالانه ۶۰ میلیون دلار برای مراکش سود دارد. به گفته نورالدین صایل، مدیر "مرکز سینمایی مغرب" این پول در راه گسترش صنعت سینمای ملی مراکش خرج می‌شود.

فایده دیگر تولید فیلم‌های سینمایی در مراکش کمک به سیاحتگری است، زیرا فیلم‌ها با نمایش مناظر و زیبایی‌های کشور به صورت مجانی برای سفر به مراکش تبلیغ می‌کنند. وزارت سیاحت و جهانگردی مراکش، این مسئله را در رشد سیاحتگری کشور بسیار مؤثر می‌داند.

مطالب مرتبط