مجمع عمومی خانه سینما برگزار می‌شود

حق نشر عکس Ilna
Image caption خانه سینما نهایتا پس از انتقال دولت به حسن روحانی و انتصاب مدیران جدید سینمایی در شهریور ۱۳۹۲ بازگشایی شد

خبرگزاری مهر خبر داده است که مجمع عمومی خانه سینما با حضور هیئت فعلی مدیره این خانه، علیرضا رضاداد، مشاورعالی رئیس سازمان سینمایی و جمعی از سینماگران آغاز شده است.

فرهاد توحیدی، سخنگو و رئیس هیئت مدیره خانه سینما پیشتر به این خبرگزاری گفته بود که برگزاری این مجمع همچنان به قوت خود باقی است و راس ساعت ۱۸ (روز سه شنبه) برگزار می شود. به گفته او در حال حاضر هم به مرور نمایندگان صنوف از راه می‌رسند.

اما در خبر دیگری که خبرگزاری فارس منتشر کرده آمده که حجت الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی ایران در نامه‌ای به هیئت مدیره خانه سینما خواسته که به دلیل انجام نشدن فرایند قانونی شدن صنوف مجمع امروز خانه سینما به تعویق بیافتد.

به گزارش فارس "طبق قانون ثبت مراکز در وزارت ارشاد این اسامی باید به ثبت وزارت ارشاد برسد که این اتفاق تا این لحظه برای اعضای معرفی شده هیچکدام از صنوف جهت عضویت در هیات مدیره خانه سینما رخ نداده است و به همین دلیل رئیس سازمان سینمایی با نیل به غیرقانونی بودن این مجمع خواستار تعویق برگزاری آن شده است."

پیشتر نیز نصرالله پژمان‌فر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفته بود که انتخابات امروز خانه سینما "غیرقانونی" است.

او در گفت گویی با خبرگزاری فارس گفت که برمبنای اساسنامه جدید، برای تشکیل خانه سینما صنوف باید قانونی باشند و از این صنوف قانونی افرادی برای انتخابات معرفی شوند.

حق نشر عکس sd

به گفته او "طبق قانون ثبت مراکز در وزارت ارشاد این اسامی باید به ثبت وزارت ارشاد برسد. آنجا هم ملزم هستند اسامی را استعلام کنند و تایید بگیرند و ثبت بدون استعلام امکان ندارد."

در دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و آغاز کار جواد شمقدری در معاونت سینمایی وزارت ارشاد، فعالیت این نهاد صنفی با مشکل روبرو شد و در نهایت وزارت ارشاد با این استدلال که اساسنامه خانه سینما تغییر کرده و بر اساس آن این نهاد به "جایگاه حقوقی وزارت ارشاد در مناسباتش تن نمی دهد"، از خانه سینما شکایت کرد.

نهایتا پس از ماه ها درگیری میان خانه سینما و وزارت ارشاد، محمد حسینی وزیر ارشاد وقت در دی ماه ۱۳۹۰ دستور انحلال خانه سینما را داد چرا که فعالیت‌هایش را "فاقد وجاهت قانونی" دانست.

انحلال خانه سینما با پایه گذاری سازمان سینمایی، به ریاست جواد شمقدری و شورای عالی سینما به ریاست محمود احمدی نژاد همراه بود که موجب تغییرات ساختاری در بخش اداری سینمای ایران شد.

بعد از حدود یک سال و نیم، محمود احمدی نژاد وعده بازگشایی خانه سینما را داد اما اختلاف او با سازمان سینمایی تا آخر دوران ریاست جمهوری‌اش ادامه پیدا کرد و خانه سینما باز نشد.

خانه سینما نهایتا پس از انتقال دولت به حسن روحانی و انتصاب مدیران جدید سینمایی در شهریور ۱۳۹۲ بازگشایی شد.

مطالب مرتبط