تعویق انتخابات خانه سینما؛‌ مصلحت‌اندیشی چندباره وزارت ارشاد؟

حق نشر عکس ISNA
Image caption فرهاد توحیدی،‌ رئیس هیئت مدیره ابقاشده خانه سینما: فشارهای وارده از طرف حامیان دولت دهم "نباید تأثیری در تصمیم دولت تدبیر و امید داشته باشد"

علیرغم چندین ماه انتظار، "توصیه" رئیس سازمان سینمایی حجت الله ایوبی موجب شد انتخابات هیئت رئیسه خانه سینما باز هم به تعویق بیفتد و اعضای فعلی هیئت رئیسه به مدت یک سال در پست خود ابقا شوند.

بنا بر این تصمیم، فرهاد توحیدی، امیر اثباتی، ابراهیم مختاری، مرتضی رزاق کریمی، محمد سریر، محمدرضا موئینی، سیروس الوند تا یک سال آینده عضو هیئت مدیره‌ خانه سینما و محمد مهدی عسگرپور نیز مدیر عامل این تشکل صنفی خواهند بود.

پیش از آغاز مجمع عمومی، رئیس سازمان سینمایی در نامه ای به هیئت مدیره خواستار به تاخیر انداختن مجمع تا " اتمام روند ثبت اصناف" شد؛ این در حالی است که بنا بود در پنج ماه گذشته آنچه روند "قانونی شدن اصناف" خوانده می شود به اتمام برسد.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد، در حاشیه جلسه هیئت دولت در توضیح دلیل تعویق این انتخابات گفت: "اصناف مختلف در حوزه سینما هستند که هر کدام باید جداگانه ضمن ثبت در نظام صنفی، به عنوان یک مجموعه فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ثبت شوند" و افزود به دلیل عدم ثبت اطلاعات یا ناقص بودن اطلاعات ارسالی توسط برخی اعضای صنوف وزارت ارشاد به این نتیجه رسید که مجمع عمومی برگزار نشود.

بر خلاف وزیر ارشاد، فرهاد توحیدی رئیس هیئت مدیره ابقا شده خانه سینما، دلیل اصلی الغای انتخابات را " فشار اهرم‌های باقیمانده از دولت دهم" بر سازمان سینمایی دولت جدید خواند.

او در عین حال افزود حجت الله ایوبی در نامه اش نوشته بود "مصلحت" را در عدم برگزاری مجمع عمومی می بیند، اما خانه سینما تصمیم گرفت مجمع را برگزار کند و دستورجلسه اصلی آن یعنی انتخابات را به تعویق بیندازد.

حق نشر عکس Ilna
Image caption خانه سینما نهایتا پس از انتقال دولت به حسن روحانی و انتصاب مدیران جدید سینمایی در شهریور ۱۳۹۲ بازگشایی شد

هرچند توحیدی اعلام کرد خانه سینما به دلیل اطمینان از "صداقت" دولت، "با صدای آرام" حرف خواهد زد و با سازمان سینمایی همراهی خواهد کرد اما در عین حال افزود فشارهای وارده از طرف حامیان دولت دهم "نباید تأثیری در تصمیم دولت تدبیر و امید داشته باشد."

سخنگوی خانه سینما دلیل به طول انجامیدن پروسه ثبت اصناف را این دانست که همان " اراده که در دولت دهم برای طی این مراحل در مدت زمان اندکی وجود داشت" اکنون و در دوره دولت جدید تبدیل به تمایل برای طی کردن روند ثبت اصناف از روش های زمانبر شده است. به نظر می رسد اشاره وی به تلاش های برخی از مقامات دولت دهم برای بازگشایی خانه سینما در روزهای پایانی دولت محمود احمدی نژاد و پیش از روی کار آمدن دولت جدید است؛ تلاش هایی که با مقاومت اصولگرایان و شخص جواد شمقدری به نتیجه ای نرسید تا بازگشایی خانه سینما به نام سازمان سینمایی دولت حسن روحانی ثبت شود.

'ریل گذاری' دولت قبلی

طبق قوانین به تصویب رسیده در زمان تصدی جواد شمقدری بر سازمان سینمایی، اصناف سینمایی باید خود را به عنوان انجمنی فرهنگی به ثبت برسانند و در این پروسه باید کلیه اعضای اصناف مدارکی مشخص را برای بررسی به وزارت ارشاد ارائه کنند.

گذشته از زمانبر بودن چنین بررسی با توجه به تعداد زیاد اعضا، مدیریت خانه سینما تاکنون بارها تفاوت ماهوی عمیق موجود بین "صنف" و "انجمن فرهنگی" و مخالفت خود با تبدیل شدن به "انجمن فرهنگی" را نیز اعلام کرده است.

آقای توحیدی پس از جلسه مجمع در این مورد گفت: " هیت مدیره خانه سینما، مدیرعامل خانه سینما و مجمع عمومی به روند ثبت اصناف به عنوان انجمن‌های فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقدی جدی دارد و در تمام این مدت نسبت به ریل‌گذاری و رفتاری که در دولت قبلی انجام شد؛ نقد داشتیم زیرا انجمن فرهنگی نمی‌تواند ماهیت صنفی داشته باشد و مسائل صنفی اصناف خانه سینما را به درستی بازتاب نمی‌دهد."

حق نشر عکس sd

علیرغم اتمام دوره دولت دهم، اصولگرایان حامی سیاست های فرهنگی دولت دهم با استفاده کامل از تغییر قوانین، کماکان بر "غیر قانونی" بودن اصناف خانه سینما اصرار می کنند.

در هفته گذشته چند تن از نمایندگان مجلس و رسانه هایی نظیر خبرگزاری فارس و سایت رجا نیوز با انتشار مطالب مختلف برگزاری مجمع و انتخابات را خلاف قانون اعلام کرده بودند.

به عنوان نمونه می توان به اظهارات نصرالله پژمان فر، از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس اشاره کرد که ضمن غیرقانونی خواندن مجمع، گفته بود برای ثبت قانونی یک صنف، اسامی اعضای صنوف باید در وزارت ارشاد ثبت شده و مقامات این وزارتخانه نیز "ملزم هستند اسامی را استعلام کنند و تایید بگیرند و ثبت بدون استعلام امکان ندارد".

او افزود در صورت برگزاری انتخابات خارج از چارچوب فوق مجلس در مقابل آن " موضع خواهد گرفت".

سینما تنها حوزه فرهنگی نیست که دولت در آن مورد حمله شدید قرار دارد. سخنان اخیر آیت الله خامنه ای در مورد "دغدغه های فرهنگی" اش، به سرعت توسط بسیاری از اصولگرایان از جمله نمایندگان اصولگرای مجلس برای به زیر ضرب گرفتن سیاست های فرهنگی دولت جدید به کار گرفته شده تا آنجا که حمید رسایی، عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس چند روز پیش، علی جنتی را با عطاالله مهاجرانی، وزیر فرهنگ دولت خاتمی مقایسه کرد، مقایسه ای که با توجه به خصومت اصولگرایان با سیاست های فرهنگی دوران محمد خاتمی می تواند عواقب ناخوشایندی برای وزیر ارشاد فعلی داشته باشد.

این چندمین بار ظرف ماه های گذشته است که دولت تلاش کرده با "مصلحت اندیشی" جلوی بروز درگیری در حوزه های مختلف فرهنگی خصوصا سینما را بگیرد، اما هنوز مشخص نیست اهالی فرهنگ و هنر تا کجا برای محقق شدن وعده های دولت جدید صبوری می کنند و اصولگرایان برای دست یابی به اهداف خود چه فشارهای دیگری به دولت وارد خواهند کرد.

مطالب مرتبط