وکیل پرویز تناولی: با آثار تناولی مثل لاشه گوسفند رفتار شد

حق نشر عکس ISNA

وکیل پرویز تناولی، مجسمه ساز ایرانی، در خصوص شکستن قفل در خانه‌اش و خارج کردن چند مجسمه از آن توسط شهرداری، گفت: "بردن آثار موکلم برخلاف قانون بوده و پس از تعطیلات نوروز، شکایت کیفری خود را برای بازگرداندن آثار به دادگاه ارائه می‌کنیم."

صدرالدین ماحوزی گفته است: "نحوه بردن آثار و صدماتی که به آن‌ها وارد شده از نظر اخلاقی پذیرفتنی نیست و با آثار ارزشمند آقای تناولی مثل لاشه گوسفند رفتار شد."

چند روز پیش آقای تناولی اعلام کرد که یازده مجسمه از ۵۷ اثری را که در حدود ۱۰ سال در اختیار شهرداری بوده دو هفته پیش از آن با حکم دادگاه به خانه‌اش منتقل کرده بود، اما روز یکشنبه، ۲۶ اسفند شهرداری تهران دوباره این آثار را با ورود به خانه در اختیار گرفت.

در میان این یازده اثر که از ۹ مجسمه حجمی برنز و دو مجسمه حجمی سرامیک تشکیل شده، آثاری با عنوان دیوارهای ایرانی، نفس هیچ، قفس هیچ و یادبودی برای فرهاد کوهکن وجود داشته است.

در فیلمی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان داده می‌شود که کارگران در حضور پرویز تناولی در حال خارج کردن این آثار از خانه‌اش هستند و هنگام گذاشتن یکی از مجسمه های بر روی کامیون، این مجسمه بر روی زمین می‌افتد.

آقای ماحوزی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است: "بلافاصله بعد از بردن آثار، ما پلیس را در جریان گذاشتیم و گزارش نحوه بردن آن‌ها را در اختیار آن‌ها قرار دادیم، چون رفتاری که توسط مأموران حمل آثار صورت گرفته برخلاف قانون بوده است. براساس دستور موقتی که از طرف دادگاه صادر شده بود باید علاوه بر ۱۱ اثری که بازپس گرفته بودیم، ۴۶ اثر دیگر را هم به ما تحویل می‌دادند، اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد."

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در واکنش به اظهارات پرویز تناولی در بیانیه‌ای اعلام کرده که مالکیت این مجسمه‌ها ۱۰ سال پیش طبق قراردادی به شهرداری تهران واگذار شد و متعلق به "بیت المال" است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پرویز تناولی: اگر مجسمه‌ای وجود نداشت شهرداری ملک را برای تبدیل کردن به موزه در اختیار خود قرار نمی‌داد

در این بیانیه آمده است که پرویز تناولی، مالکیت مجسمه‌های مورد اشاره را در فروردین ۱۳۸۲ و به موجب قرارداد فروش قطعی به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران انتقال داده است.

با این حال وکیل آقای تناولی گفته است که کار سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران غیرقانونی بوده است. او گفته: "متاسفانه رییس دادگاه به هر دلیلی نتوانسته به وظیفه قانونی خود عمل کند. او از دستور موقتی که صادر شده بود عدول کرده و به مأموران حکم بردن آثار را داده است. ۶۰۰ میلیون تومان پولی که بابت آثار به آقای تناولی داده بودند به آن‌ها عودت داده شده است."

او گفته است:‌" آثار بدون اطلاع من و آقای تناولی و در روزی که حافظ و امین آثار در مأموریت بوده، با وضع اسفناکی برده شده است. بردن آثار بدون حضور امین و نظارت او صددرصد غیرقانونی است. ما گزارش مأموریت او را ضمیمه پرونده کرده و به دادگاه ارائه خواهیم داد."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مجموعه مجسمه های "هیچ" محبویت زیادی در بازارهای خرید و فروش آثار هنری در خارج از ایران دارد

اما شهرداری تهران می گوید "حافظ و امین"، آثار را به منزل آقای تناولی منتقل کرده است که با دستور قضایی قاضی‌ همان شعبه مقرر شد آثار از منزل آقای تناولی خارج و به موزه هنرهای معاصر تهران منتقل شود.

به گفته آقای تناولی، خانه او در سال ۱۳۸۲ با همکاری شهرداری تهران به "موزه پرویز تناولی" تبدیل شد، اما چند ماه بعد، با انتخاب محمود احمدی نژاد به عنوان شهردار تهران، این موزه تعطیل شد.

او می گوید که پس از چند سال توانست خانه اش را با حکم دادگاه از سازمان فرهنگی- هنری شهرداری تهران پس بگیرد، اما آثارش در اختیار شهرداری ماند که بخشی از آن در موزه امام علی و بخشی دیگر در انبارهای شهرداری نگهداری می شد.

پرویز تناولی از شناخته شده ترین هنرمندان ایرانی در خارج از ایران است که بسیاری از آثار او از جمله مجموعه مجسمه های "هیچ" محبوبیت زیادی در بازارهای خرید و فروش آثار هنری در خارج از ایران دارد.

رکورد فروش یک اثر هنر مدرن ایرانی متعلق به یکی از مجسمه های "هیچ" از پرویز تناولی است که در سال ۱۳۸۷ در حراجی کریستی در دوبی به قیمت بیش از ۲.۵ میلیون دلار فروخته شد.

مطالب مرتبط