کریستوف والتس، از ایفای نقش نازی خبیث تا کچل بی ابرو

حق نشر عکس nocdt
Image caption کریستوفر والتس در مراسم اسکار سال ۲۰۱۰ و چهره او در فیلم 'فرضیه صفر'

پنج سال گذشته برای کریستوف والتس هنرپیشه شیک اتریشی، دوره پرکار و پر فراز و نشیبی بوده است. او به خاطر بازی در دو فیلم از کوئنتین تارانتینو دو جایزه اسکار بازیگر مرد نقش مکمل را دریافت کرد و با کارگردانان سرشناس، متفاوت و صاحب سبک دیگری مثل تیم برتون و رومن پولانسکی نیز همکاری کرده است.

این بازیگر ۵۷ ساله در مصاحبه ای با بی بی سی از نقش خود در تازه ترین فیلمش به نام فرضیه صفر به کارگردانی تری گیلیام و همین طور درخشش کوتاهی در یک فیلم عروسکی جدید به نام عروسک های تحت تعقیب می گوید. این دو فیلم به فاصله دو هفته در بریتانیا اکران می شود ولی به ندرت می توان دو فیلم به این شدت متفاوت از یک بازیگر را در کنار هم و در یک فصل دید.

این نکته درعین حال تایید کننده پرکاری و تنوع در ایفای نقش بازیگری است که تا سال ۲۰۰۹ خارج از سینما و محصولات تلویزیونی آلمانی زبان کاملا ناشناخته بود. با این همه او شهرت یک شبه را مطلقا رد می کند.

کریستوف والتس می گوید: "من سالهای سال بازیگری کرده ام. بنابراین آنچه امروزه در مورد من در ذهن مردم می گذرد لزوما همان چیزی نیست که خود من هم به آن فکر می کنم."

او به خاطر ایفای نقش یک سرهنگ ارتش آلمان نازی در فیلم حرامزاده های بی شرف محصول ۲۰۰۹ علاوه بر اولین اسکار خود در بخش بازیگر مرد نقش مکمل، در همان سال جایزه گلدن گلوب، بفتا و تعداد دیگری جایزه سینمایی مهم را ربود.

از نظر بسیاری ایفای نقش این سرهنگ نازی، که شخصیتی بود در ظاهر بسیار خوش برخورد، فهمیده و تحصیلکرده ولی در عین حال بسیار بی رحم و خبیث، در حقیقت برجسته ترین نقطه قوت این فیلم به کارگردانی کوئنتین تارانتینو بود که ماجراهای آن بازنگری برخی حوادث جنگ جهانی دوم است.

اما کریستوف والتس می گوید که در این فیلم کار خاصی نکرده و به همان سبک همیشگی خود بازی کرده است.

او می افزاید: "طی ۳۷ سال کار بازیگری، من این امکان را داشته ام که در نقش شخصیت های مختلفی بازی کنم. بنابراین ایفای این نقش پیچیده کار خارق العاده ای نبود."

حق نشر عکس ncrdt
Image caption کریستوفر والتس اسکار دوم خود را به خاطر فیلم جانگو رها شده دريافت کرد، در کنار جیمی فاکس که نقش جانگو را بازی می کند

او می پذیرد که موفقیت آن فیلم روی آینده بازیگری وی تاثیر مثبتی داشته ولی می افزاید: "کاری که من به عنوان حرفه ام انجام می دهم به نسبت گذشته تغییر چندانی نکرده است. هنوز هم همان کاری را می کنم که به آن معتقدم و علاقه دارم. هنوز هم تلاش می کنم که آنچه را در چنته دارم ارائه دهم و تقریبا همان مسیر قبلی را در کارم ادامه می دهم. تنها تفاوت در این است که شرایط جدید شاید زرق و برق دارد و نور بیشتری به آن تابیده است."

پس از فیلم حرامزاده های بی شرف، کریستوف والتس در فیلم آب برای فیل ها به کارگردانی رابرت پتینسون، محصول ۲۰۱۱، نقش یک رام کننده حیوانات را بازی کرد که شخصیتی متجاوز و آزار دهنده است و در همان سال یکی از چهار هنرپیشه سرشناسی بود که در فیلم کشتار، یک کمدی به کارگردانی رومن پولانسکی، ظاهر شد.

او در سال ۲۰۱۲ در فیلم دیگری از کوئنتین تارانتینو به نام جانگو آزاد شده، یک وسترن اسپاگتی مهیج و خون آلود، در نقش دندانپزشکی به نام دکتر شولتس بازی کرد و به خاطر این نقش یک بار دیگر جایزه بهترین بازیگر مرد نقش مکمل را درجوایز اسکار، بفتا و گلدن گلوب از آن خود کرد.

در فیلم جدید فرضیه صفر به کارگردانی تری گیلیام، در یک نقش کاملا متفاوت دیگر ظاهر می شود. او یک نابغه منزوی علوم کامپیوتری است که در فضایی ناکجا آبادی از شهر لندن زندگی می کند که دیگر هیچ امید و معنایی برای زندگی اش و هیچ تاری از مو روی سرش باقی نمانده است.

کریستوف والتس برای تراشیدن تمام موهایش و بازی در نقش کوهن لت شخصیت اصلی فیلم، هیچ مشکلی نداشت هر چند اذعان دارد که وقتی که کار به تراشیدن ابروهایش رسید کمی ملاحظه کرد. او می افزاید: "تراشیدن موها اصلا مهم نبود ولی باید اعتراف کنم که تراشیدن ابروها برایم کمی عجیب بود. ولی در فیلمنامه آمده که این موجود باید کاملا بدون مو باشد و فیلمنامه باید به هر شکلی که شده اجرا شود. بعضی ها این گرایش را دارند که به کار بازیگری هاله ای از جادو و اسرارآمیزی بدهند، گو اینکه چیز بسیار دشوار و عجیبی است. من رفتم سراغ ریش تراش و ظرف چند دقیقه تبدیل شدم به آن موجود بدون مو."

این فداکاری کریستوف والتس در مشخصات ظاهری خود نشان می دهد که به ایده تری گیلیام برای ساخت این فیلم کاملا ایمان داشته است. تری گیلیام کارگردان فیلم هایی نظیر ۱۲ میمون یا برزیل، توانسته است این فیلم را با بودجه ای بسیار کمتر از آنچه که معمولا برای ساخت فیلم هایی نظیر این در ژانر فانتزی های آینده گرا هزینه می شود، به اتمام برساند.

حق نشر عکس ncdt
Image caption کریستوفر والتس در توصیف تری گیلیام (چپ) می گوید او یک هنرمند حقیقی است

کریستوف والتس در این مورد می گوید: "قاعدتا بودجه مناسب برای ساخت یک چنین فیلمی باید ده برابر بودجه ای می بود که ما داشتیم ولی تری گیلیام همیشه راه حل پیدا می کرد. ما فقط دو راه داشتیم: یا فیلم را با همان بودجه و امکاناتی که داشتیم بسازیم یا آن را کاملا فراموش کنیم. وقتی کسی تصمیم نهایی را می گیرد باید راهی برای همه مشکلات پیدا کند. و کمبود بودجه و امکانات را باید با خلاقیت جبران کرد و تری گیلیام موفق شد این کار را بکند."

کریستوف والتس با سخاوت و حرارت تمام از خلاقیت های تری گیلیام ستایش می کند و معتقد است که این کارگردان بریتانیایی "یک هنرمند حقیقی" است و تقریبا هیچ چیزی نمی تواند کار او را متوقف کند.

او می افزاید: "روش کار او مثل یک زورآزمایی بسیار شدید با جهان آشفته خلاقیت های اوست و اینکه چطور او می کوشد آن جانور وحشی را رام کرده و به آن شکلی بدهد که برای همه ما قابل درک باشد. این جدال هنری غضب آلود که در وجود تری گیلیام در تمام لحظات در جریان است منبع بی نظیری از انرژی و خلاقیت است و همکاری با او یک تجربه منحصر به فرد است."

اما نقشی که کریستوف والتس در یک فیلم جدید دیگر بازی کرده است با تجربه همکاری با تری گیلیام کاملا متفاوت است. او در فیلم عروسک های تحت تعقیب که تازه ترین محصول سینمایی از یک مجموعه تلویزیونی و سینمایی عروسکی قدیمی است، در کنار عروسک های کرکی و پشمالو در یک نقش مهم و کوتاه ظاهر می شود.

او در توضیح این تجربه متفاوت می گوید: "بازی من در این فیلم فقط یک روز طول کشید. ولی به خاطر علاقه ای که به این عروسک ها و شخصیت های عروسکی دارم قبول کردم که در این فیلم ظاهر شوم. آنها غیرعادی ترین و در عین حال دلرباترین همکاران بازیگری من بوده اند. آنها همه چیزهایی را که یک بازیگر باید داشته باشد دارند به غیر از خودخواهی، و بنابراین رد و بدل کردن جملات و دیالوگ ها با آنها بدون هیچ مانعی و خیلی روان جاری می شود. بازی در کنار این عروسک ها واقعا جادویی است، درست عین بازی با هر مخلوق دیگری."

در ماههای آینده فیلم دیگری با بازیگری کریستوف والتس به نام چشمان درشت به کارگردانی تیم برتون روی پرده خواهد رفت که موضوع آن زندگی و آثار یک هنرمند آمریکایی به نام مارگارت کین است و تلاش همسر او برای اینکه خودش را خالق این آثار نشان دهد.

کریستوف والتس در توصیف تیم بورتون می گوید او "یکی از عجیبترین مخلوقات روی زمین" است که همه چیز را از زاویه ای نگاه می کند که هیچ کس قبلا به آن فکر نکرده است.

او می افزاید:"من کار کردن با فیلمسازهای متفاوتی مثل تری گیلیام، تیم برتون و یا کوئینتون تارانتینو را خیلی دوست دارم. آنها کارگردان هایی هستند که به دنیا نگاه کاملا متفاوت و بسیار شخصی ای دارند."