مرگ جیمز ریبورن هنرپیشه 'پرکار' آمریکایی

جیمز ریبورن حق نشر عکس AP
Image caption جیمز ریبورن از جمله در سریال هوملند نقش بازی کرده بود

جیمز ریبورن هنرپیشه آمریکایی که از جمله به خاطر سریال تلویزیونی "میهن" (Homeland) و فیلم سینمایی "رایحه زن" معروف بود در سن ۶۵ سالگی در گذشته است.

جیمز ریبورن که مبتلا به سرطان پوست بود در خانه اش در نیوجرسی درگذشت.

او برای پنج دهه در عالم سینما فعال بود و در سریال های زیادی از جمله "زن خوب" و "۳۰ راک" و فیلم "غریزه اصلی" - همچنین با بازیگری شارون استون و مایکل داگلاس - بازی کرد.

او در سال ۱۹۹۲ به سرطان پوست مبتلا شده بود اما تا ماه قبل به فعالیتش به عنوان بازیگر ادامه داد.

او در بیش از ۱۰۰ اثر ظاهر شده که یکی از آخرین های آنها "میهن" بود که در آن نقش فرانک ماتیسون پدر یک افسر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا را بازی می کرد.

او همچنین فیلم های پربیننده "آقای ریپلی با استعداد"، "با پدر و مادر او ملاقات کن" و "بازی" نقش بازی کرد.

ریبورن اغلب نقش شخصیت های پرقدرت را بازی می کرد مثلا در فیلم "رایحه زن" نقش مدیر مدرسه و در فیلم "روز استقلال" نقش وزیر خارجه آمریکا را بازی کرد.

او که در فیلادلفیا در ایالت پنسیلوانیا متولد شده بود همچنین کار تئاتر کرده بود از جمله در "دوازده مرد خشمگین" و "شهر ما" که در نیویورک روی صحنه رفت بازی کرد.

جسیون الکساندر بازیگر سریال کمدی "ساینفیلد" درباره او گفته است: "روح جیمز ریبورن شاد، مردی دوست داشتنی و هنرپیشه ای عالی."

آقای ریبورن در آخرین قسمت سریال ساینفیلد بازی کرده بود.

تام آرنولد دیگر هنرپیشه آمریکایی در توییتر نوشت: "روحش شاد. او هنرپیشه حیرت انگیزی بود. شاید فکر کنید او را نمی شناسید، اما باور کنید او را خوب می شناختید."

فرانسیس فیشر هم نوشت: " از دست رفتن جیمز ریبورن مایه شوک و اندوه است. او هنرپیشه ای پرکار بود که وقتی جوان بودم شانس همکاری با او را داشتم."

مطالب مرتبط