تخریب آرامگاه‌های عمار یاسر و اویس قرنی در سوریه

حق نشر عکس AP
Image caption شهر رقه مرکز دولت اسلامی عراق و شام (داعش) به شمار می رود که در این شهر به صورت رسمی دولت تاسیس کرده است

اسلامگرایان افراطی در شهر رقه سوریه سحرگاه چهارشنبه، بیست و ششم مارس، دو آرامگاه منسوب به عمار یاسر، از یاران پیامبر اسلام، و اویس قرنی، از یاران امام علی، را با انفجار بمب ویران کردند.

حزب الله لبنان و دولت ایران این اقدام را محکوم کرده اند. سخنگوی وزارت خارجه ایران از نهادهای بین المللی از جمله سازمان همکاری های اسلامی و سازمان ملل متحد خواهان واکنش به چنین اقداماتی شده و حزب الله لبنان کل نیروهای مخالف بشار اسد را مسئول دانسته و در بیانیه خود آورده است که این نیروها "در برابر چنین جنایاتی همچون مردگان قبرستان ساکتند."

خبر تخریب این دو آرامگاه از طریق توییتر منتشر شده و هیچ گروه مشخصی هنوز مسئولیت آن را به عهده نگرفته است اما شهر رقه مرکز دولت اسلامی عراق و شام (داعش) به شمار می رود که در این شهر به صورت رسمی دولت تاسیس کرده و اداره این شهر و مناطق اطراف آن را به دست گرفته است.

دیدبان حقوق بشر سوریه که از نهادهای وابسته به مخالفان نظام سوریه است و همچنین حزب الله لبنان هم رسما داعش را مسئول این اقدام دانسته اند.

آرامگاههای عمار یاسر و اویس قرنی با کمک دولت ایران بازسازی شده بودند و در برخی پیام هایی که در توییتر درباره خبر تخریب این دو آرامگاه منتشر شده از آنها با عنوان "بتکده های ایرانی" نام برده شده است.

مسلمانان اعتقاد دارند که عمار یاسر از نخستین کسانی بود که به دین اسلام گروید و مادرش سمیه نخستین زن مسلمانی است که به دلیل اعتقادش کشته شد. پس از درگذشت پیامبر اسلام، عمار از یاران نزدیک علی ابن ابی طالب شد و در دوران خلافت او در جنگ صفین که میان علی و معاویه درگرفت و در حالی که به نوشته مورخان بیش از نود سال داشت، کشته شد.

اویس قرنی هم اهل یمن بود که داستان آرزوی او در دیدار پیامبر اسلام و ناکام ماندن او در رسیدن به این آرزو همواره دستمایه آثار ادبی و عرفانی بوده است. اویس قرنی نیز همچون عمار یاسر در جنگ صفین میان علی بن ابی طالب و معاویه کشته شد.

اویس قرنی از شخصیت های مورد علاقه صوفیان و عارفان مسلمان بوده و چندین آرامگاه در کشورهای مختلف به او منسوب است اما ظاهرا مورخان در مورد اصالت آرامگاه رقه اتفاق نظر بیشتری دارند.