مالک تابلو 'شاگال' از خیر پس گرفتنش گذشت

حق نشر عکس chagall

صاحب یک تابلو نقاشی که خیال می کرده اثر مارک شاگال است، می گوید که از خیر مبارزه بر سر پس گرفتنش از کمیته آثار شاگال گذشته است.

مارتین لانگ،‌ یک تاجر اهل لیدز،‌ تابلو خود را برای ارزیابی به کمیته آثار شاگال در پاریس فرستاد ولی این کمیته آن را تقلبی تشخیص داده و توقیف کرده است.

بر اساس قوانین فرانسه،‌ تابلوهای تقلبی را می توان توقیف و نابود کرد.

آقای لانگ که در سال ۱۹۹۲ مبلغ ۱۰۰ هزار پوند برای این تابلو پرداخته، خواستار بازپس گیری این تابلو شده ولی اکنون می گوید که "با ناامیدی کامل از فرانسوی ها"، از خیر این تابلو می گذرد.

در برنامه ای که در ماه فوریه امسال از شبکه بی بی سی ۱ پخش شد، کارشناسان به اطلاع آقای لانگ رساندند که تابلویی که در اختیار داشته در سالهای پس از دهه ۱۹۳۰ کشیده شده است.

تاریخ خلق تابلو زن لمیده برهنه مارک شاگال به ۱۹۰۹ تا ۱۹۱۰ برمی گردد.

شاگال در سال ۱۹۸۵ درگذشت.

او که از اولین مدرنیست ها به شمار می رود، سبک های مختلفی از جمله کوبیسم و اکسپرسیونیسم را تجربه کرد.

آقای لانگ گفته که کمیته آثار شاگال طی نامه ای به او خبر داده است که قصد نابود کردن این تابلو را دارد.

آقای لانگ گفت: " آنها می خواهند در این زمینه جلسه استماع دادرسی بگذارند ولی من گفته ام که نمی خواهم این مسیر را طی کنم. به نظرم به جایی نمی رسد و فایده ای ندارد. گفته ام ارزشش را ندارد. این جلسه در فرانسه است. دادگاهش فرانسوی است. آنها طرف کمیته را می گیرند. واقعا جای تاسف است."

یک سخنگوی کمیته گفته است که دادگاه در این زمینه تصمیم گیری خواهد کرد.

او گفته: "هیچ شکی نبوده و نیست که این تابلو تقلبی است. کاملا واضح است."

او در پاسخ به اینکه آیا دادگاه حکم به نابودکردن تابلو خواهد داد یا نه، گفت: "روند کاملی در این خصوص در حال اجراست و از بین بردن اثر هم بخشی از این روند است، بله."