مایلی سایرس و جاستین تیمبرلیک شاید از تحریم‌های آمریکا ضربه بخورند

حق نشر عکس Getty
Image caption مایلی سایرس ممکن است مجبور به لغو کنسرتش شود

موسیقی‌دوستان فنلاندی ممکن است کنسرت‌های ستاره‌های آمریکایی از قبیل مایلی سایرس و جاستین تیمبرلیک را در تابستان امسال از دست بدهند.

در نتیجه تحریم‌های آمریکا علیه روسیه، هر دو این ستاره‌ها ممکن است مجبور شوند کنسرت های خود را - که همه بلیت هایشان فروخته شده- لغو کنند.

گنادی تیمچنکو و برادران آرکادی و بوریس روتنبرگ مالکان سالن هارتوال در هلسینکی‌اند.

هر سه این افراد به عنوان بخشی از "حلقه یاران نزدیک" ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در لیست تحریم‌های آمریکا قرار دارند.

این سالن قرار است در ماه مه میزبان آقای تیمبرلیک و در ماه ژوئن میزبان خانم سایروس باشد.

از دیگر کسانی که قرار است در تابستان امسال در این سالن کنسرت اجرا کنند می‌توان به رابی ویلیامز،‌ پیتر گابریل،‌ ایروسمیت و التون جان اشاره کرد.

آقای تیمچنکو یکی از پایه‌گذاران شرکت تجاری نفتی روسی پانور است که پیش از اعمال تحریم ها در ماه گذشته،‌ به تخمین فوربس، ۱۵ میلیارد دلار ارزش داشته است.

آرکادی و بوریس روتنبرگ دو برادر میلیاردرند که موسس بانک اس ام پی و از دوستان دوران کودکی ولادیمیر پوتین به شمار می‌روند.

این سه نفر در لیست ۲۷ نفره ای هستند که آمریکا به عنوان یاران نزدیک سیاسی یا شخصی پوتین معرفی کرده است.

آنها مالک شرکت برگزارکننده برنامه‌های ارنا ایوینتز اوی هستند که سال گذشته سالن هارتوال هلسینکی را تاسیس کرد. آنها در کلاب محلی هاکی جاکریت هم سهم دارند.

رومان، پسر بوریس روتنبرگ مدیریت آرنا ایونتز اوی را برعهده دارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تیمچنکو در فهرست تحریم های آمریکا قرار دارد

تحت تحریم های آمریکا هیچ شهروند یا شرکت آمریکایی حق ندارد "منابع مالی" در اختیار آقای تیمچنکو یا برادران روتنبرگ بگذارد، و در نتیجه اجازه فعالیت تجاری با شرکت‌های تحت مدیریت آنها صادر نمی‌شود.

ولی لایو نیشن، که موسسه آمریکایی فروش بلیت است،‌ ممکن است با هماهنگی بخشی از وزارت دارایی آمریکا مجوزی تهیه کند که امکان مبادله پول در این زمینه را داشته باشد.

لایو نیشن می گوید که در حال حاضر در حال بررسی همه جانبه موضوع است تا اطمینان حاصل کند که تحریم های آمریکا را مورد ملاحظه قرار می دهد.

تام استاکر از موسسه حقوقی پینسنت میسون گفته است که اگر در حال حاضر به این سالن، بدهی وجود نداشته باشد،‌ کنسرت ها ممکن است چنان که برنامه ریزی شده است، برگزار شود. ولی اگر هنوز بدهی به این سالن وجود داشته باشد،‌ امکان دارد کنسرت‌ها لغو شود.

او از ضرورت دریافت مجوز انتقال پول از وزارت دارایی سخن گفته است و تاکید کرده است که "باید در نظر داشت که این برنامه ها بخشی از قراردادی است که پیش از این بسته شده است."

به گفته او شرکتی که صاحب این سالن است در لیست تحریم های آمریکا نیست ولی آقای تیمچنکو هست.

آقای استاکر گفت که هنرمندان بریتانیایی نظیر رابی ویلیامز،‌ التون جان و پیتر گابریل که احتمالا مدیران آمریکایی دارند،‌ هم ممکن است ببینند تا زمانی که در خاک آمریکا هستند،‌ نمی‌توانند درباره جزئیات کنسرت‌های خود در این سالن فنلاندی مذاکره کنند.

او گفت: "آنها تا زمانی که در خاک آمریکا هستند،‌ نمی‌توانند کاری برای پیشبرد کنسرت ها بکنند. آنها تا وقتی که در خاک آمریکا هستند،‌ نمی توانند به مدیران آمریکایی خود ایمیل بزنند."

با این حال هیچ شواهدی وجود ندارد که هیچ کنسرتی در این سالن لغو شده باشد. وبسایت هارتوال نوشته است که همه کنسرت ها همچنان بر اساس برنامه قبلی برگزار خواهد شد.