نقش‌های زنانه بر درآمد فیلم‌های هالیوودی تاثیر مثبت دارند

حق نشر عکس ncdt
Image caption فیلم انیمیشن یخزده ماجراهای دو خواهر به نامهای آنا و السا است که در یک سرزمین خیالی و پوشیده از برف زندگی می کنند

براساس پژوهشی که یک وب سایت معتبر در آمریکا انجام داده فیلم هایی که در آن گفتگوی نقش های زن حول موضوع مردها دور نمی زند به نسبت فیلم هایی که مکالمه های آنها به مردها مربوط می شود، فروش و درآمد بیشتری دارد.

وب سایت "فایو ترتی ایت" تمام فیلم هایی را که از سال ۱۹۹۰ به این سو به بازار عرضه شده،‌ بررسی کرده است. یکی از نتایج این پژوهش این است که ساختن فیلم هایی که زنان در آن نقش های جدی تری دارد کم هزینه تر و در مقابل درآمد آن بیشتر است.

در این بررسی از معیاری استفاده شده که اصطلاحا آن را "سنجش بچدل" می نامند. این معیار توسط یک نقاش کارتون به نام آلیسون بچدل برای دسته بندی فیلم ها معرفی شده و شامل سه نکته ساده است: اولا فیلم باید حداقل دو شخصیت زن شاخص داشته باشد، ثانیا این شخصیت ها باید با یکدیگر مکالمه داشته باشد و سوم اینکه موضوع صحبت های آنها باید چیزی به غیر از حرف زدن در مورد مردها باشد.

فیلم یخزده (Frozen) محصول جدید شرکت والت دیزنی که پرفروش ترین فیلم انیمیشن تاریخ سینماست، نمونه خوبی از به کارگیری این معیارها است چون دو شخصیت زن به نامهای آنا و السا دارد که در سرزمین تخیلی آرندل در مورد موضوعات مختلف و حتی سیاست باهم صحبت می کنند.

اما مسلما فیلمی مثل جاذبه در این سنجش قبول نمی شود چون فقط یک شخصیت زن دارد که نقش آن را ساندرا بولاک بازی می کند و در ضمن تنها گفتگوهای او با شخصیت های مرد این فیلم است.

وب سایت آماری "فایو ترتی ایت" براساس پژوهشی که در این زمینه انجام داده می گوید فیلم هایی که از این سنجش موفقیت آمیز بیرون آمده اند، در مقابل هر دلار سرمایه گذاری در هزینه ساخت فیلم حدود دو دلار و ۷۰ سنت درآمد کسب کرده اند.

در مقابل فیلم هایی که این معیار را رعایت نکرده باشند در برابر هر دلار از سرمایه گذاری حدود دو دلار و ۴۵ سنت درآمد داشته اند. درعین حال یادآوری می کند که اکثر محصولات در این دسته فیلم های پر خرج اکشن هستند که اصطلاحا به فیلم های مردانه شهرت یافته اند.

والت هیکی، نویسنده این مطلب در وب سایت "فایو ترتی ایت"، می گوید یافته های این پژوهش نشان می دهد که این تصور حاکم بر هالیوود غلط است که معتقد است فیلم هایی که حول شخصیت های زن ساخته می شود به خصوص در بازارهای خارجی به اندازه فیلم های مردانه موفق نیست.

او می نویسد: "ما در آمارها هیچ شواهدی نیافتیم که نشان دهد فیلم هایی که در آنها زنان نقشهای شاخص دارند به نسبت فیلم هایی که زنان در آن تقریبا حضوری ندارند فروش ناموفق تری دارند."

وب سایت "فایو ترتی ایت" برای این پژوهش آماری خود از داده های یک وب سایت دیگر به نام "نامبرز" استفاده کرده و مشخصات بیش از ۱۶۰۰ فیلمی را که از سال ۱۹۹۰ به این سو روی پرده اند رفته بررسی کرده است.

این پژوهش نشان می دهد که حدود ۵۳ درصد از این محصولات سینمایی معیارهای موسوم به " سنجش بچدل" را رعایت کرده اند که از جمله آنها می توان به فیلم های بسیار موفقی مثل تایتانیک، پارک ژوراسیک و مجموعه هری پاتر اشاره کرد. در مقابل ۴۷ درصد از فیلم های محصول سال ۱۹۹۰ تا امروز در این سنجش قبول نشده اند.

وب سایت "فایو ترتی ایت" دو سال پیش با پیش بینی بسیار دقیق خود از نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۲ اعتبار فراوانی کسب کرد.

این وب سایت که در سال ۲۰۰۸ توسط یک کارشناس آمار به نام نیت سیلور تاسیس شده نام خود را از روی تعداد کالج های رای گیری در سیستم انتخاباتی آمریکا به عاریه گرفته است.