'وژمه' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'وژمه، غزل نامه عشق افغانی' ساخته برمک اکرم به نمایش در می آید.

درباره فیلم

حق نشر عکس aparatwajma
Image caption نمایی از فیلم ، 'وژمه، غزلنامه عشق افغانی'

از خشونت بر علیه زنان در ایران و افغانستان زیاد گفته شده ولی وقتی پای عشق و عاشقی دوران جوانی به میان می آید موضوع ابعاد دیگری به خود می گیرد. 'وژمه، غزلنامه عشق افغانی' یک درام عاشقانه درباره عشق و دوران عاشقی پسران و دختران جوان است. این فیلم به سراغ یکی از تابوها و موضوعات ممنوعه در افغانستان می رود. قصه ای که البته برای ایرانی ها هم بسیار آشناست.

ویژگی فیلم

'وژمه، غزلنامه عشق افغانی' تصویری از یک رابطه خارج از ازدواج در یک جامعه سنتی و محدود است. نمونه های مشابه موضوع این فیلم را هم در ایران زیاد می توان یافت . فیلم قصه ساده و گیرایی دارد و بازی بازیگرانش دلنشنین است . فیلمساز در این فیلم با تکیه بر تجربه اش در مستند سازی تلاش کرده بود که لحنی مستند را در فیلم به کار بگیرد و تا حدود زیادی هم موفق شده باور مخاطب اش را به دست آورد .

خلاصه فیلم

وژمه دختر جوان کابلی است که با مصطفی یکی از اقوام دور آشنا می شود و به او دل می بازد. مصطفی در یک رستوران کار می کند. وژمه در دانشگاه در رشته حقوق قبول می شود و رابطه اش با مصطفی نزدیکتر می شود. وژمه متوجه می شود که از مصطفی حامله است. اما مصطفی نمی پذیرد که حاملگی نتیجه نزدیکی آن دو است و به وژمه شک می کند. پدر وژمه که دور از خانه از راه خنثی سازی مین امرار معاش می کند متوجه این خبر می شود و به خانه بر می گردد. وژمه که مصطفی او را ترک گفته ،روزگار سختی را به تنهایی از سر می گذراند.

درباره کارگردان

حق نشر عکس aparatbarmakakram
Image caption برمک اکرم ، کارگردان

برمک اکرم متولد سال ۱۳۴۵ در کابل و بزرگ شده و فارغ التحصیل هنر در پاریس است. او فیلمهای مستند زیادی ساخته و تلاش کرده که در زمان طالبان به افغانستان برود و فیلم بسازد .اولین فیلم بلند او 'بچه کابل' دارد که در جشنواره فیلم ونیز به نمایش در آمده و جوایز متعددی را نصیب خود کرده است . برمک اکرم با فیلم 'وژمه' نیزحضور چشمگیری در جشنواره ها داشته و در سال ۲۰۱۳ برنده جایزه بهترین فیلمنامه در بخش سینمای جهانی در جشنواره ساندس شده است . این فیلم همچنین در سال ۲۰۱۳ به عنوان نماینده افغانستان به مراسم اسکار معرفی شده بود .

خلاصه فیلم هفته گذشته 'پنج عصر' ساخته سمیرا مخملباف

حق نشر عکس aparatfiveafternoon
Image caption نمایی از فیلم 'پنج عصر'

دختر جوانی می کوشد پس از فروپاشی طالبان در افغانستان از آزادی به دست آمده در دوران جدید، بــرای رشد اجتماعی خود به عنوان یک زن، عالی ترین بهره را ببرد. او که به دور از چشم پدرش در مدرسه ثبت نام کرده ، می خواهد رییس جمهور آینده افغانستان شود.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

آژمان

فیلم فوق العاده ای بود. زن به عنوان یک شیئ تحت تملک به طور واقعی نمایش داده شده بود . با این وجود کارگردان سعی در نمایش معضلاتی دارد که زن در آن به عنوان یک قربانی همیشه پیش قدم است.

میم

فیلم این هفته واقعا توهین آمیز، غیر مستند، غیر علمی، یک جانبه و بدون کوچکترین کارشناسی دینی ساخته شده و اگر قرار است فیلم های این چنینی پخش کنید در اولویت اول باید عدالت را در این زمینه رعایت کنید و در اولویت بعدی لازم است که حتما وقتی را برای پاسخگویی یک کارشناس دینی معتبر در نظر بگیرید در غیر این صورت مطمئن باشید در آینده ی نه چندان دور جایگاهی شبیه صدا و سیما خواهید داشت.

علی رضا

من فیلم پنج عصر ساخته خانم سمبرا مخلمباف را در تلویزیون شما دیدم و لذت بردم . فیلمهای خانه فیلم مخملباف یکی از یکی بهتر است.

وحید

فیلم رو دیدیم بسیار خوب بود. در جواب آنجا که یکی از آیات قرآن مقدس مبتنی بر زدن زنها و همبستری نکردن با آنها لازم به ذکر است که اکثر آیات قرآن نیازمند بررسی با شان نزول میباشد و شان نزول این آیه هم اینطور میباشد که در زمان پیامبر(ص) مردم از سطح شعور و فرهنگ پایین می بودند که در آن زمان دختر زنده به گور کردن هم فراوان بود و حداقل مجبور به کتک زدن را مجاز گذاشت زدن جایز تر از کشتن بود. امیدوارم توانسته باشم منظور خود را رسانده باشم.

حسن

فیلم کاریکاتوری است از نکات منفی در افغانستان. آنقدر منفی بافی در فیلم شده که بیشتر شبییه توهین به جامعه افغانستان است. از کارگردان، خواهش می کنم متوازن عمل کنند. تنها راه مطرح کردن مشکلات زنان در افغانستان نشان دادن خرابه ها و فقرا و ذهنیت طالبانی نیست. این فیلم زمان طالبان نیست. در افغانستان شهر داریم، تمدن داریم، با سواد و روشن فکر داریم. رفتید از یک حلبی آباد فیلم گرفتید و هدفتان این بوده که نشان دهید چقدر افغانستان بدبخت و خرابه هست. بر هیچ کس پوشیده نیست که افغانستان خرابی های زیادی دارد و قربانی بنیاد گرایی است. ولی افغانستان این چیزی نیست که شما تصویر کردید و خیلی متمدن تر از آن چیزی است که در این فیلم دیده می شود.

کورش

فیلمبرداری ابراهیم غفوری فوق العاده است لطفا از او هم نامی در برنامه تان ببرید.

سراج

فیلم را دیدم اما خیلی خیلی تلخ بود. یعنی برای مردم افغانستان سر سوزنی امید باقی نگذاشت!

علی رضا

قسمت آخرش که شعر 'لورکا' را روی پلانهای پایانی استفاده کرده بود، به نظرم خیلی تصنعی اش کرده بود.

نگار

چقدر لحن صحبتهای سمیرا استعاری و شاعرانه است،دوست دارم وقتی دنیا با نگاهش روایت می شود.

فرید

آنجایی که پیرمرد فیلم می گه "خدا مرده " بغض کردم.

علی

خیلی ناراحت کننده بود. به امید روزهای بهتر برای زنان و دختران افغان در افغانستان.

کاظم از شیکاگو

به عنوان یک جوان افغان و دانشجوی مطالعات جندر در آمریکا که در آن زمان در افغانستان زندگی می کردم ، تصاویر انتخاب شده در فیلم را خیلی دور از واقعیتهای آن زمان کابل برداشت کردم. متاسفانه کارگردان بیش از اندازه به نکات منفی اجتماعی، وضعیت زندگی زنان، و ویرانه های بجا مانده از جنگهای چند ده سال پیش در فیلم استفاده کرده. در واقع تا قبل از پایان فیلم ، فکر میکردم که داستان مربوط به سالهای خیلی قبل از آن زمان کابل باشد.

محمد

من فیلم را دیدم . موضوع خوبی داشت: دختری که آرزو دارد روزی رئیس جمهور افغانستان شود. انتخاب زمان پخش آن هم جالب بود, زمانی که فردایش قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزارشود. میزان مشارکت مردم در انتخابات برای طالبان هم شگفت آور بوده است. با آرزوی رخت بربستن جهل و تعصب , فقر و نا آگاهی از چهره این مردم شریف و زحمتکش.

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط