حسین شهیدی،‌ استاد علوم ارتباطات،‌ درگذشت

حق نشر عکس ncrdt
Image caption حسین شهیدی به چهار زبان فارسی، انگلیسی، عربی و فرانسه مسلط بود

حسین شهیدی،‌ استاد رشته ارتباطات، پژوهشگر ایرانی رسانه ها و نویسنده کتاب "روزنامه نگاری در ایران: از رسالت تا حرفه" درگذشت.

او متولد ۳۱ فروردین ۱۳۳۲ بود و در پی ابتلا به بیماری قلبی،‌ صبح امروز، پنجشنبه ۱۰ آوریل در آستانه ۶۱ سالگی در لندن درگذشت.

آقای شهیدی مدت هجده سال با سرویس جهانی بی بی سی در بخش های فارسی، عربی، اتاق خبر انگلیسی و آموزش روزنامه نگاری همکاری کرده بود و از استادان تعداد زیادی از خبرنگاران بی‌بی‌سی به شمار می رفت.

بخوانید:‌ یادداشتی از حسین شهیدی درباره روزنامه نگاری در ایران

حسین شهیدی پسر جعفر شهیدی،‌ استاد زبان فارسی،‌ مترجم نهج البلاغه و رئیس سابق موسسه لغت‌نامه دهخدا بود.

حسین شهیدی پس از دریافت دیپلم، در دانشگاه صنعتی آریامهر (شریف) وارد رشته مهندسی شد و سپس با دریافت بورس از دانشگاه آمریکایی بیروت، در رشته مهندسی برق از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد.

او سپس از دانشگاه لندن در رشته اقتصاد فوق لیسانس گرفت و دکترای خود در رشته روزنامه نگاری را از کالج سنت آنتونی دانشگاه آکسفورد دریافت کرد.

کتاب روزنامه‌نگاری در ایران: از رسالت تا حرفه که پایان نامه دکترای حسین شهیدی بود، از کتاب‌های شاخص در زمینه مطبوعات ایران است که در سال ۲۰۰۷ انتشارات راتلج آن را منتشر کرد.

او چندین سال استاد رشته علوم ارتباطات در دانشگاه آمریکایی بیروت بود و در زمینه مسایل حوزه خاورمیانه به ویژه ایران، افغانستان، لبنان و فلسطین به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی مقاله‌های تحلیلی می‌نوشت.

حسین شهیدی همچنین مدتی در یونیفم‌، سازمان حمایت از زنان سازمان ملل در افغانستان، برای تربیت خبرنگاران زن افغانستان فعالیت کرد.

تدریس در دانشگاه آمریکایی بیروت و نیز دانشگاه اردن از دیگر فعالیت های دانشگاهی او بود.

او همچنین در نگارش مدخل "بی بی سی فارسی" در دانشنامه ایرانیکا همکاری داشت.

آخرین اثر حسین شهیدی ترجمه کتاب ایرانیان نوشته همایون کاتوزیان به زبان فارسی بود.

از او دو پسر به نام‌های فرهاد و فرهنگ به یادگار مانده است.