'در خانه و دور' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'در خانه و دور' ساخته مشترک شهربانو سادات و کاتیا ادومیت به نمایش در می‌آید.

درباره فیلم

حق نشر عکس aparatnotathome
Image caption نمایی از فیلم 'در خانه و دور'

'در خانه و دور' تصویری است از دو زندگی یکی در افغانستان همین روزها و دیگری اردوگاه پناهندگی در آلمان. معمولا به دلیل محدویت های سنتی موجود در جامعه افغانستان ، تصویر روشنی از روابط درون یک خانواده افغان به بیرون ارائه نمی‌شود و غالبا این بخش پنهان می ماند. اما شهربانو سادات، فیلمساز جوان افغان در فیلم مشترکش با یک فیلمساز آلمانی مقیم دانمارک به سراغ این موضوع رفته و تمرکزش را بر روی زندگی خانوادگی در افغانستان گذاشته. همتای دیگر او کاتیا ادومیت، هم در سوی دیگر جهان به سراغ زندگی پناهندگان در یک اردوگاه پناهندگی در آلمان رفته و تصویری از این وضعیت را ثبت کرده . حاصل ترکیب این دو نگاه فیلم 'در خانه و دور' است.

ویژگی فیلم

'در خانه و دور' یک فیلم داستانی است که به شدت زیادی به مستند پهلو می‌زند و مرز بین مستند و داستانی را می‌شکند. فیلم نگاهی آرام و مشاهده‌گر به اطرافش دارد. این فیلم یک تدوین موازی از دو فیلم با دو موضوع و جغرافیای ظاهرا متفاوت اما در عین حال مرتبط است. تصویری از وضعیت زن افغان در فضای زندگی واقعی در خانه و از یک نگاه دیگر، تصویری از همین وضعیت دور از جنگ و انفجار و حوادث بیرونی. فیلم البته این طور به نظر می‌رسد که مشکلات معمول فیلم‌های با روایت‌ها و کارگردانی‌های متفاوت را هم دارد. این فیلم محصول سال ۲۰۱۳ افغانستان، آلمان و دانمارک است.

خلاصه فیلم

'در خانه و دور' قصه ی خانواده افغانستانی را روایت می‌کند که در حال و هوای این روزهای کابل در حال کوچ‌کشی از خانه ای به خانه دیگر هستند. روابط خانوادگی اینها به گونه‌ای از هم گسسته است. پدر احساس می‌کند، اقتدار مردانه خود را در خانواده از دست داده است. سکینه دختر بزرگ خانواده کار می‌کند و مسئولیت تامین مخارج خانواده را برعهده دارد. شریفه دختر دیگر در جستجوی کار است تا از بار مشکلات خانواده بکاهد. کامله انگلیسی می خواند و زر کوچکترین دختر خانواده غرق در دنیای کودکانه خود، نگران مرغ بیمارش است.

'در خانه و دور' روایت زندگی این روزهای کابل است، یک روز از زندگی خانواده ای که سالهای طولانی تجربه ی مهاجرت و زندگی در ایران را داشته‌اند. در حال و هوای روزهای نزدیک به ۲۰۱۴ و خروج نیروهای نظامی آمریکایی و انتخابات پیش رو، موجی از ترس همه جا را فرا گرفته و سبب مهاجرت و ترک پایتخت شده است . شریفه دعوت نامه‌ای به دستش رسیده که می‌تواند برای چند روزی به اروپا سفر کند اما نرفته به برگشت فکرمی‌کند. سکینه خواهر بزرگتر که نا امید از شرایط کنونی است از شریفه می‌خواهد تصمیم عاقلانه‌ای بگیرد و مثل خیلی‌های دیگر برنگردد. گرفتن تصمیم کار آسانی نیست، شاید این اولین و آخرین فرصتش باشد. دختر جوان دیگری که گویی تصمیمی را که شریفه در آن مردد بوده گرفته است حالا در ارودگاه مهاجرتی در آلمان زندگی می‌کند. روزمرگی و روزمرده‌گی یک جا شده و فضای نه چندان بهتری از زندگی در کابل را به وجود آورده است.

درباره کارگردانان

حق نشر عکس aparatkatjashahrbanoo
Image caption سمت راست، شهربانو سادات و سمت چپ کاتیا ادومیت، کارگردانان فیلم

شهربانو سادات متولد ۱۳۶۹ در تهران، فیلمساز افغان مقیم کابل است. پس از سقوط طالبان او از ایران به همراه خانواده‌اش به افغانستان باز‌می‌گردد و تحصیلاتش را در بامیان و سپس در رشته سینما و تاتر دانشگاه کابل ادامه می‌دهد. او قبل از اتمام دانشگاه آن را رها می‌کند و با شرکت در یک کارگاه فیلمسازی در افغانستان شروع به ساخت فیلمهای مستند و کوتاه می‌کند. در سال ۲۰۱۰ فیلمنامه فیلم بلند او 'گرگ و گوسفند' در بخش سینه فونداسیون جشنواره کن پذیرفته می‌شود و در ادامه اولین فیلم کوتاه‌اش 'یک وارونه' در بخش برگزیده دو هفته کارگردانان جشنواره کن در سال ۲۰۱۱ به نمایش درمی‌آید و در پی آن در سال ۲۰۱۲ وی در کارگاه فیلمسازی جشنواره فیلم سی پی اشتاکس دانمارک با کاتیا ادومیت کارگردان دیگر این فیلم آشنا می‌شود و این دو به همراه هم این ایده را به پیش می‌برند.

کاتیا ادومیت فیلمساز آلمانی‌تبار ساکن دانمارک است که در نیوزلند، آلمان و دانمارک در زمینه فیلمسازی فعالیت داشته است. او را بیشتر به خاطر نویسندگی و کارگردانی مشترکش در این فیلم و نیز فیلم 'شب کوچک شکارچی'(۲۰۱۲) و تهیه‌کنندگی فیلم 'وزن فیلها' (۲۰۱۳) می‌شناسند.

گفتگو

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

خلاصه فیلم هفته گذشته 'وژمه، غزلنامه عشق افغانی'

حق نشر عکس aparatwajma
Image caption نمایی از فیلم ، 'وژمه، غزلنامه عشق افغانی'

وژمه دختر جوان کابلی است که با مصطفی یکی از اقوام دور آشنا می شود و به او دل می بازد. مصطفی در یک رستوران کار می کند. وژمه در دانشگاه در رشته حقوق قبول می شود و رابطه اش با مصطفی نزدیکتر می شود. وژمه متوجه می شود که از مصطفی حامله است. اما مصطفی نمی پذیرد که حاملگی نتیجه نزدیکی آن دو است و به وژمه شک می کند. پدر وژمه که دور از خانه از راه خنثی سازی مین امرار معاش می کند متوجه این خبر می شود و به خانه بر می گردد. وژمه که مصطفی او را ترک گفته ،روزگار سختی را به تنهایی از سر می گذراند.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

علی رضا

فوق العاده بود، انگار که من خودم کاملا در متن ماجرا واقع بودم. دقیقا همان طوری که فکر می‌کردم فیلم پیش می‌رفت، محشر بود، کسی بازی نمی‌کرد، انگار از زندگی به طور مخفیانه فیلم گرفته بودند، آفرین به کارگردان و همه بازیگرانش.

رضا

تناقض داشت،نه از آزادی دختر و بی تفاوتی برادر <span >قبل از رسوایی و<span >نه از تعصب افراطی پدر بعد از رسوایی.<span >در صورتی که بعید می‌دانم افغانها این سبک زندگی کنند.

بهراد

امشب برای سومین بار فیلم رو دیدم. به نظرم زیباترین سکانس فیلم گریه مادر وژمه در پایان فیلم است. انگار دردهای چند صد ساله یک ملّت مظلوم و یک جنسیت مظلوم تر را فریاد می زند.

سارا

صرفن یک روایت بود که هیچ چیز جدیدی به یک موضوعی که بارها به آن پرداخته شده اضافه نمی‌کرد. تاثیرگذاری فیلم تا حدود نسبتا زیادی به خاطر موضوع فیلم بود که تقریبا برای همه قابل درک است. البته این که فیلم دچار پرگویی و شعار نمی‌شود امتیاز خوبی است.

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط