زیر پوست؛ اسکارلت جوهانسون در نقش يک زن فضایی خونخوار

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شخصیت اصلی فیلم طعمه های خود را از میان افرادی که در کنار جاده ها منتظر اتومبیل هستند برمی گزیند

اسکارلت جوهانسون در فیلم انتقام جویان (Avengers) محصول سال ۲۰۱۲ نقش یک ابر قهرمان را بازی کرد و در فیلم او (Her) محصول ۲۰۱۳ فقط صدای سیستم عامل یک کامپیوتر شخصی بود. او در تازه ترین فیلم خود به نام زیر پوست (Under the Skin) که یک فیلم مستقل بریتانیایی است، نقش یک زن فضایی مرده خوار را بازی می کند.

به نظر می رسد که زیر پوست به یکی از فیلم های تاثیرگذار سالهای اخیر بدل خواهد شد. برخی از منتقدان آن را "اعجاب انگیز" و برخی دیگر آن را "مضحک" توصیف کرده اند.

این فیلم به کارگردانی جاناتان گلیزر کارگردان متولد لندن، از زمان اکران اول در جشنواره فیلم ونیز در ماه سپتامبر ۲۰۱۳ چه به خاطر صحنه های عریان آن و چه به خاطر شیوه پرداختش که شبیه فیلم های هنری است بحث های زیادی به راه انداخته است.

داستان فیلم اقتباس آزادانه از کتابی است به قلم مایکل فیبر با همین نام و فیلمبرداری آن در شهر گلاسکو انجام شده است. اسکارلت جوهانسون هنرپیشه موفق و ۲۹ ساله آمریکایی نقش یک زن فضایی با ظاهری جذاب را بازی می کند که پس از وسوسه کردن انسانها آنان را به دام انداخته و مردار می کند.

این سومین فیلم جاناتان گلیزر در ده سال گذشته است. او در سال ۲۰۰۰ فیلم جانور سکسی و در سال ۲۰۰۴ نیز فیلم تولد را ساخت که نیکول کیدمن در آن نقش اصلی را بازی می کرد. شهرت اصلی او به خاطر کارگردانی مجموعه ای از آگهی های تجارتی برای شرکت آبجوسازی گینس است. یکی از این آگهی ها که فضای آن از موج سواری الهام گرفته در سال ۲۰۰۲ به عنوان بهترین آگهی تجاری تاریخ برگزیده شد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جوهانسون می گوید که با وجود سرمای زمستان از دوره فیلمبرداری در شهر گلاسکو لذت برده است

جوهانسون می گوید که از علاقمندان سرسخت کارهای جاناتان گلیزر است و به خصوص به ویدئوهایی که او برای گروههای موسیقی مثل Blur (بلر) و یا Massive Attack (مسیو اتک) ساخته علاقه زیادی دارد. همین علاقه دلیل اصلی همکاری او با این کارگردان مستقل بریتانیایی بوده است.

جوهانسون در مصاحبه ای با بی بی سی گفت: "من و جاناتان گفتگو در مورد فیلم زیرپوست را از چند سال پیش شروع کردیم، چون تدارک همه کارها برای تکمیل این طرح سینمایی خیلی طول کشیده است. از آن زمان فیلمنامه خیلی تغییر کرده، ابتدا دو شخصیت اصلی داشت ولی در نهایت به یک شخصیت تقلیل پیدا کرد."

او می افزاید: "در عین حال این اولین فیلم من است که فیلمنامه آن بیشتر حالت یک راهنما و یا طرح کلی را دارد. به همین خاطر بعد از دو هفته فیلمبرداری ما تقریبا توانستیم به آن چیزی که هدف فیلم و هدف بازیگری در این فیلم است برسیم. مدتی طول کشید تا من بتوانم نقش این شخصیت و فیلم هم مسیر خودش را پیدا کند."

جوهانسون در این فیلم با کلاه گیس سیاه، ماتیک قرمز پر رنگ و کت پوست مصنوعی اش با ظاهر همیشگی که از او می شناسیم تفاوت زیادی دارد. وی پیاده یا سوار یک وانت در خیابانهای شهر گلاسکو پرسه می زند و هر از چند گاه توقف کرده و با افراد واقعی و معمولی که کنار خیابان ایستاده اند، شروع می کند به صحبت کردن.

تجربه ای بی شباهت به ستاره سینما

سه حادثه در طول ماجراهای فیلم هیچ طرح یا فیلمنامه ای نداشتند و فیلمبرداری آنها به شکل مخفیانه انجام شده است. یکی از این صحنه ها وقتی است که اسکارلت جوهانسون در یک خیابان شلوغ که مرکز خرید است تلو خورده و روی زمین می افتد. مردم عادی که در اطراف هستند به وی کمک می کنند تا از زمین بلند شود. این زن فضایی بدون اینکه تشکری کند و یا حرفی بزند به راه رفتن خود شبیه روبات ها ادامه می دهد. به گفته فیلمساز این صحنه در عالم واقعیت اتفاق افتاده و او تصمیم می گیرد که آن را در فیلم بگنجاند.

طعمه های این شخصیت که پس از گفتگو با او وسوسه شده و قبول می کنند که بروند داخل وانتش هیچیک هنرپیشه های حرفه ای نیستند. اما جاناتان گلیزر می گوید که به همه این افراد دقیقا و کاملا توضیح داده شده بود که اگر ایفای این نقش را بپذیرند باید بازی در صحنه های خیلی سخت و تکان دهنده ای را تحمل کنند و فقط در آن صورت از بازی افراد غیرحرفه ای استفاده می شد.

کارگردان فیلم زیر پوست می افزاید: "در این فیلم ما تعداد خیلی کمی بازیگر حرفه ای داریم و آنها کسانی هستند که می خواستند توانایی و کار بازیگری خود را به چالش کشیده و به شکل دیگری تجربه کنند."

اسکارلت جوهانسون که در سالهای گذشته بازی او را در فیلم های دیگری مثل گمشده در ترجمه به کارگردانی سوفیا کاپولا محصول ۲۰۰۳ و یا دختری با گوشواره‌های مروارید به کارگدانی پیتر وبر محصول ۲۰۰۳ دیده ایم، اذعان دارد که بازی در فیلم زیر پوست با تجربه معمولی ستاره های سینما هیچ شباهتی نداشت. اما با وجود صحنه های عریان زیاد و نداشتن دیالوگ و گفتگو، او کماکان حاضر بود برای ایفای نقش این زن فضایی تقریبا هر کاری بکند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اسکارلت جوهانسون و جاناتن گلیزر به هنگام اکران فیلم زیرپوست در جشنواره فیلم ونیز

او می افزاید: "تنها چیزی که من حاضر نشدم انجام بدهم موارد انتخاب به اصطلاح طعمه ها بود. کار فیلمبرداری این لحظات اینطور بود که من پشت فرمان وانت بودم و در گوشه و کنار شهر رانندگی می کردم. جاناتان گلیزر و فیلمبردار هم در قسمت عقب وانت مستقر بودند و با یک دوربین عجیبی فیلمبرداری می کردند. او از طریق گوشی با من حرف می زد."

"گاهی اوقات او به من می گفت که این مرد مورد خوبی است، ماشین را نگه دار و با او صحبت کن. و من در جوابش می گفتم نه! حاضر نیستم او را سوار کنم. چون احساس می کردم که اگر او را سوار کنم تمام ماجرای شکار طعمه برعکس شده و من به شکار خوبی برای آن مرد بدل خواهم شد. و یا درموارد دیگری می دیدم مردی که او نشان می دهد کاملا مست است و در جواب می گفتم نه، حاضر نیستم او را سوار کنم."

جوهانسون در ادامه مصاحبه گفت: "در مجموع تا جاییکه به شرایط خود من برمی گردد من کاملا به جاناتان گلیزر اعتماد داشتم و این اعتماد بین بازیگر و کارگردان واقعا حیاتی است. اگر این اعتماد از بین برود هیچکس از کار در فیلم لذت نخواهد برد. و این یک فیلمی است که من در آن در موقعیت خیلی آسیب پذیری بازی می کنم و به همین خاطر از همان اول این احساس اعتماد و نوعی همکاری و شراکت نزدیک بین هر دو ما خیلی مهم بود."

فیلمبرداری آزادانه

جاناتان گلیزر می گوید: "بازیگر می بایست به اندازه خود شخصیت فیلم جسور می بود و جوهانسون توانست این کار را بکند. نکته دیگر این بود که او به سرعت به شهر گلاسکو علاقمند شد و حتی از من لهجه ویژه اسکاتلندی مردم گلاسکو را بهتر می فهمید. گاهی اوقات می توانست بدون هیچ مشکلی تمام مکالمه با مردم را درک کند در صورتیکه من یک کلمه نمی فهمیدم."

جوهانسون می گوید که با وجود شهرتش هیچکس در مدت چند هفته فیلمبرداری که در زمستان سال ۲۰۱۲ انجام شد او را نشناخت و این به او یک احساس "آزادی" خاصی می داد که بسیار دوست داشتنی بود.

حق نشر عکس AP
Image caption اکران اولیه فیلم زیر پوست در جریان جشنواره ونیز با واکنش منفی شدیدی روبرو شد

او می افزاید:"شاید به این خاطر است که من اهل نیویورک هستم و سیستم خیابان کشی نیویورک هم از روی الگوی جدولی و قاعده مند شهر گلاسکو اقتباس شده است. ولی در مورد فیلمبرداری در زمستان سرد گلاسکو هیچ مشکلی نداشتم. مثل شهر خواهر خوانده نیویورک است و همان فضا و احساس را دارد و دوست داشتنی ترین نکته در مورد گلاسکو مردم شهر هستند، خیلی خونگرم و مهمان نوازاند."

اکران اولیه فیلم زیر پوست در جریان جشنواره ونیز با واکنش منفی شدیدی روبرو شد و برخی از تماشاچیان آن را هو کردند.

از میان رسانه های بریتانیایی، منتقدان فیلم روزنامه های گاردین و تلگراف آن را تحسین کرده و به آن پنج ستاره داده اند. ولی منتقد فیلم روزنامه ایندیپندنت نوشت: "حتی جوهانسون نیز نتوانسته است این فیلم مضحک در مورد یک موجود فضایی را که فقط پرسه می زند نجات دهد. این فیلم هیچ جذابیتی ندارد."

جاناتان گلیزر حدود ده سال منتظر تکمیل و اجرای این طرح بوده و بالاخره با کمک مالی موسسه فیلم بریتانیا و کانال چهار این کشور توانست فیلم مستقل خود را بسازد.