'معتادین در افغانستان' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'معتادین در افغانستان' ساخته جاوید تیمن به نمایش درمی آید.

درباره فیلم

حق نشر عکس aparataddicted
Image caption نمایی از فیلم 'معتادین در افغانستان'

برای افغان ها جنگ سی ساله داخلی و خارجی ، ویرانگرترین اتفاق ها بوده ، اما شاید برابر با همین میزان ویران گری را هم مواد مخدر برای مردمان این سرزمین به ارمغان داشته است . افزایش استفاده از مواد مخدر و پایین آمدن وحشتناک سن اعتیاد در ایران و افغانستان ، دلایل خیلی متفاوتی می تواند داشته باشد.از بیکاری و فشار مشکلات زندگی گرفته تا فقر و جنگ ولی پذیرفتن این که که کودکان هم درگیر اعتیاد شوند خیلی سخت است.

فیلم 'معتادین در افغانستان' که پرده از یک واقعیت تکان دهنده در این کشور برمی دارد یک مستند مشاهده گر درباره زندگی دو نوجوان افغان، ظاهر و جبار است که به مواد مخدر اعتیاد دارند.

ویژگی فیلم 'معتادین در افغانستان' ساخته جاوید تیمن یک مستند مشاهده گر است که در آن فیلمساز با تمرکز بر روی یک خانواده و بدون پراکنده گویی ، پرده از واقعیتی تلخ و تکان دهنده برداشته است. واقعیتی که در لابه لای خبرهای مربوط به جنگ و رخداد های سیاسی در این کشور ، کمتر به چشم می آید، اما وقتی هم دیده می شود ، گاهی غیر قابل تحمل به نظر می آیند . در فیلم به خوبی چرخه تکرارشونده فقر و اعتیاد ، تاثیرش را نشان می دهد. همچنین خیلی سریع ما را با شخصیت های اصلی اش آشنا می کند. نوجوان هایی که شبیه بزرگترها رفتار می کنند.

درباره کارگردان

حق نشر عکس aparatjawed
Image caption جاوید تیمن، کارگردان

جاوید تیمن زاده قندهار است. وی از دهه نود میلادی پس از وقوع جنگ داخلی در افغانستان به بریتانیا مهاجرت کرده است. وی دارنده رتبه کارشناسی رشته نقاشی متحرک از انگلستان و کارشناسی ارشد کارگردانی فیلم از مدرسه بین المللی ایکار پاریس است. او پس از ساخت چند فیلم کوتاه و پس از شانزده سال در سال ۲۰۰۸ به افغانستان باز گشت و مستند بلند 'معتادین در افغانستان' را ساخت که موفق به شرکت در چندین جشنواره های معتبر بین المللی همچون ایدفا سال ۲۰۰۹ و به دست آوردن جوایزی از جشنواره های دیگر شده است. از فیلمهای دیگر او می‌توان به 'دکتر مسافر' و 'صدای یک ملت، سفر به افغانستان' اشاره کرد. آقای تیمن هم اکنون به عنوان کارگردان و تهیه کننده مستقل و مدیر در شبکه های تلویزیونی محلی در افغانستان به کار مشغول است.

نگاه کارگردان

وقتی تصمیم به ساخت این فیلم گرفتم، به موانعی فکر می کردم که ممکن است بر سر راهم قرار گیرد. یکی از مهمترین مشکلات من در ساخت این فیلم ، بدست آوردن اعتماد خانواده های دو نوجوان و امنیت آنها بود، بنابراین یک نیروی حفاظتی مسلح هنگام فیلمبرداری در ساعات مختلف روز، همواره در کنار ما بود و بالاخره من موفق شدم که تمام موانع را کنار از سر راهم بردارم.

درباره کارشناس برنامه

حق نشر عکس aparatsahramusavi
Image caption صحرا موسوی مستند سازو کارشناس برنامه

صحرا موسوی زاده مزار شریف و فیلمساز مستند ساکن لندن است. او در ایران بزرگ شده و دانش آموخته کارشناسی تولید فیلم از دانشگاه متروپولیتن و کارشناسی ارشد فیلمسازی مستند از دانشگاه هنر لندن است. وی قبل تر مدتی به عنوان خبرنگار و گزارشگر رادیوتلویزیون در کابل کار کرده است. خانم موسوی تاکنون چند فیلم مستند در افغانستان ، ایران و نپال ساخته و آخرین فیلم او 'مدرسه کالو' امسال در بخش رسمی جشنواره فیلم مستند آمستردام ایدفا پذیرفته شده است.

نگاه کارشناس

اگر رسالت مستند ساز را گرفتن آینه ای پیش روی جامعه بدانیم که تصویری که از جامعه گرفته را به جامعه برگرداند و باز نمایی کند، شاید امکان نمایش بی کم و کاست فیلم آقای تیمن در تلویزیون ملی افغانستان نباشد.

در این فیلم صحنه هایی هست که با نمایش آن در تلویزیون به آن هویت می دهد و من آن را نوعی آموزش به کودکان می دانم که به نظر من اشکال دارد.

هنر برای این است که روشهای متفاوتی پیدا کنیم که بتوانیم آنها را در قالب زیباتری نشان بدهیم به جای این که واقعیات جامعه را بی پرده و عریان نمایش دهیمکه ممکن است اصلا اثری که می بایست داشته باشد را نداشته باشد.

در افغانستان شعر داریم، موسیقی داریم ، آهنگ داریم، ترانه داریم و شور زندگی داریم و از طرف دیگر جنگ داریم و پیامدهای جنگ را داریم. معمولا فیلمسازهایی که به افغانستان می روند تا فیلم بسازند به این جنبه دوم می پردازند.

هیچ شانس و فرصت مناسبی برای کسانی که اعتیاد را ترک می کنند وجود ندارد. ما شاهد این بودیم که ظاهر پس از ترک اعتیاد، دوربین او را دنبال کرد و به خانه ای آمد که تاریک و تنها بود و نه مادر در آن بود و نه خواهر. پس دوباره بازگشت. دوباره به کجا باز گشت به جامعه ای که تمام شرایط بازگشت به اعتیاد مهیاست.

در کل در این فیلم صحنه ها با درایت چیده شده بود. هر صحنه مفهوم خاص خود را داشت و هیچ صحنه ای بدون مفهوم و بدون دلیل نبود. مثلا بازگشت ظاهر از درمانگاه ترک اعتیاد را نشان داد که به تصویری از کبوترهای روی گنبد مسجد پیوند خورده بود که بیانگر آزادی برای او بود و یا در صحنه ای که او سرش را در کنار باغچه می شست دوربین آب کف آلود را دنبال کرد که به پای یک درخت نیمه خشکیده می ریخت که می توانست نشانی از سرنوشت خود ظاهر باشد.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'در خانه و دور' ساخته شهربانو سادات و کاتیا ادومیت

حق نشر عکس aparatnotathome
Image caption نمایی از فیلم 'در خانه و دور'

'در خانه و دور' قصه ی خانواده افغانستانی را روایت می‌کند که در حال و هوای این روزهای کابل در حال کوچ‌کشی از خانه ای به خانه دیگر هستند. روابط خانوادگی اینها به گونه‌ای از هم گسسته است. پدر احساس می‌کند، اقتدار مردانه خود را در خانواده از دست داده است. سکینه دختر بزرگ خانواده کار می‌کند و مسئولیت تامین مخارج خانواده را برعهده دارد. شریفه دختر دیگر در جستجوی کار است تا از بار مشکلات خانواده بکاهد. کامله انگلیسی می خواند و زر کوچکترین دختر خانواده غرق در دنیای کودکانه خود، نگران مرغ بیمارش است. 'در خانه و دور' روایت زندگی این روزهای کابل است، یک روز از زندگی خانواده ای که سالهای طولانی تجربه ی مهاجرت و زندگی در ایران را داشته‌اند. در حال و هوای روزهای نزدیک به ۲۰۱۴ و خروج نیروهای نظامی آمریکایی و انتخابات پیش رو، موجی از ترس همه جا را فرا گرفته و سبب مهاجرت و ترک پایتخت شده است . شریفه دعوت نامه‌ای به دستش رسیده که می‌تواند برای چند روزی به اروپا سفر کند اما نرفته به برگشت فکرمی‌کند. سکینه خواهر بزرگتر که نا امید از شرایط کنونی است از شریفه می‌خواهد تصمیم عاقلانه‌ای بگیرد و مثل خیلی‌های دیگر برنگردد. گرفتن تصمیم کار آسانی نیست، شاید این اولین و آخرین فرصتش باشد. دختر جوان دیگری که گویی تصمیمی را که شریفه در آن مردد بوده گرفته است حالا در ارودگاه مهاجرتی در آلمان زندگی می‌کند. روزمرگی و روزمرده‌گی یک جا شده و فضای نه چندان بهتری از زندگی در کابل را به وجود آورده است.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

حسین

مثل فیلم های خانواده مخملباف ، که قصه در عین سادگی و روانی از تعلیق های مناسبی هم برخوردار بودند ؛ نبود . این فیلم فاقد آن ویژه گی ها و جذابیت های سمعی و بصری بود و در نهایت از فیلم نامه و فیلم برداری مناسبی بهره نمی برد. صحنه ها طولانی ، کش دار و خسته کننده بودند. تدوین و صدابرداری سر صحنه نیز فوق العاده ضعیف کار شده بود . ارتباط منطقی بین برش های فیلم کمتر مشاهده میشد.

بهناز

شهربانو سادات به زیبایی و با ظرافت خاصی درون خانواده را نشون داده بود

ولی متاسفانه در این چن فیلم اخیر شما همه دیالوگ فیلم را زیر نویس نکردید.

محمد

وقتی این فیلم را می دیدم آرامش حاکم به اردوگاه پناهندگان را به زندگی در خانه ای در افغانستان ترجیح دادم.

گذشته از این فیلم هم نشان داد که در اردوگاه، دختر در آسایش بیشتری قرار دارد و عاشق می شود ولی در افغانستان هنوز به فراغت فکری برای عاشق شدن نرسیده بودند

اکرم

فيلم خوبی بود . بخصوص اون بخشی كه خاتواده در افغانستان را نشان می داد عالی بود.

سید مهدی

خيلی زيبا بود. در عين داستانی بودن بسيار به مستند شبيه بود.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

Your contact details
Disclaimer

مطالب مرتبط