روحانی، بیانسه و اسنودن جزو تأثیرگذارترین چهره‌های جهان از نگاه 'تایم'

حق نشر عکس afpapreuters
Image caption عکس ها از اسوشیتدپرس، خبرگزاری فرانسه و رویترز

بیانسه،‌ خواننده و بازیگر آمریکایی، به عنوان شخصیت روی جلد ویژه نامه مجله تایم در صدر فهرست تاثیرگذارترین چهره های جهان قرار گرفت.

در این شماره از هفته نامه تایم، شریل سندبرگ،‌ مدیر اجرایی فیسبوک درباره این خواننده ۳۲ ساله نوشته است: "او صرفا سر میز نمی نشیند. خودش میز بهتری می سازد."

از دیگر کسانی که در این شماره به عنوان تاثیرگذارترین چهره های جهان برگزیده شده اند، می توان به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران - که محمد البرادعی درباره اش یادداشت نوشته- و پاپ فرانسیس اشاره کرد که باراک اوباما- که خودش نیز جزو چهره های تاثیرگذار تایم است- درباره اش نوشته است.

محمد البرادعی، دیپلمات مصری و برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۰۵، درباره حسن روحانی نوشته است: "تحت نظارت او ایران فعالیت های حساس هسته ای خود را تعلیق کرد تا نشانه ای باشد برای حسن نیت تا زمانی که مذاکرات به سرانجام برسد. رسانه های ایران او را شیخ دیپلمات نام داده اند. هدایتگری میانه رو روحانی فرصتی است که نباید از دست برود. چیزهای زیادی در خطر است."

از دیگر صد چهره تاثیرگذار جهان می توان به اینها اشاره کرد: ملاله یوسف زی،‌ دختر نوجوان پاکستانی که در راه مدرسه از ناحیه سر مورد اصابت گلوله پیکارجویان افراطی قرار گرفت، فرل ویلیامز، خواننده، آهنگساز و تهیه کننده جوان، بندیکت کامبربچ،‌ بازیگر بریتانیایی سریال شرلوک - که کالین فرث درباره اش نوشته- و استیو مک کوئین، کارگردان فیلم دوازه سال بردگی- که لوپیتا نیونگو،‌ بازیگر این فیلم معرفی اش کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption بیانسه روی جلد هفته نامه تایم

کری واشینگتن و ایمی آدامز هنرپیشه های آمریکایی و ادوارد اسنودن،‌ افشاگر اطلاعاتی، نیز از دیگر چهره های تاثیرگذار سال معرفی شده اند. رابرت لوپز و کریستن اندرسون لوپز که موسیقی متن فیلم انیمیشن یخ زده (frozen) را نوشته اند نیز در این فهرست دیده می شوند.

مایلی سایرس، خواننده جوان، را مادربزرگش، دالی پارتون، معرفی کرده است و نوشته:‌ "اگر نمی دانستم که مایلی چقدر باهوش و با استعداد است،‌ ممکن است نگرانش بشوم. من به سبک خودم عمل کردم،‌ چرا او هم به سبک خودش عمل نکند؟"

دسامبر سال گذشته، وقتی بیانسه آلبوم تازه اش را به شیوه ای غیرمنتظره منتشر کرد،‌ کارشناسان گفتند او قوانین صنعت موسیقی و رکورد فروش را همزمان شکسته است.

سندبرگ بیانسه را "رئیس" خوانده است و نوشته است:‌" او صدای خود را هم روی صحنه و هم بیرون صحنه بلند می کند تا از زنان بخواهد که مستقل و رهبر باشند."

بیانسه از روزهای حضورش در گروه "دستینیز چایلد" همواره در اوج بوده است- از بازی در فیلم های مختلف و حضور در دنیای مد تا برگزاری کنسرت هایی که همه بلیت هایشان تمام می شود.

سندبرگ راز موفقیت بیانسه را در این سه خصوصیت دانسته است:‌ "کار سخت، صداقت، و اصالت."

حق نشر عکس pagetty
Image caption بندیکت کامبربچ، بازیگر سریال شرلوک، و استیومک کوئین،‌کارگردان 'دوازده سال بردگی'

ماتیو مک کوناهی،‌ بازیگر برنده اسکار، و رابین رایت، ستاره سریال خانه پوشالی (House of cards) و دونا تارت، نویسنده برنده جایزه پولیتزر نیز از جمله تاثیرگذارترین چهره ها در این شماره از هفته نامه تایم معرفی شده اند.

جی جی آبرامز، کارگردان پیشتازان فضا و خالق سریال لاست، آلفونسو کوارون، کارگردان جاذبه، را به دلیل خلق "برخی از نفس گیرترین و از نظر بصری تکان دهنده ترین صحنه ها در سینمای سال های اخیر" شایسته راه یافتن به این فهرست دانسته است.

ایوان اشپیگل و بابی مورفی، تولیدکنندگان اپلیکیشن ارسال عکس اسنپ چت و جف بیزوس،‌ موسس آمازون نیز در این فهرست وجود دارند.

در دنیای سیاست نیز هیلاری کلینتون، آنگلا مرکل و ولادیمیر پوتین از تاثیرگذارترین چهره ها معرفی شده اند.

رابرت دنیرو،‌ بازیگر،‌ کارگردان و بنیانگذار جشنواره فیلم ساندنس،‌رابرت ردفورد، بازیگر و کارگردان و فیبی فیلو،‌ طراح مد، و کری آندروود،‌ خواننده کانتری و برنده مسابقه آمریکن آیدل نیز در این فهرست دیده می شوند.

فرل ویلیامز را جاستین تیمبرلیک معرفی کرده است و او را کسی توصیف کرده که "خیلی خیلی بهش خوش می گذرد." نخستین آلبوم تک نفره جاستین تیمبرلیک را فرل ویلیامز تهیه کرده است.

تیمبرلیک نوشته است: "او مرا بی باک کرد و من این بی باکی را تا آخر عمرم با خود خواهم داشت."