اطلاعات تازه درباره دست‌نوشته منتشرنشده‌ای از گارسیا مارکز

حق نشر عکس Reuters
Image caption گارسیا مارکز روز ۱۷ آوریل در مکزیکو سیتی و در ۸۷ سالگی درگذشت

کمتر از دو هفته پس از مرگ گابریل گارسیا مارکز، نویسنده نامدار کلمبیایی و برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۱۹۸۲، اطلاعات بیشتری درباره یک دست‌نوشته چاپ نشده از او،‌ و برشی از آن در برخی رسانه ها منتشر شده است.

کریستو پرا، سخنگوی انتشارات پنگوئن رندوم هاوس در مکزیک، در گفتگویی با یک رادیوی کلمبیایی انتشار آن را منوط به تصمیم خانواده مارکز خوانده و گفته است: "وابستگان مارکز هنوز تصمیم به انتشار کتاب نگرفته‌اند."

عنوان دست‌نوشته هم‌دیگر را در اوت می‌بینیم است. روایتی از زندگی آنا مگدالنا،‌ زنی پنجاه و دوساله که بیست سال است که هر سال برای دیدار از گور مادرش به جزیره ای در مناطق حاره‌ای سفر می‌کند و یک بار در آن‌جا با مردی که در هتلش است می خوابد.

به گفته کریستو پرا به احتمال قوی این دست‌نوشته متعلق به سال ۲۰۰۴ است که مارکز آخرین رمانش خاطرات دلبرکان غمگین من را منتشر کرده بود.

بخشی از این متن تازه کشف شده در روزنامه اسپانیایی La Vanguardia منتشر شده است.

بنا به گزارش این روزنامه این دست‌نوشته در کشوی میز مارکز بوده است و او تصمیم قاطعی در مورد پایان‌بندی اثر نگرفته بود.

به گزارش روزنامه گاردین شماری از رمان نویسان و منتقدانی که برش منتشر شده در روزنامه را خوانده اند،‌ آن را ستوده اند و یکی از آنان آنا مگدالنا را "زن شگفت انگیز دیگری" دانسته است "در گالری زنان فوق العاده ای که صفحات داستان های گارسیا مارکز را پر کرده اند."

بیشتر بخوانید: صفحه ویژه گارسیا مارکز در بی بی سی فارسی

زندگی‌نامه‌نویس گارسیا مارکز، جرالد مارتین، درباره دستنوشته منتشرنشده او گفته است: "ابتدا قرار بود این کتاب یک داستان کوتاه باشد اما حالا چندین اپیزود از همین شخصیت در دست است. من غافلگیر شده‌ام اما دور از انتظار هم نبود. مارکز احتمالا چند سال پیش بازی با این داستان را آغاز کرده بود."

گابریل گارسیا مارکز را بیش از سایر آثارش با رمان صد سال تنهایی چاپ ۱۹۶۷ می شناسند که یکی از پر فروش ترین کتابهای جهان است.

عشق سالهای وبا،‌ گزارش یک مرگ و ژنرال در هزارتوی خود از دیگر آثار گابریل گارسیا مارکز است.

زندگی نامه و آثار این نویسنده برجسته را اینجا بخوانید.