آیت‌الله خامنه‌ای امسال به نمایشگاه کتاب تهران نمی‌رود

حق نشر عکس Isna
Image caption در سال‌های گذشته معمولا آیت الله خامنه ای در نخستین روزهای نمایشگاه کتاب تهران حاضر می شد

محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران گفته است که او به دلیل "مشغله زیاد" و "تراکم کارها" از این دوره نمایشگاه کتاب تهران بازدید نخواهد کرد.

آقای محمدی گلپایگانی در حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب گفت: "تراکم کارها و مسئولیت های ایشان به حدی زیاد است که وقتی برای حضور در نمایشگاه کتاب باقی نگذاشته است."

او در پاسخ به این سئوال که آیا او امسال به نمایندگی آیت الله خامنه‌ای به نمایشگاه رفته است، گفت: "بنده خودم علاقمند کتاب هستم و حضورم در نمایشگاه کتاب به نمایندگی از ایشان نیست."

در سال‌های گذشته معمولا آیت الله خامنه ای در نخستین روزهای نمایشگاه کتاب تهران حاضر می شد و ضمن بازدید از چند غرفه درباره کتاب و کتابخوانی صحبت می کرد.

در هفته های گذشته و در آستانه افتتاح نمایشگاه کتاب، چهره‌های محافظه کار نزدیک به آیت‌الله خامنه‌ای بارها به عملکرد وزارت ارشاد در خصوص صدور مجوز انتشار به چند کتاب انتقاد کرده اند.

از جمله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و امام جمعه موقت تهران، در خطبه‎های نماز جمعه هفته پیش در تهران گفت: "نباید به کتابی که ضداسلامی است مجوز چاپ داده شود. کتاب نویسنده بی‌پروا، بی‌اعتقاد و لاابالی نباید منتشر شود."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption هاشمی در سال ۸۸ در دولت قبل دو سال و نیم توقیف بوده است

آقای جنتیهشدار دادکه "باید مواظب ویروس‌هایی بود که آثار فرهنگی را از بین می‌برد" و به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تذکر داد که "باید اسلامی باشد. باید اسلامی فکر کنند، تصمیم بگیرند و با مسائل برخورد کنند."

علی جنتی، فرزند احمد جنتی که اکنون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برعهده دارد در پاسخ به این انتقادها بارها گفته است که "ما تصمیم گرفته‌ایم به کتاب نگاه کنیم نه نویسنده اثر. چاپ کتاب ضوابطی دارد که با توجه به آن ضوابط عمل می‌کنیم، اگر مشکلی نباشد کتاب چاپ می‌شود، اما اگر مشکلی داشته باشد آن مشکل یا اصلاح می‌شود یا کتاب در نهایت چاپ نمی‌شود. در نهایت به کتاب نگاه می‌کنیم نه به نویسنده."

در روزهای اخیر صدور اجازه انتشار برای کتاب "هاشمی در سال ۸۸" که گزارش مواضع اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در جریان اعتراضات انتخاباتی سال ۸۸ است، انتقاد محافظه کاران را برانگیخت.

عباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت ارشاد ایران در پاسخ به این انتقادها گفته بود: "ما مانند اداره استاندارد هستیم و معیارهایمان را با کتاب مطابقت می‌دهیم اما اداره کتاب ضامن این نیست که پاراگراف به پارگراف کتاب درست باشد و جمله خطایی در آن نباشد. این موضوع چه درباره این کتاب و چه درباره کتاب‌های دیگر صادق است."

مطالب مرتبط