محتکر آثار هنری مسروقه در دوران نازی‌ها درگذشت

حق نشر عکس AFP
Image caption خانه کورنلیوس گورلیت در اتریش که بخشی از مجموعه بزرگی از آثار هنری به سرقت رفته در دوران آلمان نازی در آن پیدا شد

کورنلیوس گورلیت، مردی که حدود صدها اثر هنری را بیش از نیم قرن احتکار کرده بود، در سن ۸۱ سالگی در خانه اش در مونیخ درگذشت.

آقای گورلیت به دلیل جراحی قلبی که چندی پیش داشت، بشدت بیمار بود.

دو سال پیش مجموعه گرانبهایی از ۱۵۰۰ اثر هنری از جمله آثار هنرمندانی مانند شاگال، مونه، پیکاسو و ماتیس که برخی از آنها توسط آلمان نازی از یهودیان مصادره شده بود، در منزل او کشف شد.

۲۳۸ قطعه از این آثار که تا چندی پیش در یکی از خانه های او در اتریش انبار شده بودند اکنون در یک محل ویژه و تحت تدابیر امنیتی نگهداری می شوند.

هیدلبراند گورلیت، پدر کورنلیوس که در دوران حکومت نازی‌ها در آلمان یک دلال آثار هنری بود، این مجموعه را گرد آورده بود. برخی از این آثار جزو اموالی هستند که از خانه یهودی ها به تاراج رفت و یا تحت فشار و با بهای نازلی از صاحبان یهودی آنها خریداری شد.

بیشتر بخوانید؛ کورنلیوس گورلیت، مردی منزوی و محتکر آثار هنری مسروقه نازی‌ها

ماموران دارایی در اوایل سال ۲۰۱۱ به این مجموعه گرانبها که ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد یورو تخمین زده می‌شود، دست یافتند، اما از درز خبر آن به دلیل برزو مشکلات مالیاتی و ادعا برای مالکیت آنها به رسانه‌ها جلوگیری کرده بودند.

در آن موقع پیرمردی که با مقدار هنگفتی پول نقد با قطار از سوئیس به مونیخ برمی‌گشت، توجه ماموران را جلب کرد. آنها پس از تحقیق از این مرد که کورلنیوس گورلیت نام دارد، به خانه او در مونیخ رفتند که انباشته از خاکروبه بود؛ اما زیر کومه‌های زباله، گنجی از آلبوم‌های قیمتی پنهان شده بود.

کورنلیوس گورلیت در مجموعه ای که در آپارتمان خود در شهر مونیخ داشت ۱۲۸۰ قطعه و در خانه اش در شهر زالسبورگ نیز ۲۳۸ اثر هنری را نگهداری می کرد که ۳۹ مورد از آنها نقاشی هایی با رنگ روغن بودند.

ماه گذشته آقای گورلیت با مقام‌های آلمانی به این توافق رسید که بخشی از تابلوهایی که از مالکان آنها دزدیده و یا به زور تصاحب شده بود را بازگردانند و بقیه را نگه دارد.

اما در مورد اینکه مشخص شود کدام تابلو دزیده شده و کدام عادلانه خریداری شده، دقیقا تصمیمی گرفته نشد.

مجموعه تابلوهای نقاشی و مجسمه‌های این مجموعه به سه بخش تقسیم می شوند:

بخش اول آثاری هستند که بدون هیچ تردیدی به سرقت رفته اند. ماه گذشته وکیل کورنلیوس گورلیت به بی بی سی گفت که موکل او، که به گفته وکیلش فرد بسیار خجول و مودبی است، دستور داده که این موارد به بازماندگان و وراث صاحبان اصلی آنها بازگردانده شوند.

بخش دوم آثاری هستند که توسط پدر او بدون اعمال زور و به صورت مشروع قبل و یا بعد از به قدرت رسیدن نازیها در آلمان خریداری شده اند.

و بخش سوم که اختلاف برانگیزترین بخش از این آثار هنری است مواردی هستند که پدر او در سالهای جنگ جهانی دوم آنها را به دست آورده و اکنون سرنوشت آنها مورد منازعه است.

در آخرین خبری که ماه گذشته و پیش از درگذشت کورنلیوس گورلیت در خصوص این آثار منتشر شد، دادستانی آلمان گفت که به زودی ۱۲۸۰ اثر هنری را از این مجموعه را ترخیص می کند.

وکیل مدافع آقای گورلیت گفته بود بر سر مالکیت تعداد محدودی از این آثار ممکن است اختلافاتی وجود داشته باشد. اما دادستانی آلمان اعلام کرده که بخش اعظم این گنجینه به آقای گورلیت تعلق دارد و او آزاد است تا هر کاری که می خواهد با آنها بکند.

هنوز مشخص نیست با درگذشت آقای گورلیت چه سرنوشتی منتظر این آثار ارزشمند خواهد بود.

مطالب مرتبط