نامزدهای جایزه ترنر ۲۰۱۴؛ بدون نقاش و مجسمه‌ساز

حق نشر عکس bbc
Image caption دانکان کمبل در دانشگاه هنر شهر گلاسکو تحصیل کرده است

هنرمندی که از قطعه های ویدئوهای یوتیوب برای خلق آثارش استفاده می کند، یک هنرمند چاپچی و هنرمند دیگری که کلام و عکس را ترکیب می کند درمیان نامزدان امسال جایزه هنری ترنر قرار دارند.

نامزدان نهایی دریافت این جایزه هنری معتبر که برای خلق آثار مدرن و برانگیزانده اعطا می شود، عبارتند از دانکان کمبل، جیمز ریچاردز، کیارا فیلیپس و تریس ونا- میچل.

سبک کار آنها ابزارهای صوتی و تصویری، طراحی و کاردستی است و هیچیک از نامزدهای امسال جایزه ترنر نقاش یا مجسمه ساز سنتی نیستند.

برنده نهایی این جایزه که ۲۵ هزار پوند جایزه نقدی نیز دریافت خواهد کرد، روز اول دسامبر مشخص خواهد شد.

پنه لوپه کورتیس، فیلمساز بریتانیایی و رئیس هیئت داوران امسال جوایز ترنر، اذعان دارد که نامزدان نهایی امسال به نسبت سال گذشته کمتر شناخته شده هستند.

او روز سه شنبه و همزمان با اعلام فهرست نامزدان گفت: "همه این آثار از نظر هنری بسیار جدی هستند و از نظر سیاسی و اجتماعی می توان آنها را آثار بسیار متعهدی قلمداد کرد. شاید به نسبت همیشه عنصر جذابیت و سرگرم کننده در آنها قوی نباشد ولی امیدوارم که به خوبی بتوانیم به همه توضیح بدهیم که چرا این آثار مهم هستند و چرا در دوازده ماه گذشته توجه فراوانی به خود جلب کرده اند."

لیز کری توماس، مسئول بخش هنرهای معاصر در مرکز هنری تیت بریتانیا گفت که نامزدان امسال جایزه ترنر به نسبت سال گذشته آثار ملموس تر و قابل دسترس تری ارائه می دهند. او افزود: "موضوع کارهای آنها فقط هنر نیست، بلکه به موضوعات مهم دنیای امروزی و مسائلی که همه با آن سرو کار دارند مربوط می شود."

تاثیرات اینترنت

در بیانیه اعلام نامزدان امسال گفته شده است که روش کار این چهار هنرمند "نشان دهنده تاثیرات اینترنت، سینما، تلویزیون و تلفن های موبایل روی نسل جدیدی از هنرمندان است."

پنه لوپه کورتیس، رئیس هیئت داوران امسال جایزه ترنر نیز گفت: "این هنرمندان یک حضور بین المللی نیرومندی دارند و در عین حال در انطباق با شرایط، بازآفرینی و تعبیر مجدد آثار خود که معمولا در متن همکاری اجتماعی صورت می گیرد، توانایی ویژه ای دارند."

ویل گومپرتز، سردبیر هنری بی بی سی معتقد است که هر چهار هنرمندی که امسال برای جایزه ترنر نامزد شده اند به شکلی کار می کنند که می توان آن را یک کولاژ تلقی کرد.

او افزود: "امسال سی امین سال برگزاری جایزه ترنر است و در وفاداری به رسالت غیرمتعارف این جایزه بعید است که در نمایشگاه امسال اثری تجسمی به معنای سنتی آن، یعنی نقاشی و مجسمه سازی، به نمایش گذاشته شود."

در زیر خلاصه ای درباره نامزدهای امسال می خوانید

دانکان کمبل

حق نشر عکس BBC World Service

او متولد دوبلین و ساکن شهر گلاسکو است و به خاطر ساختن ویدئویی که در سال گذشته بخشی از مجموعه ارائه شده از سوی اسکاتلند در بینال ونیز بود، نامزد شده است.

فیلم او به نام "این برای دیگران" در حقیقت تاملی است بر یک فیلم مستند و مهم تاریخی در مورد هنر آفریقا که در سال ۱۹۵۳ توسط دو فیلم ساز فرانسوی به نامهای کریس مارکر و آلن رسنه ساخته شد. در عین حال یک صحنه بسیار جالب رقص را نیز شامل می شود که در همکاری با مایکل کلارک طراح مشهور رقص ساخته شده است.

دانکان کمبل در دانشگاه هنر شهر گلاسکو تحصیل کرده است. چهار برنده نهایی جایزه ترنر طی ۹ سال گذشته از جمله دانش آموختگان این دانشگاه بوده اند.

کیارا فیلیپس

حق نشر عکس BBC World Service

او متولد کانادا و رشته اصلی کار او چاپ دستی است. او نیز ساکن شهر گلاسکو است.

کیارا فیلیپس به خاطر اجرای یک طرح دو ماهه در یکی از گالری‌های شهر لندن نامزد شده است. او در آن مدت یک کارگاه موقت چاپ دستی دایر کرد و از هنرمندان، طراحان و گروههای زنان ساکن محل دعوت کرد تا در این کارگاه طرح های مورد نظر و محصول خود را چاپ کنند.

او در سال ۲۰۱۰ نیز یک گروه هنری به نام "کلوپ پوستر" را در شهر گلاسکو دایر کرده که هنرمندان همفکر او را شامل می شود و با استفاده از روش چاپ دستی، عکس، طرح روی پارچه و حتی نقاشی های دیواری تولید می کنند.

روزنامه اسکاتسمن چاپ اسکاتلند، سال گذشته نوشت: "کیارا فیلیپس یک هنرمند چاپگر عالی است که به این وسیله قدیمی جان تازه ای بخشیده و با آن انواع محصولات هنری، از پوستر گرفته تا طرح روی پارچه را، به شکل زیبایی خلق می کند."

جیمز ریچاردز

حق نشر عکس BBC World Service

جیمز ریچاردز قطعات ظاهرا نامربوطی از فیلم های مختلف، از جمله فیلمهای منتشر شده روی یوتیوب، نوارهای ویدئویی وی اچ اس که در مغازه های دست دوم فروشی پیدا می کند، بخش هایی از فیلمهای سایر فیلمسازان و صحنه هایی که خود او فیلمبرداری می کند را کنار هم گذاشته و از تدوین این قطعات نامربوط فیلم جدیدی می سازد.

او در یکی از فیلمهای خود قطعه ای از فیلم کابوس در خیابان الم، محصول ۱۹۸۴ را با صحنه ای از یک ویدئوی آموزشی که روش نقاشی کردن چشم را توضیح می دهد با قطعه ویدئویی که از فضا ضبط شده را با یکدیگر ترکیب و تدوین کرده است. نکته مشترک در تمام این فیلم ها این است که سرعت زوم یکسان است.

جیمز ریچاردز به خاطر تولید این فیلم سیاه و سفید ۱۳ دقیقه ای که سال گذشته در بینال ونیز به عنوان بخشی از یک کار گروهی ارائه شده بود، نامزد شده است.

در بیانیه هیئت داوران جایزه ترنر در مورد آثار او چنین گفته شده است: "تعمقی شاعرانه در مورد لذت، احساسات و هوس هایی که در نگاه کردن نهفته اند."

تریس ونا- میچل

حق نشر عکس BBC World Service

تریس ونا- میچل با ترکیب کردن کلام، بازی روی صحنه، روایت های ضبط شده، نمایش اسلاید و بالاخره عکس های چاپ شده روشهای جدیدی از داستان گویی را کاوش می کند.

دلیل نامزد شدن او برای جایزه ترنر چیدمانی است که او سال گذشته در یک گالری به نام ژان موت در شهر بروکسل دایر کرده بود. در آن نمایشگاه او با به کارگیری دو پروژکتور نمایش اسلاید و پخش روایتی ضبط شده به طور همزمان، دوران کودکی مادر خود در شهر برلین را بازگو می کرد.

او نیز فارغ التحصیل دانشگاه هنر شهر گلاسکو است. هیئت داوران جایزه ترنر در بیانیه خود در مورد آثار این هنرمند می گوید:"اجزای اطلاعات، تکرارها و منحرف کردن ذهن بیننده که همه آنها آگاهانه و حساب شده در کار او گنجانده شده اند، به یک اندازه بیننده را گمراه و آگاه می کنند."

جایزه ترنر که هر ساله برگزار می شود محل رقابت هنرمندان بریتانیایی زیر سن ۵۰ سال است. آثار نامزدان دریافت این جایزه به مدت سه ماه از سپتامبر تا دسامبر هر سال در گالری تیت بریتانیا در لندن به نمایش درمی آیند.

برنده سال گذشته لور پرووست بود که در مورد ناپدید شدن پدربزرگ هنرمند خود یک ویدئو ساخته بود.

مطالب مرتبط