بنجلول، کارگردان ۳۶ ساله 'درجستجوی شوگرمن' درگذشت

حق نشر عکس AFP

مالک بنجلول، کارگردان سوئدی برنده جایزه اسکار در ۳۶ سالگی درگذشت.

به گفته پلیس، جسد او روز سه شنبه در استکهلم کشف شده است. پلیس گفته است که نمی تواند درباره علت مرگ نظر قطعی بدهد ولی احتمال نمی دهد قتل صورت گرفته باشد.

آقای بن جلول (Bendjelloul) با فیلم "در جستجوی شوگرمن" (Searching for Sugar Man) به شهرت رسید، فیلمی که برایش جایزه اسکار و بفتای بهترین مستند سال ۲۰۱۳ را به ارمغان آورد.

این فیلم که با بودجه ای کم ساخته شده بود، داستان دو مرد اهل آفریقای جنوبی است که به دنبال قهرمان خود در عالم موسیقی، رودریگز، خواننده آمریکایی دهه ۷۰ می گردند.

رودریگز معروف به "جیسس رودریگز"، خواننده موسیقی راک و فولک آمریکایی سال ها در کشور خودش ناشناخته مانده بود اما ناگهان در اواسط دهه هفتاد در بوتسوانا، زیمبابوه، استرالیا و آفریقای جنوبی، شهرت و محبوبیت زیادی یافت و به شخصیت اسطوره ای در میان هوادارانش بدل شد.

مالک بنجلول سال ۲۰۱۲ در گفتگو با بی بی سی گفته بود که واکنش ها به فیلمش "زیبا" بود: "آدم ها بلند می شدند و جیغ می کشیدند و گریه می کردند. واقعا کلمه نمی شد برایش پیدا کرد."

اما ساخت این مستند در نیمه کار به دلیل کمبود بودجه متوقف شده بود.

او این فیلم را طی پنج سال و به تدریج ساخت و حتی برخی از صحنه ها را با آی فون فیلمبرداری کرد.

آقای بنجلول گفته بود: " تولید این مستند به شیوه بی اندازه بدوی صورت گرفت. من آن را بدون هیچ پولی سر میز آشپزخانه در آپارتمانم در استکهلم ساختم."

مالک بنجلول می گفت مصمم بوده این مستند را بسازد چون بهترین داستانی بود که در تمام عمرش شنیده بوده است. او می گفت احتمالا بعد از این هم داستانی به این خوبی نخواهد شنید.

این فیلم در آمریکا به فروش ۳ میلیون و ۶۰۰ هزاردلاری دست یافت.

مایکل بارکر و تام برنارد از کمپانی سونی پیکچرز کلاسیک که توزیع این فیلم را بر عهده داشته گفته اند: "از درگذشت مالک بن جلول بسیار متاسفیم. مالک مثل خود رودیگز فرد نابغه ای بود که برای روایت کردن داستان ها دور دنیا می چرخید. او به دنبال شهرت و پول و جایزه نبود."

مالک بنجلول در جنوب سوئد متولد شده بود. در کودکی در سریال تلویزیونی ابا و دیدریک بازی کرده بود و در دانشگاه در رشته روزنامه نگاری و تولید رسانه تحصیل کرد.

او سپس به عنوان گزارشگر در شبکه تلویزیونی اس وی تی سوئد مشغول به کار شد ولی پس از مدتی از کار کناره گرفت و به سفر دور دنیا مشغول شد. در طول همین سفرها بود که به داستان "در جست و جوی شوگرمن" رسید.

او همچنین چند مستند تلویزیونی درباره التون جان، راد استوارت، بیورک و کرفتورک، باند موسیقی الکترونیک پیشگام آلمانی، را کارگردانی کرده بود.

مطالب مرتبط