رقصندگان ویدئوی 'هپی' ایرانی در تهران بازداشت شدند

حق نشر عکس s

پلیس ایران می گوید همه کسانی که در نسخه ایرانی موزیک ویدئوی آهنگ "خوشحال" (Happy) ساخته فرل ویلیامز در ایران نقش داشتند، شناسایی و بازداشت شده اند. بازداشت این افراد واکنش سازنده و خواننده آمریکایی این قطعه موسیقی را هم در پی آورده است.

حسین ساجدی نیا، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ در گفت و گو با تلویزیون دولتی ایران، ضمن تائید بازداشت این افراد گفت که این دختران و پسران در دو ساعت شناسایی و ظرف شش ساعت همه دستگیر شده اند.

در گزارش تلویزیون ایران که با جمله " آبرویی که در سراب تست بازیگری ریخته شد" آغاز می شود، آمده که این افراد توسط گروهی "اغفال" شده اند.

در این گزارش بازداشت شدگان که چهره های آنها مشخص نیست می گویند که به آنها گفته شده قرار است برای فیلم سینمایی مجازی از آنها تست بازیگری گرفته شود.

آنها می گویند که به آنها گفته اند که قرار نیست چیزی که ضبط می شود در جایی پخش شود.

بنا بر برخی از گزارش‌های تائید نشده تعداد افرادی که در این رابطه دستگیر شده اند سیزده نفر بوده، اما منابع رسمی تعداد قطعی بازداشت شدگان را اعلام نکرده اند.

حق نشر عکس AP
Image caption فرل ویلیامز: بازداشت این بچه‌ها فقط به خاطر تلاش برای پراکندن شادی از غم انگیز هم غم انگیزتر است

در این ویدئو کلیپ چند دختر و پسر ایرانی نشان داده می شود که با آهنگ "هپی" در کوچه‌های تهران و روی پشت‌بام در حال رقصیدن هستند. این ویدئو در در روزهای اخیر ده‌ها هزار بیننده داشته است.

خبر بازداشت های اخیر واکنش هایی را نیز در پی داشته است.

فرل ویلیامز، خواننده و آهنگساز معروف آمریکایی و سازنده، سراینده و اجرا کننده این قطعه موسیقی، در فیسبوک و توئیتر خود گفته است: "بازداشت این بچه ها فقط به خاطر تلاش برای پراکندن شادی از غم انگیز هم غم انگیزتر است."

آرش سبحانی، از گروه موسیقی کیوسک هم در گفتگو با رادیوی بی‌بی‌سی، ضمن ابراز تاسف از این بازداشت ها گفت: "این اتفاق در هیچ جای جهان سابقه ندارد. این اقدام هیچ 'درس عبرتی' به جامعه هنری داخل ایران نخواهد داد. کسانی که باید درس عبرت بگیرند، همان هایی هستند که فکر می کنند باید دیگران را اینطوری بترسانند. کسی درس عبرت نگرفت وقتی گیتارها را می شکستند، به مهمانی های شبانه می ریختند و دستگیر می کردند در تمام این سی سال."

بازسازی ویدئوی "هپی" که از موفق ترین و پرفروش ترین ترانه های ماه های اخیر بوده است، در سراسر جهان رایج شده است و صدها نمونه از بازسازی این ویدئو و رقصیدن جوانان با این آهنگ در فضای مجازی دیده می شود.

چندی پیش ویدئوی تازه ای از رقص شماری از مسلمان های بریتانیایی با این آهنگ در سایت یوتیوب با استقبال زیادی روبه رو شد.

این موزیک ویدئو که "مسلمان های خوشحال بریتانیایی" نام دارد، از زمان انتشارش بر روی سایت یوتیوب در ۱۵ آوریل بیش از یک میلیون و ۱۶۰ هزار بیننده داشته است.