۶۵۷ هزار دلار برای یکی از گیتارهای جورج هریسون

حق نشر عکس BBC World Service

گیتاری متعلق به جورج هریسون، عضو سابق گروه موسیقی بیتلز که در نیویورک به حراج گذاشته شده بود، به قیمت ۶۵۷ هزار دلار فروخته شد.

هریسون با گیتار ریکنباکر ۴۲۵ که در سال ۱۹۶۲ ساخته شد در برنامه‌ای تلویزیونی در بریتانیا در سال ۱۹۶۳ حضور پیدا کرد و سپس با این گیتار همراه با گروه بیتلز به آمریکا سفر کرد.

هریسون که در سال ۲۰۰۱ درگذشت، همچنین با این گیتار الکتریک در ترانه‌های "می‌خواهم دستت را بگیرم" (I Want to Hold Your Hand) و این پسر (This Boy) نواخته بود.

او این گیتار را در جریان سفری به آمریکا خریده بود.

حراجی جولیان در نیویورک می گوید که تخمین زده می شد که این گیتار نهایتا ۶۰۰ هزار دلار فروخته شود.

این گیتار توانست رکورد گرانترین گیتاری که توسط یکی از اعضای بیتلز نواخته شده است را بشکند. سال گذشته یک گیتار واکس (VOX) که هم جان لنون و هم هریسون با آن نواخته بودند، به قیمت ۴۰۸ هزار دلار فروخته شد.

با این حال این گیتار هنوز با رکورد گرانترین گیتاری که در یک حراجی فروخته شده است فاصله زیادی دارد. در ماه دسامبر گذشته یکی از گیتارهای باب دیلن به قیمت ۹۶۵ هزار دلار فروخته شد.

حق نشر عکس as
Image caption هریسون در سال ۲۰۰۱ درگذشت

در این حراجی همچنین پلاکارد دست نویس جان لنون و یوکو اونو برای تظاهرات ضد جنگ در سال ۱۹۶۹ در مونترال به قیمت ۱۸۷ هزار فروخته شد.

گیتاری که در میانه دهه ۱۹۶۰ توسط پل مک‎کارتنی، عضو دیگر گروه بیتلز اجاره شده بود، نیز ۱۲۵ هزار فروخته شد.

لباس سرهمی که الویس پریسلی در کنسرتی در سال ۱۹۷۱ پوشیده شده بود نیز از دیگر اشیای به حراج گذاشته شده در نیویورک بود که ۱۹۷ هزار دلار به دست آورد.

مطالب مرتبط