واکنش توییتر منسوب به روحانی به رقصندگان ویدئوی 'هپی'

حق نشر عکس
Image caption این حساب توییتر به آقای روحانی منسوب است. مشاور رئیس جمهور ایران پیشتر گفته بود که آقای روحانی توییتر رسمی ندارد و اخبار رسمی مربوط به او از طریق دفتر رئیس جمهور منتشر می‌شود

حساب توییتر منسوب به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، جمله‌ای از سخنان یک سال پیش او را به زبان انگلیسی توییت کرده که معنای فارسی اش این است: "شادی حق مردم ماست، ما نباید در مورد رفتارهای ناشی از شادی سختگیر باشیم."

این توییت، واکنشی به بازداشت رقصندگان ویدیوآهنگ شادی (هپی) تلقی شده است که تصاویر آنها در حال "اعتراف" از تلویزیون ایران پخش شد.

گزارش های تأیید نشده حاکی است که تعدادی از بازداشت شدگان با سپردن وثیقه آزاد شده اند.

بازداشت این افراد بازتابی وسیع در رسانه های بین المللی و شبکه های اجتماعی پیدا کرد و واکنش فرل (فارل) ویلیامز، سازنده و خواننده آمریکایی این آهنگ را هم در پی داشت.

او در فیسبوک و توئیتر خود نوشت: "بازداشت این بچه ها فقط به خاطر تلاش برای پراکندن شادی از غم انگیز هم غم انگیزتر است."

حسین ساجدی نیا، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ در گفت و گو با تلویزیون ایران، ضمن تائید بازداشت این افراد گفته بود که این دختران و پسران طی دو ساعت شناسایی و ظرف شش ساعت همه دستگیر شده اند.

در گزارش تلویزیون ایران که با جمله " آبرویی که در سراب تست بازیگری ریخته شد" آغاز می شود، آمده که این افراد توسط گروهی"اغفال" شده اند.

در این گزارش بازداشت شدگان که چهره های آنها مشخص نیست می گویند که به آنها گفته شده قرار است برای فیلم سینمایی مجازی از آنها تست بازیگری گرفته شود.

آنها می گویند که به آنها گفته اند که قرار نیست چیزی که ضبط می شود در جایی پخش شود.

حق نشر عکس AP
Image caption فرل ویلیامز: بازداشت این بچه‌ها فقط به خاطر تلاش برای پراکندن شادی از غم انگیز هم غم انگیزتر است

در این ویدئو کلیپ چند دختر و پسر ایرانی نشان داده می شود که با آهنگ "هپی" در کوچه‌های تهران و روی پشت‌بام در حال رقصیدن هستند. این ویدئو در روزهای اخیر ده‌ها هزار بیننده داشته است.

آرش سبحانی، از گروه موسیقی کیوسک در گفتگو با رادیوی بی‌بی‌سی، ضمن ابراز تاسف از بازداشت این افراد، گفت: "این اتفاق در هیچ جای جهان سابقه ندارد. این اقدام هیچ 'درس عبرتی' به جامعه هنری داخل ایران نخواهد داد. کسانی که باید درس عبرت بگیرند، همان هایی هستند که فکر می کنند باید دیگران را اینطوری بترسانند. کسی درس عبرت نگرفت وقتی گیتارها را می شکستند، به مهمانی های شبانه می ریختند و دستگیر می کردند در تمام این سی سال."

بازسازی ویدئوی "هپی" که از موفق ترین و پرفروش ترین ترانه های ماه های اخیر بوده است، در سراسر جهان رایج شده است و صدها نمونه از بازسازی این ویدئو و رقصیدن جوانان با این آهنگ در فضای مجازی دیده می شود.

چندی پیش ویدئوی تازه ای از رقص شماری از مسلمان های بریتانیایی با این آهنگ در سایت یوتیوب با استقبال زیادی روبه رو شد.

این موزیک ویدئو که "مسلمان های خوشحال بریتانیایی" نام دارد، از زمان انتشارش بر روی سایت یوتیوب در ۱۵ آوریل بیش از یک میلیون و ۱۶۰ هزار بیننده داشته است.