رقصندگان ویدئوی هپی 'آزاد شدند'

حق نشر عکس w
Image caption این ویدئو در روزهای اخیر ده‌ها هزار بیننده داشته است

برخی از گزارش‌های رسیده از تهران از آزاد شدن رقصندگان نسخه ایرانی موزیک ویدئوی "خوشحال" (هپی) ساخته فرل ویلیامز خبر داده اند.

گفته شده بازداشت شدگان به قید وثیقه آزاد شده اند.

ریحانه طراوتی، یکی از این رقصندگان در حساب اینستاگرام خود عکسی پس از آزادی‌اش منتشر کرده و در زیر آن نوشته است "من برگشتم. از فرل (ویلیامز) و همه کسانی که دلواپس ما بودند تشکر می کنم."

همکار افشین سهرابی، یکی دیگر از رقصندگان نیز در توییتر خود خبر از آزادی او داده است.

روز گذشته پلیس ایران گفت همه کسانی که در نسخه ایرانی این موزیک ویدئوی نقش داشتند، شناسایی و بازداشت شده اند.

حسین ساجدی نیا، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ در گفت و گو با تلویزیون ایران، ضمن تائید بازداشت این افراد گفته بود که این دختران و پسران طی دو ساعت شناسایی و ظرف شش ساعت همه دستگیر شده اند.

در گزارش تلویزیون ایران که با جمله " آبرویی که در سراب تست بازیگری ریخته شد" آغاز می شود، آمده که این افراد توسط گروهی"اغفال" شده اند.

حق نشر عکس 1
Image caption یکی از این رقصندگان در حساب اینستاگرام خود عکسی پس از آزادی‌اش منتشر کرده است

بازداشت این افراد بازتابی وسیع در رسانه های بین المللی و شبکه های اجتماعی پیدا کرد و واکنش فرل ویلیامز، سازنده و خواننده آمریکایی این آهنگ را هم در پی داشت.

او در فیسبوک و توئیتر خود نوشت: "بازداشت این بچه ها فقط به خاطر تلاش برای پراکندن شادی از غم انگیز هم غم انگیزتر است."

همچنین حساب توییتر منسوب به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، جمله‌ای از سخنان یک سال پیش او را به زبان انگلیسی توییت کرده که معنای فارسی اش این است: "شادی حق مردم ماست، ما نباید در مورد رفتارهای ناشی از شادی سختگیر باشیم."

این توییت، واکنشی به بازداشت رقصندگان این ویدئو تلقی شده است که تصاویر آنها در حال "اعتراف" از تلویزیون ایران پخش شد.

در گزارش تلویزیون ایران بازداشت شدگان که چهره های آنها مشخص نیست می گویند که به آنها گفته شده قرار است برای فیلم سینمایی مجازی از آنها تست بازیگری گرفته شود.

حق نشر عکس
Image caption این حساب توییتر به آقای روحانی منسوب است. مشاور رئیس جمهور ایران پیشتر گفته بود که آقای روحانی توییتر رسمی ندارد و اخبار رسمی مربوط به او از طریق دفتر رئیس جمهور منتشر می‌شود

آنها می گویند که به آنها گفته اند که قرار نیست چیزی که ضبط می شود در جایی پخش شود.

در این ویدئو کلیپ چند دختر و پسر ایرانی نشان داده می شود که با آهنگ "هپی" در کوچه‌های تهران و روی پشت‌بام در حال رقصیدن هستند. این ویدئو در روزهای اخیر ده‌ها هزار بیننده داشته است.

بازسازی ویدئوی "هپی" که از موفق ترین و پرفروش ترین ترانه های ماه های اخیر بوده است، در سراسر جهان رایج شده است و صدها نمونه از بازسازی این ویدئو و رقصیدن جوانان با این آهنگ در فضای مجازی دیده می شود.

چندی پیش ویدئوی تازه ای از رقص شماری از مسلمان های بریتانیایی با این آهنگ در سایت یوتیوب با استقبال زیادی روبه رو شد.

این موزیک ویدئو که "مسلمان های خوشحال بریتانیایی" نام دارد، از زمان انتشارش بر روی سایت یوتیوب در ۱۵ آوریل بیش از یک میلیون و ۱۶۰ هزار بیننده داشته است.