ابراز تاسف لیلا حاتمی بابت 'اتفاقات' جشنواره کن

حق نشر عکس Getty
Image caption جین کمپیون، سوفیا کاپولا و لیلا حاتمی از اعضای هیئت داوران بخش مسابقه کن

در نامه‌ای که محمد رسول صادقی مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی برای رسانه‌های ایران ارسال کرده، لیلا حاتمی، هنرپیشه سرشناس و داور ایرانی جشنواره کن امسال، بابت دست دادن و روبوسی با ژیل ژاکوب، رئیس سالخورده این جشنواره ابراز تاسف کرده است.

در این نامه که روز جمعه (دوم خرداد - ۲۳ مه) در خبرگزاری‌های ایران انتشار یافته، خانم حاتمی گفته است در جشنواره‌های بین‌المللی که در طول این سالها حضور داشته‌ "سعی کرده‌ موازین و اصول" را رعایت کند چرا که می‌داند "رعایت این اصول از الزامات کار در سینمای ایران است."

او همچنین توضیح داده که با توجه به همین "اصول و ملزومات" پیش از حضور در فرانسه، با مسئولان جشنواره کن مکاتبه کرده است و خواستار "همکاری" آنها شده است.

خانم حاتمی که انتشار عکس او در حال دست دادن و روبوسی با آقای ژاکوب در چند روز اخیر خبرساز شده بود، در این نامه آورده است: "در مورد آقای ژیل ژاکوب که با قریب نود سال سن، آخرین سال حضورش در فستیوال را می‌گذراند باید توضیح دهم که ایشان به علت کهولت و از یاد بردن همه تاکیدات، که معمول این سن و سال است، ضوابط یادشده را فراموش کرد و اقدام پیشگیرانه من برای دست دادن با ایشان هم موثر واقع نشد. مسلما ایشان برای من حکم پدربزرگ کهنسالی را داشت که میزبان من هم بود."

لیلا حاتمی در پایان این نامه هم گفته است: "از این پیشامد و این که احساسات کسانی را آزرده باشم بسیار متاسفم چه خود تربیت شده پدری هستم که همه از میزان علاقه او به دین و ملیت ایرانی آگاهند."

هفته گذشته، پس از انتشار عکس خانم حاتمی و ژیل ژاکوب، حسین نوش آبادی، معاون پارلمانی وزارت ارشاد ایران حضور "نامناسب" لیلا حاتمی، بازیگر ایرانی در جشنواره فیلم کن را "بی توجهی به ارزش‌های جامعه و معیار‌های اخلاقی" ارزیابی کرد.

آقای نوش آبادی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: "حضور شخصیت‌های هنری و هنرمندان ایرانی در خارج از کشور اگر با رعایت شئونات اسلامی و احترام به فرهنگ ملت و اعتقادات ایران باشد، امری پسندیده است. اما اگر این حضور با بی توجهی به ارزش‌های جامعه و معیار‌های اخلاقی ما باشد ملت ایران این رفتار را نمی‌پذیرند."

لیلا حاتمی، بازیگر سینمای ایران در هیئت داوران بخش مسابقه شصت و هفتمین جشنواره فیلم کن حضور یافت. او نخستین زن ایرانی است که تاکنون عضو این هیئت شده است .