فروش ۱۳ میلیارد تومانی آثار هنرمندان ایرانی در حراج تهران

حق نشر عکس MEHR
Image caption رضا کیانیان بازیگر سینما و تئاتر اجرای حراج را بر عهده داشت

سومین حراج ویژه آثار هنر مدرن و معاصر ایران با ۹۰ نقاشی، مجسمه و عکس از ۸۷ هنرمند عصر روز جمعه نهم خرداد در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار شد. این آثار در مجموع به قیمت ۱۳ میلیارد و ۲۵۷ میلیون تومان به فروش رسیدند.

در این حراج آثاری از سهراب سپهری، آیدین آغداشلو، پرویز کلانتری، محمد احصایی، کوروش شیشه‌گران، عباس کیارستمی، فرهاد مشیری، نصرالله افجه‌ای، احمد اسفندیاری، صادق تیرافکن، محسن وزیری‌مقدم، ژازه تباتبایی و ناصر پلنگی به فروش رسید.

از نکات جالب توجه این که تمامی آثار ارائه شده در این حراج به فروش رسید و دو اثر از سهراب سپهری به ارزش بالای یک میلیارد تومان به فروش رسید که رکوردی در بازار حراج آثار هنری در ایران به حساب می آید.

نقاشی بدون عنوان سهراب سپهرى از مجموعه "تنه درختان" که بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده بود با رقم یک میلیارد و ٨٠٠ میلیون تومان به شخصی در کانادا فروخته شد. این بالاترین فروش این دوره حراج آثار مدرن و معاصر بود.

نقاشی دیگر سهراب سپهرى هم در این حراج به ارزش یک میلیارد و ٦٠٠ میلیون تومان به فروش رسید.

سومین رکورد به تابلوی "شکار آبى آسمان" رضا درخشانى رسید که ٦٠٠ میلیون تومان فروخته شد.

نقاشی‌خط "محمد احصایی" با فروش ٥٨٠ میلیون تومانى در جایگاه چهارم و نقاشى آیدین آغداشلو ٣٨٠ میلیون تومان در ردیف پنجم فروش این حراج جای گرفت.

نقاشی حسین کاظمی، خط "حقیقت چیست" محمد احصایی و "الله طلایی" فرهاد مشیری با قیمت ۳۶۰ میلیون تومان به فروش رسید.

آثار فریده لاشایى و ابوالقاسم سعیدى نیز با قیمت ٣٠٠ میلیون تومان فروخته شد.

نقاشی‌خط نصرالله افجه اى٢٨٠ میلیون تومان، "پرتره" کوروش شیشه گران ٢٦٠ میلیون تومان، نقاشى مسعود عربشاهى، مجسمه اى از ژازه تباتبایى و نقاشی‌خط صداقت جبارى هر یک ٢٢٠ میلیون تومان، فروخته شد.

اثر دیگرى از مسعود عربشاهى ٢١٠ میلیون تومان، هیچ دو قلوى سبز رنگ پرویز تناولى و نقاشى مارکو گریگوریان هر یک ٢٠٠ میلیون تومان فروخته شد.

در این حراج ۲۰ اثر هم به قیمت بالای ۵۰ میلیون تومان و ۳۲ اثر نیز به قیمت زیر ۵۰ میلیون تومان فروخته شد که در میان آنان حضور جوانان پررنگ بود.

علیرضا سمیع آذر، مدیر حراج تهران فروش ١٣ میلیارد و ٢٥٧ میلیون تومانی را حیرت انگیز توصیف کرده و گفته که "ایده‎آل ما دستیابى به عدد ١٠ میلیارد تومان بود اما با استقبال شایان توجه علاقمندان به هنر غافلگیر شدیم."

رضا کیانیان، بازیگر سینما که به عنوان حراج گذار در حراج حضور داشت گفت که "رشد چشمگیر خریداران آثار هنرى، زمینه رقابت و ارتقاى قیمت را به همراه آورده است که زمینه ساز اعتلاى هنر ایران است."

حق نشر عکس MEHR

مطالب مرتبط