نقاشی‌ها با گربه‌ها 'زیباتر' می‌شوند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ونوس اوربینو، براساس تابلویی اثر نقاش ایتالیایی تیتیان (تیزیانو وچلی)

سوتلانا پترووا هنرمند روس، به خاطر نقاشی کردن پرتره و تابلوهای معروف سایر نقاشان و افزودن گربه نارنجی رنگ خود به این تابلوها به شهرت رسیده است. نام گربه او زاراتوسترا (زرتشت) است و نقاشی های او تاکنون اساسا روی اینترنت منتشر شده اند.

بخشی از آثار این هنرمند قرار است در نمایشگاهی با عنوان "افراطی های روس" به نمایش گذاشته شود که از روز ۳۱ ماه مه تا ۵ ماه ژوئن در شهر آبینگدون انگلستان دایر خواهد بود.

سوتلانا پترووا در مصاحبه ای با بی بی سی توضیح می دهد که در درجه اول چرا یک چنین نقاشی هایی می کشد و ثانیا فن آوری دیجیتال چگونه به خلق آثار هنری جدید کمک می کند.

او در این مصاحبه گفت: "من در سال ۲۰۰۸ مادرم را از دست دادم. مادرم این گربه به نام زاراتوسترا را برای من به جا گذاشت. بعد از مرگ مادرم من دچار یک افسردگی شدیدی شدم و به مدت دو سال نمی توانستم هیچ کار هنری و خلاقی انجام دهم. یکی از دوستانم به طور اتفاقی یک روزی به من گفت چرا با موضوع گربه ات یک طرح هنری را شروع نمی کنی چون این گربه خیلی بامزه است."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آسمان را تسخیر کن، براساس تابلویی اثر مارک شاگال به نام بر فراز شهر

"من قبلا هم گربه داشتم و از آن ها در کارهای هنری مثلا در نمایشنامه ها استفاده می کردم و حتی لباس های مخصوص نمایش برای آنها دوخته بودم. این بار اما با خودم فکر کردم که با زاراتوسترا چه کار می توانم بکنم چون مادرم او را خیلی لوس کرده بود و او گربه بسیار چاقی است."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نسخه واقعی از چهره مونالیزا، براساس تابلویی از لئوناردو داوینچی با عنوان مونالیزا یا لبخند ژوکوند

"در عین حال زاراتوسترا گربه بسیار باهوش و عاقلی است و ژست گرفتن را خیلی دوست دارد. به عنوان مثال خیلی اوقات دوست دارد روی پشت خود بخوابد و با صورتش اداهای مختلفی درمی آورد، گو اینکه دارد با کسی حرف می زند. به مرور من شروع کردم به عکس گرفتن از زاراتوسترا و عکس های او را در نقاشی ها گنجاندم."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پرتره یک زن گمنام در لباس محلی روسی و یک گربه، براساس تابلویی از ایوان آرگونوف نقاش روس

"خود من از نتیجه کار خوشم آمد و آنها را برای تعدادی از دوستان هنرمندم و گالری های هنری فرستادم. همه آنها نتیجه کار را دوست داشتند و حسابی خندیدند. بعد یک وب سایت درست کردم و این عکس ها را روی آن منتشر کردم. ولی بعدها به خاطر کارها و گرفتاریهای دیگر آن را رها کردم."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption چیدمانی در رنگ های خاکستری، سیاه و نارنجی. مادر ویستلر و گربه، براساس تابلویی به نام چیدمان ویستلر با رنگ های خاکستری و سیاه اثر جیمز ابوت مک نیل

"چند ماه بعد یکی از دوستانم نقاشی های مربوط به مجموعه گربه را در کارهای من دید و دلیل آن را پرسید. به او گفتم که این ها عکس های گربه من هستند و او در جواب گفت عکس های گربه تو در سراسر شبکه اینترنت پخش شده اند."

"امروزه ما با کمک یک عکاس حرفه ای از زاراتوسترا عکس می گیریم و یک گروه چند نفره هم مسئول این هستند که او را سرحال بیاورند تا نتیجه عکس ها خوب از آب در بیاید. ولی گاهی اوقات او بی حوصله می شود و من باید ماهها صبر کنم تا بالاخره او قبول کند و با قیافه اش ادا و اطوار مناسب را دربیاورد."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پرتره کاترین دوم معروف به قانونگذار در معبد گربه ها، براساس یک تابلوی نقاشی اثر دیمتری لویتسکی

"گاهی اوقات من به ادایی که گربه درآورده نگاه می کنم و بر آن اساس تصمیم می گیرم که آن را به کدام نقاشی معروف می توان افزود. و بعضی موقع ها برعکس به یک نقاشی مشخص فکر می کنم و کاری می کنم که گربه نقش شخصیت مناسب برای آن نقاشی را بازی کند. گاهی اوقات نقش یک شخصیت واقعی در آن تابلوی نقاشی است و گاهی اوقات هم شخصیتی است که من به آن تابلو می افزایم."

"مثلا در نمونه تابلوی مونالیزا، موقع گرفتن عکس زاراتوسترا در بغل من بود و چون خیلی چاق و بزرگ است نزدیک بود از بغل من بیافتد. به هر حال در نتیجه نهایی می بینیم که در این تابلو مونالیزا به خاطر بغل کردن یک گربه شبیه یک دختر امروزی شده که از خودش یک عکس سلفی گرفته است."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption قهرمانان، براساس تابلویی اثر ویکتور واتنسوف

"من در عین حال نقاشی های دیجیتال هم می کشم. من از کپی دیجیتال نقاشی اصلی با کیفیت بسیار بالا استفاده می کنم و بعد عکس گربه را هم به صورت نقاشی دیجیتال به این تابلو اضافه می کنم. بعد نتیجه کار را روی بوم طبیعی و درست به اندازه نقاشی اصلی چاپ می کنم و با رنگ و خمیر روغنی که حتی الامکان شبیه رنگ های اصلی تابلو باشد روی آن نقاشی می کنم."

"گاهی اوقات مردم واقعا باور نمی کنند و یا تشخیص نمی دهند که این تابلوها نقاشی اصلی نیستند. یکی از همین نقاشی ها را که دقیقا به شیوه تابلوهای موزه ها درست کرده بودم به یکی از دوستانم هدیه دادم. او موقع سفر در فرودگاه دچار مشکل شد چون ماموران گمرک باور نمی کردند که این یک کپی جدید از تابلوی اصلی است."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گربه گوتیک آمریکایی، براساس تابلویی اثر گرانت وود با عنوان گوتیک آمریکایی

"او مجبور بود به ماموران گمرک توضیح دهد که یک نقاش قرن هجدهم هیچگاه در نقاشی خود به جای اسب یک گربه نمی کشید. او در نهایت قسمتی از نقاشی را با ناخن های خود خراشید تا نشان دهد که زیر رنگ های این تابلو یک نسخه چاپ شده هست."

"مردم معمولا فکر می کنند که آثار هنری چیزهایی هستند که نمی توان به آن دست زد. ولی امروزه در دنیای مجازی شبکه اینترنت آثار هنری زیادی در گردش هستند. این یک سبک جدید است که نسلی از هنرمندان و منتقدان هنری به آن فکر می کنند."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پیشی امیدبخش، براساس تابلویی به نام امید اثر شپارد فیری

"برای من این یک امکان جدید برای خلق آثار زیبایی بود که مردم می توانند در مورد آن فکر و تحقیق کنند و شاید آنها را به فکر بیاندازد که آثار هنری خود را خلق کنند. فن آوریهای دیجیتال به مردم فرصت و امکان بیشتری می دهد که آثار هنری خلق کنند و به نظر من موزه ها باید به این موضوع بیشتر توجه کنند."

مطالب مرتبط