جین فوندا جایزه یک عمر دستاورد هنری را دریافت کرد

حق نشر عکس Reuters

در مراسم اهدای جایزه یک عمر دستاورد هنری موسسه فیلم آمریکا به جین فوندا شمار زیادی از ستاره های هالیوودی به این بازیگر و فعال سیاسی ادای احترام کردند.

مریل استریپ، سالی فیلد،‌ ساندرا بولاک و کامرون دیاز از جمله کسانی بودند که به این بازیگر ۷۶ ساله برنده اسکار در هالیوود در ستایش او سخن گفتند.

جین فوندا گفت من خوشحالم که نام زن دیگری را به فهرست دریافت کنندگان این جایزه اضافه کرده ام.

حق نشر عکس Getty
Image caption پیتر فوندا،‌ برادر جین فوندا و بازیگر فیلم ایزی رایدر گفت که پدرشان هم مطمئنا مثل خودش به جین افتخار می کند

پدر جین فوندا، هنری فوندا، نیز که خود برنده جایزه اسکار سال ۱۹۸۱ بود، در سال ۱۹۷۸ همین جایزه را دریافت کرده بود.

مایکل داگلاس که جایزه یک عمر دستاورد هنری را به جین فوندا تقدیم می کرد گفت:‌ "جین، تو از خاندان سلطنتی سینما هستی. البته نه به واسطه خانواده ات، بلکه به واسطه استعدادت."

فوندا که تاکنون نامزد هفت جایزه اسکار شده است، دو جایزه اسکار را برای فیلم های کلوت سال ۱۹۷۱ و بازگشت به خانه محصول ۱۹۷۸ برده است.

مریل استریپ که در فیلم جولیا محصول ۱۹۷۷ نقش مقابل جین فوندا را بازی می کرد او را بازیگری دانست که هوشیاری ناآرامی نسبت به پیرامونش دارد.

سالی فیلد نیز گفت که جین فوندا یک جور حضور خام جنسی، صداقت معصومانه زمخت و آسیب پذیری ذاتی را به سینما آورد.

در سالن دالبی تیه تر هالیوود،‌ جف دینیلز،‌ یکی از همبازی های فوندا در سریال نیوزروم (اتاق خبر) محصول اچ بی او برای او آواز خواند.

فوندا هنگام دریافت جایزه به حاضران سالن که عمدتا از چهره های سرشناس سینمایی بودند توصیه هایی کرد: "سوال کنید،‌ کنجکاو بمانید. علاقمند بودن بسیار مهم تر از جالب بودن است."

حق نشر عکس Getty