'بیست و چندم خرداد...' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'بیست وچندم خرداد...' ساخته پناه فرهادبهمن به نمایش در می آید.

درباره فیلم

Image caption نمایی از فیلم بیست و چندم خرداد

با گذشت چهار سال از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در ایران، کماکان نقاط مبهم فراوانی در مورد پشت پرده این انتخابات وجود دارد. سیر سریع حوادث پس از انتخابات، باعث شد تا خود اتفاقات روز رای‌گیری کمتر مورد توجه قرار بگیرد. 'بیست و چندم خرداد...' مستندی است که سعی در روشن کردن برخی از این ابهامات دارد.

ویژگی فیلم

'بیست و چندم خرداد...' روایت شش نفر از کسانی است که به گونه‌ای با انتخابات درگیر بوده‌اند. دو تن از نزدیکان میرحسین موسوی، دو تن از نزدیکان مهدی کروبی، خبرنگاری که روز انتخابات و شب شمارش در وزارت کشور بوده و همچنین یک مستندساز که حوادث خیابان را تصویر کرده. راویان این فیلم ابعاد تازه‌ای از پشت پرده حوادث آن روزها را بازگو می‌کنند.

دو روز پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران، میرحسین موسوی در جلسه‌ای محرمانه با آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران گفته حاضر است اگر او به ابطال و برگزاری مجدد انتخابات راضی شود، از نامزدی انتخابات انصراف دهد.

این را اردشیر امیرارجمند، معاون حقوقی ستاد انتخاباتی آقای موسوی در فیلم مستند 'بیست و چندم خرداد...' بیان کرده است. به گفته آقای اردشیر امیرارجمند، در این جلسه که با وساطت علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، عصر بیست و چهارم خرداد و در بیت رهبری برگزار شده، آیت‌الله خامنه‌ای ابطال انتخابات را خط قرمز خود عنوان کرده و جلسه بی‌نتیجه به پایان رسیده. مشاور آقای موسوی می‌گوید این نامزد انتخابات به آیت‌الله خامنه‌ای گفته که اگر می‌دانسته تا این اندازه او بر ادامه ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد اصرار دارد، وارد عرصه انتخابات نمی‌شده.

یکی از ابهامات مربوط به انتخابات ۱۳۸۸، شواهد و مستنداتی است که بر اساس آن میرحسین موسوی پیش از شروع شمارش آرا خود را برنده قطعی انتخابات اعلام کرد.

آن گونه که حمزه غالبی، معاون جوانان ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی، در این مستند گفته علاوه بر گزارش‌های ناظران انتخابات، اخباری که از مقام‌های بلندپایه نظام و همچنین "یکی از اعضای ارشد بیت آقای خامنه‌ای" رسیده، آقای موسوی را در مورد پیروزی‌اش به یقین رسانده.

آقای امیرارجمند هم می‌گوید که در یکی از این تماس‌ها به آقای موسوی گفته شده قرار است آقای احمدی‌نژاد به نسبت ۱۸ به ۱۴ برنده انتخابات اعلام شود.

محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی، دیگر نامزد انتخابات ۱۳۸۸ هم علت دسترسی آقای موسوی به اخبار پشت پرده را حمایت بخشی از چهره‌های شاخص درون حاکمیت از این نامزد انتخابات عنوان کرده.

'بیست و چندم خرداد...' برای اولین بار بخشی از گفتگوی تلفنی مهدی کروبی و میرحسین موسوی را در آخرین ساعت‌های ۲۲ خرداد نشان می‌دهد و جزئیات بیشتری در مورد این مکالمه را فرزند مهدی کروبی و فرهمند علیپور، خبرنگار ستاد انتخاباتی او بازگو می‌کنند.

پشت پرده اولین بیانیه‌ای که مهدی کروبی یک روز پس از انتخابات منتشر کرد، بخش دیگری از ناگفته‌هایی است که در "بیست و چندم خرداد..." گفته می‌شود. مستندی که روایتگرانش از نقش مستقیم آیت‌الله خامنه‌ای در اتفاقات مربوط به انتخابات پرده بر می‌دارند، از دستور مستقیم برای قطع پیامک‌ها در روز انتخابات گرفته تا مخالفت با ابطال انتخابات پس از آن. در 'بیست و چندم خرداد...' احسان مهرابی، خبرنگاری که در روز انتخابات ۱۳۸۸ در وزارت کشور مستقر بوده، از فضای متفاوت وزارت کشور می‌گوید و محمدرضا کلانی، فیلمساز، تصاویری را از اولین جرقه‌های درگیری‌های خیابانی پس از انتخابات نشان می‌دهد.

حامیان محمود احمدی نژاد حاضر نشدند روایت حکومت ایران از انتخابات سال ۱۳۸۸را در این فیلم بیان کنند. با این حال فیلم 'بیست و چندم خرداد...'روایت حکومت ایران را نادیده نگرفته.

درباره کارگردان

Image caption پناه فرهاد بهمن

پناه فرهادبهمن، در سال ۱۳۷۳ به عنوان خبرنگار نوجوان روزنامه' آفتابگردان' وارد کار روزنامه‌نگاری شد. او در دانشکده خبر به تحصیل روزنامه‌نگاری پرداخت و درکنار آن تجربیات متنوعی را در فضای حرفه‌ای این کار کسب کرد. نظیر همکاری با گروه کودک در صدا و سیما و حضور در روزنامه‌هایی مثل شرق، نوروز، جام‌جم، وقایع‌اتفاقیه و دست آخر، عضویت در تحریریه روزنامه 'اعتماد ملی'. او از تیرماه ۱۳۸۷ به بی‌بی‌سی فارسی پیوست و در حال حاضر تهیه‌ کننده ارشد و از دبیران تحریریه خبر تلویزیون است.

گفتگو با کارگردان

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات:کلیک https://www.facebook.com/aparatonbbc

خلاصه فیلم هفته گذشته خانه زیر آب ساخته سپیده فارسی

حق نشر عکس aparathouseunderwater
Image caption نمایی از فیلم 'خانه زیر آب' ساخته سپیده فارسی

مرتضی که پس از سالها از زندان آزاد می شود به دنبال غرق شدن پسر به زادگاهش باز می‌گردد اما مطلع می‌شود که آب جنازه پسرش را پس نداده است و به کنار مرداب می‌رود. ساعتی بعد مأموران شهربانی مرتضی ای بهت زده را کنار جنازه کودکی گمنام بازداشت می‌کنند. افسر مسئول پرونده (طاهر) مرتضی را از سالها پیش می شناسد. بازگشت مرتضی خاطراتی را زنده می‌کند که طاهر سالها سعی در گریز از آنها داشته است. این اولین بار نیست که کودکی در این مکان غرق می شود، آنجا که به باور همگان خانه ای زیر آب خفته است.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

الیور

فیلمی متفاوت با فضائی سرد. تسلیم شدن در برابر تقدیر و زندگی با گذشته. دراین فیلم جامعه ایرانی به وضوح به تصویر کشیده شده و سمبلیک. نقش گیرای یک زن در سرنوشت پرونده و نگاهی متفاوت به زن با حفظ تمام خصائص زنانه. در یک کلمه عالی بود.

میلاد

فیلم خوبی بود ولی متاسفانه زمانبندی تاریخی توی فیلم مشخص نبود.بطور مثال درجات روی لباس ماموران برای قبل بود ولی پلاک آمبولانس برای این دوره بود. یا عکس خمینی روی دیوار پاسگاه نشاندهنده زمان اوایل انقلاب هست ولی لباس مرزبانان و حتی درجه روی بازوی مرزبان با لباس جدید مرزبانی برای امروز. ولی در کل فیلم خوبی بود. یک سری صحنه هایی که تابو هست در ایران خیلی خوب نمایش داده شده بود مثل خوابیدن زن وشوهر کنار همدیگه یا اینکه نمایش گوش بازیگر زن توی شب وقتی با همسرش صحبت میکنه و نشان از این داره که همه زن و شوهرها وقت خواب روسرس سرشون نیست.

پریسا

موضوع داستان جالب بود و همین که در سکانس آخر تحلیل سرنوشت مرتضی آزاد رو به عهده مخاطب گذاشت به نظرم موفق بودن فیلم بود. موسیقی سنتی آخر هم عالی بود.

لیلی

متاسفانه باید بگم از نظر من فیلم اصلا خوب نبود و یه برداشت ناشیانه ای از رودخانه مرموز کلینت ایستوود هم بود. حالا آیا تصادفا این طور شده و یا آقای ایستوود از این فیلم الهام گرفتن نمی دونم!!!! توضیحات خانم فارسی ناقص و ناشیانه بود .

هادی

حتی تاریکی درون نقش ها هم کودکانه ساخته شده. آپارات انتظار فیلم های قوی تر میره. حضور زن بیشتر نقش زن گرایی رو متاسفانه القا می کنه. برداشتهای آخر فیلم ضعیف تره و حتی نشست موزیک متن هم در آخر فیلم آزاردهندست.

علی

فیلم خوبی بود ولی ریتم خیلی کندی داشت.

ملکی

نقش زن در این فیلم بسیار متفاوت بود اینکه حتی اگر مادر نباشه باز احساسات مادرانه رو داره یه جورایی زیر سوال بردن جمله ی معروف که همیشه میگن تو که این اتفاق واست نیوفتاده پس چطور می تونی درک کنی.

شهلا

من این فیلم را با تمام وجودم حس کردم، ممنون که این فیلم زیبا را نمایش دادید.

سوسن

متاسفانه تا پایانش رو نتونستم ببینم و تا اعتراف زندانی به خفه کردن بچه رو دیدم. بسیار فیلم جالبی بود بخصوص در نشان دادن احساس گناه که می تواند همیشه با آدم باشه و جالب اینکه احساس گناه هائی باقی می مونه که فرد هیچگونه نقشه ی قبلی و یا قصد صدمه و آزار عمدی نداشته. معمولاً افرادی که بخصوص در بزرگسالی باعث صدمه و آزار به دیگران می شوند با توجیهات مختلف احساس گناه را از خود دور می کنند و اصلاً هم بهش فکر نمی کنند. در ضمن احساس همسر رئیس پاسگاه بخاطر نداشتن فرزند متاثر کننده بود و بنوعی بیشتر زن را در هیئت مادر و عواطف مادری بیان می کرد که من فکر می کنم یک زن می تونه مادر نباشه ولی میتونه یک زن کامل و داری بلوغ عاطفی و فکری باشه.

شیما

داستان که خوب بود بازی هم هم فقط بازی مسعود رایگان عالی بود. اما کارگردانی و بقیه ی بازی ها خیلی ضعیف بودند به نظر من اگه فیلم کوتاه می شد نتیجه بهتر می شد.

امید

اصلا خوشم نیومد. قصه ای که آدم را جذب کنه نداشت ولی بازی ها و کارگردانی خوب بود.

زهرا

فیلم جالبی بود ، داستان خوبی داشت ولی کمی کشدار و خسته کننده بود.

هاله

سکانسای قبرستون و دفن بچه خیلی خوب بود.. و غمناک و کمی رعب آور.

نرگس

این داستان بیژن نجدی تا مدتها من را درگیر کرده بود.فیلم تقریبا مشابهش واقعا زیبا بود و غم انگیز.

مونا

کارگردان چقدر ضعیف بود در توضیح و تفسیر فیلم اش. بازیگری ها قوی بود موضوع فیلم جالب بود ولی به نظر من نمیشه از آن به عنوان یک فیلم خوب یاد کرد.

معین

این فیلمتو من با مادرم دیدیم . خیلی قشنگ بود. از اون فیلم هاییه که به نویسنده ها ایده میده.

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط