نویسنده کلمبیایی برنده جایزه گرانقیمت ایمپک شد

حق نشر عکس Getty

خوان گابریل واسکز،‌ نویسنده کلمبیایی،‌ برنده جایزه ۱۰۰ هزاریورویی ایمپک شد.

آقای واسکز با رمان صدای افتادن چیزها که درباره تجارت مواد مخدر در کلمبیاست جایزه ادبی ایمپک بین اللملی در دوبلین را که از گران ترین جوایز ادبی دنیاست از آن خود کرد.

پاتریک فلانری،‌ نویسنده آمریکایی و دونال رایان، رمان نویس ایرلندی از جمله رقبای او بودند.

این سومین رمان آقای واسکز است. او با این کتاب جایزه آلفاگوارای اسپانیا را هم از آن خود کرده بود. داوران آن را "تریلر ادبی تمام عیار"ی توصیف کرده اند "که مدت ها پس از آخرین صفحه همچنان طنین در ذهن خواننده دارد."

یک چک به مبلغ ۷۵ هزار یورو به آقای واسکز و چکی به مبلغ ۲۵ هزاریورو به مترجمش آن مکلین اهدا شده است.

گابریل واسکز پس از دریافت جایزه اش گفت:‌ "برای من همه چیز در اسم ها خلاصه می شود. اسم نویسنده هایی که پیش از من این جایزه را برده اند و کسانی که من تحسینشان کرده ام و آنها را الگوی خود می دانم. به ویژه نام جیمز جویس. همیشه گفته ام که دو کتاب است که باعث شد دلم بخواهد نویسنده شوم:‌ صدسال تنهایی که وقتی ۱۶ ساله بودم خواندم، و اولیس که سه سال بعدش خواندم."

ان مک لین هم صدای افتادن چیزها را رمان جالب و مهمی دانست و اظهار امیدواری کرد که بردن این جایزه به معنای این باشد که در دنیای انگلیسی زبان خواننده های بیشتری پیدا کند.

فهرست اولیه نامزدهای ایمپک، که بلندترین فهرست نامزدهای یک جایزه ادبی برای رمان های به زبان انگلیسی است، از سوی کتابخانه های سراسر دنیا انتخاب و تکمیل می شود.

اورهان پاموک و هرتا مولر، برندگان جایزه نوبل ادبی، و کوم توبین،‌ نویسنده ایرلندی از جمله برندگان پیشین این جایزه بودند. آقای واسکز اولین نویسنده اهل آمریکای جنوبی است که در تاریخ ۱۹ ساله این جایزه، برنده ایمپک شده است. تاکنون هشت رمان ترجمه شده به زبان انگلیسی جایزه ایمپک را برده اند.