خداحافظی جرمی پکسمن،‌ مجری جنجالی بی‌بی‌سی، پس از ۲۵ سال

حق نشر عکس bbc

جرمی پکسمن، مجری بی‌بی‌سی،‌ پس از ۲۵ سال اجرا در برنامه خبری-تحلیلی "نیوزنایت" در بی‌بی‌سی ۲، با این برنامه خداحافظی کرد.

او در ماه آوریل اعلام کرده بود که از این برنامه می‌رود و گفته بود که می‌خواهد از این پس، کم و بیش در همان ساعتی که بیشتر مردم می خوابند، بخوابد.

آقای پکسمن ۶۳ ساله در طول دوران فعالیتش به یکی از "نترس‌ترین" مصاحبه‌کنندگان بریتانیا تبدیل شده بود و مشهور بود به اینکه رودرروی او نشستن، ترس‌آور است.

ببینید:‌ گزیده ای از نفس‌گیرترین گفتگوهای جرمی پکسمن (به زبان انگلیسی)

جرمی پکسمن در آخرین قسمت حضور خود در این برنامه، روی یک دوچرخه دوترکه با بوریس جانسون، شهردار لندن، در خیابان‌های این شهر گفتگو کرد.

آقای پکسمن چندسال پیش با پیتر مندلسون، مشاور روابط عمومی وقت حزب کارگر بریتانیا، هم گفتگو کرد و از او پرسید که آیا تونی بلر، نخست وزیر اسبق بریتانیا، کمی به سرش زده یا نه.

یکی از مشهور‌ترین گفتگوهای جرمی پکسمن با مایکل هوارد، وزیر کشور وقت، در سال ۱۹۹۷ بود که در آن ۱۲ بار از آقای هوارد پرسید که آیا تهدید کرده که حکم دِرک لویس، رئیس زندان‌ها، را لغو می‌کند یا نه.

در پایان آخرین برنامه پکسمن، آقای هوارد دوباره در برنامه حضور یافت و بار دیگر پکسمن از او پرسید: "کردی؟"

و او در پاسخ گفت: "نه، جِرمی، نکردم، ولی اگر می‌خواهی ۱۱ بار دیگر هم بپرسی راحت باش."

جرمی پکسمن در پایان برنامه گفت: "ممنون از تماشای نیوزنایت. امیدوارم همچنان از آن لذت ببرید. شب به خیر و بدرود."

بی‌بی‌سی اعلام کرده که جرمی پکسمن تابستان سال گذشته تصمیم داشت از بی‌بی‌سی ۲ برود ولی "بزرگوارانه پذیرفت" که بماند تا در "یک دوران سخت" به پیشبرد برنامه کمک کند.

تونی هال، مدیر کل بی‌بی‌سی جرمی پکسمن را "نبوغی نادر و خیره کننده"‌ توصیف کرده و جیمز هاردینگ، رئیس بخش خبر بی‌بی‌سی جرمی پکسمن را "شیر بزرگ خبرنگاری در بی‌بی‌سی"‌ دانسته که هرگز "در پرسش سوال های سخت کم نیاورد."

پکسمن همجنان اجرای مسابقه یونیورسیتی چلنج بی‌بی‌سی ۲ و سایر برنامه‌های مستند را ادامه خواهد داد.