ناصر تقوایی: کجای دنیا واژه‌ها مجرم‌ هستند؟

حق نشر عکس MEHR
Image caption ناصر تقوایی متولد ۱۳۲۰ آبادان و فارغ التحصیل ادبیات و زبان فارسی از دانشگاه تهران است

ناصر تقوایی، نویسنده و سینماگر ایرانی، با بیان اینکه "سانسور همیشه اخلاق را دستاویز قرار می‌دهد"، گفته است که "اگر روند سانسور بخواهد ادامه دار باشد،‌ ادبیات به سرنوشتی بدتر از سینما دچار می‌شود. آن هم سینمایی که به نوعی دارد به دوران فیلم فارسی‌ ولی در پوشش اخلاقی باز می گردد."

آقای تقوایی در مراسم بزرگداشتش که عصر پنجشنبه در خانه هنرمندان تهران برگزار شد،‌ گفت:‌ " تاکنون سانسور،‌ سانسور مضمونی بوده است اما امروز دیگر صحبت از مضمون نیست و این روزها کار به جایی رسیده است که واژگان را سانسور می‌کنند و می‌گویند فلان واژه را استفاده نکنید. واژه 'می' را از دامنه واژگان حذف کردند. مگر می شود این واژه حذف شود؟ با اشعار حافظ چه می کنید؟ کجای دنیا واژه ها مجرم هستند؟"

ناصر تقوایی گفت: "من در تعجبم که متولیان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که اغلب چهره های شناخته شده در حوزه فرهنگ اند، این مساله را نادیده می‌گیرند. وزارت ارشاد جایی است که باید به هر امر فرهنگی مجوز بدهد."

در حالی که برخی از نویسندگان و ناشران از بهبود و تسریع روند سانسور در ایران سخن می گویند،‌ هستند ناشران و نویسندگانی که همچنان بر این باورند که تغییر بارزی در این زمینه صورت نگرفته است.

بیشتر بخوانید: انگور، شراب، خوک؛ دولت روحانی با سانسور کتاب چه کند؟

این نویسنده و فیلمساز که ساخت سریال دایی جان ناپلئون و فیلم هایی نظیر ناخدا خورشید و کاغذ بی‌خط و مجموعه داستان تابستان همانسال (چاپ پیش از انقلاب ایران) را در کارنامه هنری خود دارد، با انتقاد از وزارت ارشاد گفت: "من نوشته‌های زیادی دارم اما کجا باید چاپش کنم؟ با سانسور واژه‌ها در جهت نابودی زبان فارسی گام بر می‌داریم."

این در حالی است که علی جنتی، وزیر ارشاد، گفته است: "ما قائل به سانسور نیستیم و آنچه به آن عمل می‌کنیم قانون است. قانونی که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه کتاب و نشر به تصویب رسیده است و مواردی در آن ذکر شده که باید در صورت وجود داشتن در کتاب‌ها اصلاح شود." او گفته است این محدودیت‌ها شامل مواردی است که "با امنیت ملی، اخلاق عمومی و عفت عمومی در تعارض باشد."

حق نشر عکس ISNA
Image caption از راست:‌سیف الله صمدیان، سعید پورصمیمی، نجف دریابندری، مسعود کیمیایی و مجید سرسنگی

ناصر تقوایی گفته است:‌"به بهانه اخلاق، هر دخل و تصرفی در آب و رنگ زبان خودمان انجام می‌دهیم. تا وقتی سانسور این طور باشد‌، نمی توانم کار کنم. همسرم می‌داند که چقدر کار نوشته شده دارم. اما نمی‌توانم آنها را چاپ کنم. اگر قرار است کاری کهنه بشود، بگذارید بشود."

وزارت ارشاد در ماه های اخیر از بررسی و صدور مجوز تعداد زیادی کتاب خبر داده و تاکنون حتی شماری از کتاب‌های توقیف شده در دولت محمود احمدی نژاد نیز دوباره اجازه تجدید چاپ یافته‌اند. با این حال همچنان تعداد زیادی از کتاب‌های ناشران مجوز انتشار ندارند.

آقای تقوایی همچنین با ابراز تاسف از اینکه پس از ۱۰ سال پیگیری، سرانجام هم موفق نشد طرح ساخت مستندی درباره استان های ایران را به تصویب موسسه فارابی برساند،‌ گفت: "هیچ کس در این مملکت مرا ممنوع الکار نکرده است اما در جو فرهنگی کشور ما نمی‌توانی کار خودت را بکنی."

در این مراسم مسعود کیمیایی، سعید پورصمیمی، مجید سرسنگی و مرضیه وفامهر،‌ همسر ناصر تقوایی که به دلیل بازی در فیلم تهران من حراج به زندان و شلاق محکوم شده بود، در ستایش از ناصر تقوایی سخنرانی کردند.

مطالب مرتبط