مدال نقره جشنواره نیویورک به 'چمدان' از بی‌بی‌سی فارسی رسید

حق نشر عکس Payam
Image caption امیر پیام در حال آماده کردن سری دوم مجموعه چمدان است

جشنواره بین‌المللی نیویورک، یکی از برنامه‌های بی‌بی‌سی فارسی را در فهرست برترین آثار مستند رادیویی جهان در سال ۲۰۱۳ قرار داد.

در این جشنواره، برنامه رادیویی چمدان، به همراه هفت مستند دیگر از کشورهای بریتانیا، کانادا، ایرلند، اتریش و استرالیا به دور نهایی راه یافتند که در این مرحله هیات داوران 'چمدان' را شایسته دریافت مدال نقره در رشته مستند با موضوع انسانی دانست.

امسال در بخش بهترین برنامه‌های رادیویی جهان، آثاری از ۳۲ کشور به دبیرخانه جشنواره بین‌المللی نیویورک ارسال شده بود که به گفته رزا اندرسون، دبیر جشنواره، تعداد و گستره آثار ارسالی ۴۰ درصد نسبت به سال ۲۰۱۲ افزایش داشت.

جشنواره بین المللی نیویورک هر سال در سه بخش فیلم و تلویزیون، رادیو، و آگهی‌های برتر بازرگانی و فرهنگی برگزار می‌شود.

بخش رادیویی این جشنواره از سال ۱۹۸۲ (۳۲ سال پیش) آغاز به کار کرده است.

امیر پیام، تهیه کننده برنامه چمدان که برای دریافت این جایزه به نیویورک سفر کرده است درباره رقبای خود در جشنواره امسال گفت: "در بخش مستند با موضوع انسانی، برنامه رادیویی 'چمدان' از بی‌بی‌سی فارسی؛ به همراه 'زندگی با خاطرات در روآندا' از رادیو ۳ بی‌بی‌سی بریتانیا، دو مستند از رادیو سی‌بی‌سی کانادا به نام‌های 'هفت روز در سوریه' و 'داستان آرتور؛ مردی که از دل سرما آمد'؛ 'استخوان‌های ولنتاین'، کاری از رادیو آر‌تی‌ای ایرلند و 'او بدون خداحافظی رفت' از رادیو اوآراف اتریش، به همراه دو مستند از رادیو اِی‌بی‌سی استرالیا به نام‌های 'آیا کیت از دست کیت زنده می‌ماند' و 'گفت‌وگو با ریچارد فیدلر' به دور نهایی راه یافته بودند."

هیات داوران جشنواره امسال نیویورک هم متشکل از ۸۶ داور بود که از کشورهای مختلف گرد هم آورده شده بودند.

طی سه ماه گذشته هیات داوران جشنواره نیویورک بعد از انتخاب حدود ۲۶۰ اثر به عنوان فینالیست‌، از میان آنها برندگان مدال‌های طلا، نقره و برنز را معرفی کردند.

فصل اول برنامه رادیویی چمدان که به موضوع مهاجرت ایرانیان و تجربه زندگی آنها در نقاط مختلف جهان می‌پردازد، در چهل قسمت از بهار تا زمستان سال گذشته هر پنجشنبه از رادیو و وبسایت بی‌بی‌سی فارسی پخش شد و سری دوم آن، هم اکنون در دست تهیه است.

مطالب مرتبط