'فوتبال با حجاب' این هفته در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'فوتبال با حجاب' ساخته مشترک دیوید اسمان و آیت نجفی به نمایش در می‌آید.

حق نشر عکس aparatcover
Image caption نمایی از فیلم 'فوتبال با حجاب'

درباره فیلم

'فوتبال با حجاب' ساخته دیوید اسمن و آیت نجفی است. این دو فیلم‌ساز مقیم آلمان هستند. آنها در این فیلم با دخترهای فوتبالیست یک باشگاه آلمانی به تهران سفر می‌کنند تا با دخترهای فوتبالیست ایرانی و نوع فوتبال آنها آشنا شوند. در این فیلم، علاوه بر مسابقه فوتبال مورد نظر، تفاوت های فرهنگی و وضعیت فوتبال زنان در ایران در قیاس با کشوری مثل آلمان از نگاه دوربین مورد توجه قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است، بازی برگشت این دو تیم در آلمان از سوی مقامات دولتی ایران چند شب قبل از بازی لغو شد.

ویژگی فیلم

به نظر بعضی از منتقدان خارجی فوتبال زنان به نوعی تلاش زنان برای آزادی و رهایی از محدودیت‌ها است. این فیلم مشکلات و موانع بر سر این نوع مسابقه فوتبال را نشان می‌دهد. در فیلم زندگی و تلاش دو دختر آلمانی و ایرانی برای فوتبال بازی کردن به تصویر در آمده و به رغم وجود تفاوت های فرهنگی و سیاسی عمده، دختران ایرانی و آلمانی در بازی فوتبال یک هدف مشترک دارند، برای هر دو گروه فوتبال نماد استقلال و اعتماد به نفس و وسیله ای برای برابری زن و مرد است .فیلم ایرانی – آلمانی 'فوتبال با حجاب' در سال ۲۰۰۶ ساخته شده و سرمایه گذار آن یک شرکت آلمانی است. تیم آلمانی برای شرکت در این مسابقه می‌پذیرند که بر اساس قوانین ایران با حجاب مسابقه را برگزار کنند. این مسابقه در ورزشگاه آرارات تهران برگزار شد و اولین مسابقه بعد از انقلاب در فضای باز برای دختران ایرانی بود. فوتبالیست‌های آلمانی که بازیکن مسلمان هم در بین آنهاست، در سفر به ایران متوجه مقررات پیچیده ای می‌شوند که بر فوتبال زنان ایران حاکم است، در حین مسابقه، رعایت حجاب اسلامی و پرهیز از رقصیدن و حرکات دیگر، مدام از طریق بلندگو به زنان در جایگاه تماشاگران یادآوری می‌شود.

درباره کارگردان

آیت نجفی متولد ۱۳۵۵ و دانش آموخته طراحی‌صحنه در تهران و ساکن تهران و برلین است.از سال ۱۳۷۴ وارد کار تئاتر شد. اولین کار آیت نجفی به نام 'نیمروز خواب آلود' در سال ۱۳۸۰ در فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه رفت که بیشتر از سه اجرا نداشت. پس از این به عنوان دستیار کارگردان، بازیگر و طراح صحنه در تئاتر فعالیت داشته است. هم چنین نمایش 'تهران بانو' را در آلمان بر روی صحنه برده است. وی در سال ۱۳۸۲ شروع به ساختن فیلم مستند کرد. فیلم 'فوتبال با حجاب' نخستین تجربه مستند بلند او است. 'فوتبال با حجاب' جایزه 'تدی' جشنواره فیلم برلین برای بهترین فیلم مستند را دریافت کرده است. این فیلم همچنین موفق به دریافت جایزه بهترین مستند بینا فرهنگی در جشنواره محصولات رسانه‌ای پریکس اروپا در سال ۲۰۰۹ شده است.

حق نشر عکس aparatdavidayatmarline
Image caption مارلنه اسمن نویسنده و آیت نجفی و دیوید اسمن کارگردانان فیلم

نگاه کارگردان

جذابیت فوتبال زنان برای من در تجاری نبودن، تازه بودن و در ایران سرپوشیده بودن آن است. این آغاز راه بود: سر باز کردن یک داستان نهفته. جذابیت تصویر فوتبال زنان در ایران، در دسترس نبودن آن است. چیزی که هست اما گویا قرار نبوده باشد. ساختن این فیلم برای من همچون راز گشایی داستانی از چخوف بود: رویداد جای دیگریست؛ بیرون از کادر، پشت دیوار، پنهان، محجب، سر بسته و مخفی‌.

همیشه نخستین پرسش من هنگام فیلم‌سازی اینست که دوربین را کجا بگذارم و از کدام زاویه به داستان بنگرم. در این فیلم پرسش این بود، که کجا می‌توانم دوربینم را بگذارم و آیا اساساً اجازه دارم که به این داستان نگاه کنم. این چالش نویسنده ی داستان این فیلم شد، و نسبت من/ ما با این چالش زاویه ی نگاه دوربینمان.

جذابیت فوتبال زنان در تصویریست که زنان فوتبالیست خلق میکنند: زیبا، مهیج، هماهنگ، بی‌باک و بی‌مرز. این تصویر دوربین ما را به حرکت در آورد و فیلم ساخته شد.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'آفساید' ساخته جعفر پناهی

Image caption نمایی از فیلم آفساید

این فیلم شرح حال دخترانی است که خودشان را به هر دری می زنند تا بازی فوتبال بین ایران و بحرین را در ورزشگاه آزادی تهران ببینند. آنها با لباس مبدل سعی می‌کنند وارد ورزشگاه شوند اما اجازه ورود پیدا نمی کنند و توسط نیروهای کمیته آن سالها، دستگیر می‌شوند. سربازان می خواهند آنها را به کمیته منتقل کنند اما در راه اتفاقات دیگری می افتد.

نظرات بینندگان درباره فیلم

احمد

فيلم بسيار خوبی است. جالب این جا است كه اين فيلم حالا حالا ها تاريخ انقضا ندارد و معلوم هم نيست که كی رفتن خانم‌ها به استاديوم عادی شود.

نیما

فیلم واقعا ساختار ضعیفی داشت.

لیلی

خانم فاطمه گودرزی، لیندا کیانی و نرگس محمدی (ستایش) رفته‌اند برزیل بازیها را ببینند, آن وقت اینجا زنان ما را در ورزشگاه راه نمی‌دهند.

محمد

در کل موضوع داستان فیلم خوب و اجتماعی است اما بازیگر های فیلم،بازی خوبی ارائه نمی‌دهند. ولی باز تاکید می‌کنم که موضوع و طرح داستان فیلم عالیست.

بابک

همه دخترهای این فیلم عالی بودند. گلناز فرمانی، بازیگر خوبی است که توی زرق وبرق کاذب سینمای ایران کمتر دیده شد. امیدوارم روزی همه هنرمندهای مستقل جایگاه واقعی خودشان را پیدا کنند.

بهار

این فیلم را دیدم. از جایگاه خودمان (زنها)در کشور خودمان خیلی ناراحت شدم.

پوریا

سال ها از زمانی که اولین بار این فیلم را دیدم می گذرد و جالب اینجاست که بعد از این همه سال، دغدغه اصلی فیلم نه تنها کم رنگ نشده که پر رنگ تر شده و قوانین نیز سختگیرانه‌تر شده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

Your contact details
Disclaimer

مطالب مرتبط