حمله به سفارت بریتانیا در تهران 'بیش از یک میلیون پوند' خسارت وارد کرد

حق نشر عکس dominickchilcott
Image caption اتاقی در یکی از دفاتر دیپلماتیک بریتانیا در تهران پس از حمله مهاجمان در آذر ۱۳۹۰

براساس برآوردهای دولت بریتانیا، در حمله دو سال و نیم پیش به سفارت بریتانیا در تهران چندین شاهکار هنری با ارزشی بیش از یک میلیون پوند تخریب یا ناپدید شده‌اند.

ادوارد ویزی، معاون وزیر فرهنگ، رسانه و ورزش بریتانیا در گزارشی به پارلمان آن کشور فهرستی از نقاشی‌های ارزشمندی را ارائه کرده است که در زمان حمله به مراکز دیپلماتیک بریتانیا در تهران در ساختمان‌های این مراکز بودند.

نقاشی پرتره فتحعلی‌شاه قاجار به ارزش بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار پوند، از جمله این آثار است. این اثر هنری در قرن ۱۹ میلادی خلق شده و گفته شده است که خود فتحعلی‌شاه، دومین شاه قاجار، شخصا آن را به سفیر بریتانیا در ایران داده بود.

سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی تهران روز سه‌شنبه، هشتم آذر ۱۳۹۰ مورد حمله گروهی از معترضان به سیاست‌های بریتانیا قرار گرفت. همزمان، اقامتگاه دیپلماتیک و مرکز فرهنگی بریتانیا در باغ قلهک تهران هم هدف حمله بود.

در پی این حمله، بریتانیا اعلام کرد که تمام کارکنان سفارت خود را از ایران خارج کرده است و به کارکنان سفارت ایران در لندن هم دستور داد تا فورا خاک بریتانیا را ترک کنند. روابط دیپلماتیک دو کشور برای نزدیک به دو سال در پایین‌ترین سطح بوده، ولی در ماه‌های اخیر گزارش‌هایی از بهبود روابط دوجانبه منتشر شده است.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، به تازگی به بی‌بی‌سی فارسی گفت که برای بازگشایی سفارت کشورش در تهران برنامه‌ریزی شده است.

غرامت

در حمله آذر سال ۱۳۹۰ به ساختمان‌های مراکز دیپلماتیک بریتانیا در تهران آسیب‌هایی جدی وارد شد. گروهی از نمایندگان پارلمان بریتانیا از دولت خواسته‌اند تا همزمان با اقداماتش برای بازگشایی سفارت، دریافت غرامت از ایران را هم پیگیری کند.

گفته می‌شود که در ارزیابی‌های اخیر، تنها ارزش نقاشی‌های هنری کمیاب موجود در این مراکز در نظر گرفته شده است و در صورت محاسبه ارزش فرش‌ها و آثار سرامیکی و مجسمه‌هایی که در این ساختمان‌ها بودند، ارزش کل دارایی‌هایی که در جریان حمله تخریب شده‌اند، به مراتب بیشتر است.

در عکس‌هایی که پس از حمله‌ها به مراکز دیپلماتیک بریتانیا منتشر شدند، قاب‌هایی خالی دیده می‌شوند. در یکی از عکس‌ها پرتره‌ای دیده می‌شود که به شدت تخریب شده است، هرچند در برخی دیگر از عکس‌ها، نقاشی‌هایی بدون قاب، ولی ظاهرا سالم ثبت شده‌اند.

به تازگی رسانه‌های ایران به نقل از مجید تخت‌روانچی، معاون وزارت امور خارجه ایران در امور اروپا و آمریکا گزارش کردند که در قبال حمله‌ای که به مراکز دیپلماتیک بریتانیا در تهران انجام شد، بحث پرداخت "خسارت" و نه غرامت، مطرح شده است.

او گفته است که اگر موضوع از سرگیری روابط دو کشور به مرحله عملی برسد، "در زمان خود" به موضوع پرداخت خسارت احتمالی به بریتانیا هم پرداخته خواهد شد.

مطالب مرتبط